Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Rejs statkiem dookoła Zakynthos

Rejs statkiem dookoła Zakynthos

Spędzając wakacje na Zakynthos powinniśmy koniecznie zdecydować się na wycieczkę fakultatywną, którą jest rejs dookoła wyspy. Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami zbiorowego zwiedzania, to w trakcie tej wycieczki z pewnością nie będziemy się nudzili, a raczej zachwycali pięknem wybrzeża wyspy, oraz korzystali z możliwości kąpieli w wyjątkowych miejscach.
 

Wypływamy z portu w mieście Zakynthos

Wszystkie rejsy dookoła wyspy rozpoczynają się w mieście Zakynthos - stolicy wyspy. Transfer z hoteli, których większość znajduje się południowo-zachodnim wybrzeżu trwa od kilkudziesięciu minut do nawet 1,5 godziny. Wszystko zależy od tego z ilu hoteli po drodze kierowca autokaru będzie musiał odebrać naszych współtowarzyszy wycieczki. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że cała wycieczka trwa około 8-9 godzin (dojazd z hotelu do portu, rejs oraz powrót do hotelu), dlatego warto zabrać ze sobą wodę (co najmniej jedną 1,5 litrową butelkę na osobę) oraz coś do jedzenia. Na statku oczywiście jest barek, jednak jak można się domyślać nie jest w nim najtaniej.

Grecja z rabatem do 30% - sprawdź ofertę wycieczek >>

Po przybyciu do portu jesteśmy kierowani do statku. I tutaj są dwie możliwości, w zależności od tego, które lokalne biuro organizuje naszą wycieczkę oraz od ilości chętnych na rejs. Pierwsza z nich, to rejs łodzią, na pokładzie której zmieści się około 70-90 osób. Druga możliwość to rejs „Statkiem Pirackim”, który na swój pokład, mający kilka poziomów, może zabrać nawet kilkaset osób.

No to płyniemy, czyli przebieg trasy

Jak już wspomnieliśmy rejs rozpoczyna się w mieście Zakynthos, z którego statek płynie w kierunku północnym, wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy, czyli opływamy ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

W trakcie rejsu mamy możliwość podziwiania od strony morza wielu miejsc, my skupimy się na kilku najważniejszych. Pierwsze kilkadziesiąt minut rejsu, to możliwość podziwiania zachodniego wybrzeża wyspy wraz z pięknymi piaszczystymi lub piaszczysto-żwirowymi plażami (jak np. Alykes Beach). Następnymi punktami będą groty Xigia (Xigia Caves) oraz pierwszy ważny punkt, czyli znajdujące się na północnym krańcu wyspy Błękitne Groty (Blue Caves). Jeśli pogoda pozwoli, to kapitan zrobi dla nas krótki przystanek na kąpiel morską. Tutaj warto dodać, że na pływanie mogą zdecydować się także osoby, które nie mają zbyt dużych umiejętności - załoga przy wyjściu na pomost każdemu chętnemu przekaże kamizelkę oraz pomoże ją założyć, a wszystkie osoby będące w wodzie są bacznie obserwowane i gdyby ktoś przeliczył się ze swoimi umiejętnościami, może liczyć na pomoc.

Błękitne Groty (Blue Caves) na Zakynthos

Kolejnym ważnym miejscem jest słynna Zatoka Wraku, czyli plaża Navagio (Navagio Beach). Tutaj, także w zależności od pogody będziemy mieli postój. Kąpiel w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem! Woda kolorem przypomina tą na Karaibach lub w innym egzotycznym raju. Jedynym minusem jest fakt, że plaża jest żwirowa, stąd warto mieć przy sobie obuwie do pływania z twardszą podeszwą, jednak nie jest ono niezbędne. Osoby, które pływają niezbyt dobrze, powinny uważać, gdyż dno jest dość strome i zaledwie 2-3 metry od brzegu już nie czujemy gruntu pod nogami.

Kolejny przystanek będziemy mieli przy Jaskiniach Delfinów (Dolphin Caves). Tutaj nie ma plaży, więc ze statku wskakujemy od razu do krystalicznie czystej wody. Głębokość w tym miejscu wynosi ponad 10 metrów, jednak bez problemu widać dno. Pamiętać tylko należy, aby nie wpływać do środka jaskini, gdyż może to być niebezpieczne, o czym przypomina obsługa statku.

Płynąc dalej, już na południu wyspy będziemy przepływali w pobliżu „Wyspy Żółwi”, gdzie na niewielkiej plaży znajdują się miejsca lęgowe żółwi Caretta Caretta. Ponieważ przez napływ coraz większej ilości ciekawskich turystów, żółwi jest niestety coraz mniej, dlatego naszym zdaniem miejsce to powinno się pominąć, aby nie zakłócać tym sympatycznym gadom ich życia.

Teraz będziemy opływali południową część wyspy, czyli Przylądek Gerakas (Gerakas Cape) będący zwieńczeniem półwyspu Vassilikos. Tutaj możemy zauważyć charakterystyczne „wgryzienie” w ląd z którym związana jest pewna legenda. Podobno kiedyś do wyspy podpłynął ogromny rekin, który „ugryzł” Przylądek Gerakas, jednak nie wyszło mu to na zdrowie i już nigdy tu nie przypłynął. Ponoć to właśnie dlatego w okolicy wyspy nie ma rekinów.

Trochę dalej, już po zachodniej części wyspy Zakynthos będziemy przepływali koło najpiękniejszej naszym zdaniem plaży na wyspie, którą jest Banana Beach. Tą plażę warto odwiedzić drogą lądową (np. wypożyczonym samochodem), gdyż jest naprawdę przepiękna - szeroka, piaszczysta z wyjątkowo długim i łagodnym zejściem do morza.

Na koniec, zbliżając się powoli do portu w mieście Zakynthos, będziemy mieli okazję podziwiać hotele i zajdujące się przy nich plaże. W tym czasie załoga naszego statku pirackiego zafunduje nam naukę słynnego greckiego tańca, czyli Zorby.

Rejs umila nam puszczana z głośników muzyka oraz opowieści pilotów w różnych językach.

Cały rejs trwa około 6 godzin (w zależności od warunków pogodowych).

/ Fr, fot. Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: