Oferty dnia

Grecja - przewodnik na wakacje Grecja


Grecja jest krajem położonym w południowo - wschodniej części Europy na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Otaczają ją wody czterech mórz: Egejskiego, Jońskiego, Śródziemnego i Kreteńskiego. Kraj rozciąga się na obszar Półwyspu Bałkańskiego i Półwyspu Peloponez (Grecja Kontynentalna) oraz na ok. 3 tys. wysp (z czego zamieszkanych jest zaledwie 167) rozsianych po okalających ją wodach. Wśród Wysp Greckich wyróżnia się następujące archipelagi: Wyspy Egejskie Południowe (Cyklady i Dodekanez), Wyspy Egejskie Północne, Sporady Północne i Południowe, Wyspy Jońskie, Wyspy Sarońskie oraz Kretę i wyspy przybrzeżne. Od 1981 r. Grecja wchodzi w skład Unii Europejskiej.

Grecja uznawana jest za kolebkę europejskiej cywilizacji. To tu narodziła się demokracja, filozofia i teatr. Stąd wywodzi się idea igrzysk olimpijskich. Jej bogactwo kulturowe, smaczna kuchnia oraz przepiękne widoki kuszą turystów z całego świata. Grecja była, jest, i na pewno zawsze będzie modnym kierunkiem turystycznym, gdzie jednego dnia można obcować z historią i sztuką, a drugiego wypoczywać na jednej z malowniczych plaż pieszcząc podniebienie lokalnymi smakami.

Gdzie spędzić wakacje w Grecji?


Położenie Grecji oraz jej bogata kultura sprawiły, że jest ona masowo odwiedzana przez turystów. Miejscowości wypoczynkowe usiane są tu zarówno wzdłuż wybrzeża Grecji Kontynentalnej, jak i na poszczególnych wyspach. W niedalekiej przeszłości najbardziej popularnym miejscem, gdzie turyści oddawali się kąpielom morskim i słonecznym była Riwiera Olimpijska, którą obecnie zastępuje Półwysep Chalkidiki czy poszczególne wyspy. Najchętniej uczęszczane kurorty znajdują się na takich wyspach, jak Kreta, Rodos, Kos, Korfu, Thassos, Zakynthos i Santorini.
Więcej informacji o miescach, do których warto wyjechać na wakacje:

Co warto zwiedzić w Grecji?


Grecja była kolebką zachodniej cywilizacji. Na każdym kroku odnajdujemy tu ślady starożytnej potęgi jej mieszkańców, wspaniałe zabytki i krajobrazy. Podróżowanie po Grecji to obcowanie z historią i sztuką. Nie sposób zobaczyć tu wszystko, gdyż same pozostałości po epoce starożytnej porozrzucane są po całym kraju i często ukrywają się nawet na oddalonych od części kontynentalnej maleńkich wysepkach. Skupiając się na najważniejszych obiektach na pewno udamy się do stolicy Grecji - Aten, do starożytnych miast, takich jak Delfy, Mykeny, Epidauros, czy Korynt. Podczas zwiedzania miejsc związanych z antyczną kulturą warto na chwilę udać się do miejsca, gdzie miała miejsce jedna z ważniejszych bitew ówczesnego świata - do wąwozu Termopile. Ciekawym i wartym zobaczenia miejscem jest zespół klasztorny Meteory oraz miasto Saloniki.
Więcej informacji o miejscach, które warto zwiedzić

Czas lokalny:
GMT + 2 godziny, w okresie letnim GMT + 1 godzina.

Czas lotu samolotem:
Warszawa - Ateny - ok. 2,5 godziny, Warszawa - Kreta - ok. 3 godziny, Warszawa - Rodos - ok. 3 godziny.

Zdjęcia z Grecji

zatoka wraku - Zdjęcie zatoka wraku
Plaża Myrtos - Zdjęcie Plaża Myrtos - tu kręcono zdjęcia do filmu o II wojnie światowej na Kefalonii - "Capitan Corelli" z Nicolasem Cage i Penelope Cruz
Shipwreck - Zdjęcie Shipwreck - i piękna Plaża Navaggio
 - Zdjęcie
Zatoka Wraku z Wrakiem :) - Zdjęcie Zatoka Wraku z Wrakiem :) - No cóź, trzeba było się wychylić z platformy, aby uchwycić wrak. Swoją drogą mogliby platformę z metr bardziej "wydłużyć", to nie trzeba by było się tak gimnastykować a i kadr byłby lepszy.
santorini 7 - Zdjęcie santorini 7

Relecje z wakacji z Grecji

Ciekawostki

Ciekawe miejsca

Kuchania i potrawy

Porady