Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Plaże w Grecji

Plaże w Grecji

Poznaj najładniejsze plaże w Grecji. Które z nich są piaszczyste, a które kamieniste? Grecja od dawien dawna była popularnym miejscem na spędzenie wakacji. Jej walory turystyczne co roku doceniają tysiące turystów. Jednym z tych walorów bez wątpienia są greckie plaże, złoty piasek i przejrzysta, błękitna woda.
 

Położenie Grecji sprawia, że jest ona świetnym miejsce na wypoczynek. Plaże są tu rozsiane praktycznie wszędzie, zarówno w części kontynentalnej kraju, jak i na poszczególnych wyspach. Terytorium Grecji oprócz jej właściwej części obejmuje około trzech tysięcy wysp. Niegdyś popularnością cieszyły się miejscowości położone na greckiej riwierze, dziś turyści częściej i chętniej wybierają greckie wyspy. Nie ma się czemu dziwić, gdyż to właśnie tam znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Europie.

Plaże w Grecji są zróżnicowane: piaszczyste i kamieniste, czyste i mniej zadbane, ładne i niezbyt ciekawe, zatłoczone i ustronne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, pod warunkiem, że wie, gdzie jakich plaż szukać...

Riwiera Olimpijska - niegdyś najpopularniejszy region wypoczynkowy Grecji słynie z dość ładnych plaż. Miejscowości takie jak Katerini, Paralia, Leptokaria i Plaka mogą się poszczycić jednymi z najlepszych plaż Grecji Kontynentalnej. W szczególności Leptokaria, gdzie znajdziemy szeroki pas złotego piasku.

Niestety, masowy napływ turystów oraz szybko rozrastająca się infrastruktura turystyczna sprawiły, że zarówno same miejscowości, jak i tutejsze plaże stały się zbyt zatłoczone, niezbyt czyste, a wyrastające wokół hotele oszpeciły tutejsze plażowe widoki. Nic dziwnego, że po jakimś czasie turyści zaczęli szukać ładniejszych plaż gdzie indziej.

Bardzo popularnym miejscem stał się Półwysep Chalkidiki. Małe, greckie miasteczka, wspaniałe widoki i piękne plaże to to, co turystów przyciąga tu najbardziej. Plaże na Chalkidiki są piaszczyste i szerokie. Widoki z nich zapierają dech w piersiach.

Jedną z najładniejszych plaż Chalkidiki jest Skala w miasteczku Gerakini. W przeciwieństwie do Riwiery Olimpijskiej, pomimo, że plaże Chalkidiki są chętnie uczęszczane, sprawiają one wrażenie mniej zatłoczonych. Panuje tu spokój, którego tak bardzo spragnieni są przyjeżdżający do Grecji turyści.

Widok na plażę BalosUdając się na wyspy, nie można pominąć największej z nich - Krety. Na Krecie znajdziemy wiele pięknych, szerokich i piaszczystych plaż. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi są tu Heraklion i Chania. Obie słyną z ładnych plaż i wspaniałych krajobrazów. Niestety, kurorty te stały się tak duże, że plaże, choć ładne, ciężko nazwać oazą spokoju. Co roku zjeżdżają tu rzesze turystów, przez co plaże stają się bardzo zatłoczone. Spędzając wakacje na Krecie nie sposób nie odwiedzić 2 najpiękniejszych plaży na wyspie, które znajdują się na zachodniej części wyspy. Pierwsza z nich to plaża Balos położona w przepięknej, malowniczej lagunie. Drugą jest znajdująca się na południowo-zachodnim krańcu Krety - Elafonisi, która od wielu lat jest wyróżniana „błękitną flagą” - wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Inna chętnie wybieraną wyspą jest Rodos. Miejsce to stało się „Mekką” spragnionych słońca i dobrej zabawy turystów. Najchętniej odwiedzanym kurortem jest tu Faliraki, które niegdyś było spokojną, niewielką osadą rybacką. Dziś słynie z szerokiej, piaszczystej plaży i bogatego życia nocnego. W miejscowości tej znajduje się także słynna plaża nudystów.

Napływ turystów może jednak odstraszyć od odpoczynku na plaży w Faliraki. Warto zatem wybrać się w okolice miasteczka Kolimbia, aby znaleźć bardziej ustronne, położone w zatoczkach plaże. Może nie są one szerokie i są piaszczysto - żwirowe, ale jeśli ktoś preferuje wypoczynek z dala od tłumów i zgiełku wielkich kurortów, na pewno polubi tutejsze plaże.

Kolejnym greckim plażowym rajem zdaje się być Korfu, gdzie znajdziemy zarówno piaszczyste, jak i żwirowe plaże. Czystym, złotym piaskiem możemy się nacieszyć w miasteczku Sidari i Roda. Jedną z ładniejszych plaż jest także położona pomiędzy klifami piaszczysta plaża Mirtiotissa.

Wyspa Thassos również chętnie wybierana jest przez turystów. Thassos jest jedną z najładniejszych wysp greckich, porastają ją lasy piniowe i gaje oliwne. Tutejsze kąpieliska to przede wszystkim, położone w niewielkich i ustronnych zatoczkach plaże, które dodają wyspie uroku i iście greckiego charakteru.

Zdecydowanie najbardziej urokliwymi plażami w Grecji kusi wyspa Zakynthos. Słynie ona z przepięknych widoków i małych zatoczek z piaszczystymi, praktycznie dziewiczymi plażami. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na Zakynthos jest Zatoka Wraku, gdzie pośród białego piasku i lazurowej wody spoczywa wrak statku.

Zakynthos to jednak nie tylko piękne zatoczki, to także długie i szerokie plaże, jak ta łącząca Laganas z Kalmaki, czy ta w miejscowości Tsilivi. Oprócz złotego piasku, trafimy tu także na żwirowe plaże, jak np. ta w Argassi.

Bez względu na to, które miejsce spośród licznych greckich kurortów wybierzemy, na pewno znajdziemy plażę, która przypadnie nam do gustu i spełni wszelkie oczekiwania. Bez wątpienia Zakynthos, a także inne greckie wyspy dadzą nacieszyć się naszym oczom pięknymi widokami, a także sprawią, że odpoczynek na plaży będzie chwilą relaksu, a nie walką o wolne miejsce na rozłożenie ręcznika na piasku...

/ mzi /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: