Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Grecja
Grecja

Grecja - przewodnik

Grecja jest krajem położonym w południowo - wschodniej części Europy na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Otaczają ją wody czterech mórz: Egejskiego, Jońskiego, Śródziemnego i Kreteńskiego. Kraj rozciąga się na obszar Półwyspu Bałkańskiego i Półwyspu Peloponez (Grecja Kontynentalna) oraz na ok. 3 tys. wysp (z czego zamieszkanych jest zaledwie 167) rozsianych po okalających ją wodach. Wśród Wysp Greckich wyróżnia się następujące archipelagi: Wyspy Egejskie Południowe (Cyklady i Dodekanez), Wyspy Egejskie Północne, Sporady Północne i Południowe, Wyspy Jońskie, Wyspy Sarońskie oraz Kretę i wyspy przybrzeżne. Od 1981 r. Grecja wchodzi w skład Unii Europejskiej.

Grecja uznawana jest za kolebkę europejskiej cywilizacji. To tu narodziła się demokracja, filozofia i teatr. Stąd wywodzi się idea igrzysk olimpijskich. Jej bogactwo kulturowe, smaczna kuchnia oraz przepiękne widoki kuszą turystów z całego świata. Grecja była, jest, i na pewno zawsze będzie modnym kierunkiem turystycznym, gdzie jednego dnia można obcować z historią i sztuką, a drugiego wypoczywać na jednej z malowniczych plaż pieszcząc podniebienie lokalnymi smakami.

Gdzie spędzić wakacje?

Położenie Grecji oraz jej bogata kultura sprawiły, że jest ona masowo odwiedzana przez turystów. Miejscowości wypoczynkowe usiane są tu zarówno wzdłuż wybrzeża Grecji Kontynentalnej, jak i na poszczególnych wyspach. W niedalekiej przeszłości najbardziej popularnym miejscem, gdzie turyści oddawali się kąpielom morskim i słonecznym była Riwiera Olimpijska, którą obecnie zastępuje Półwysep Chalkidiki czy poszczególne wyspy. Najchętniej uczęszczane kurorty znajdują się na takich wyspach, jak Kreta, Rodos, Kos, Korfu, Thassos, Zakynthos i Santorini.

Co warto zwiedzić

Grecja była kolebką zachodniej cywilizacji. Na każdym kroku odnajdujemy tu ślady starożytnej potęgi jej mieszkańców, wspaniałe zabytki i krajobrazy. Podróżowanie po Grecji to obcowanie z historią i sztuką. Nie sposób zobaczyć tu wszystko, gdyż same pozostałości po epoce starożytnej porozrzucane są po całym kraju i często ukrywają się nawet na oddalonych od części kontynentalnej maleńkich wysepkach. Skupiając się na najważniejszych obiektach na pewno udamy się do stolicy Grecji - Aten, do starożytnych miast, takich jak Delfy, Mykeny, Epidauros, czy Korynt. Podczas zwiedzania miejsc związanych z antyczną kulturą warto na chwilę udać się do miejsca, gdzie miała miejsce jedna z ważniejszych bitew ówczesnego świata - do wąwozu Termopile. Ciekawym i wartym zobaczenia miejscem jest zespół klasztorny Meteory oraz miasto Saloniki.

Czas lokalny: GMT + 2 godziny, w okresie letnim GMT + 1 godzina.
Czas przelotu: Warszawa - Ateny - ok. 2,5 godziny, Warszawa - Kreta - ok. 3 godziny, Warszawa - Rodos - ok. 3 godziny.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 8654)
Grecja - Zdjęcie zatoka wraku
Grecja - Zdjęcie Plaża Myrtos - tu kręcono zdjęcia do filmu o II wojnie światowej na Kefalonii - "Capitan Corelli" z Nicolasem Cage i Penelope Cruz
Grecja - Zdjęcie Shipwreck - i piękna Plaża Navaggio
Grecja - Zdjęcie
Grecja - Zdjęcie Zatoka Wraku z Wrakiem :) - No cóź, trzeba było się wychylić z platformy, aby uchwycić wrak. Swoją drogą mogliby platformę z metr bardziej "wydłużyć", to nie trzeba by było się tak gimnastykować a i kadr byłby lepszy.
Porady
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.