Oferty dnia

Turcja - przewodnik na wakacje Turcja


Turcja jest krajem położonym częściowo w Azji (Azja Mniejsza) i częściowo w Europie (Tracja). Poszczególne kontynenty oddziela tu Morze Marmara i cieśniny: Bosfor oraz Dardanele. Turcja otoczona jest wodami czterech mórz: Morza Śródziemnego od Południa, Morza Egejskiego i Morza Marmara od Zachodu, oraz Morza Czarnego od Północy. Graniczy z Bułgarią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem, Syrią i Grecją. Stolicą Turcji jest Ankara. Turcja ma wiele do zaoferowania turystom. Jej położenie i bogactwo zabytków sprawia, że przyjeżdżają tu goście z całego świata. Można tu odpocząć, poznać ciekawą historię i kulturę, spróbować pysznej tureckiej kuchni, a także zasmakować odrobiny orientu.

Gdzie spędzić wakacje w Turcji?


Ze względu na swoje położenie, Turcja jest rajem dla spragnionych wypoczynku turystów. Wybrzeże Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego to główne bazy turystyczne kraju. W momencie kiedy zjawisko masowej turystyki pojawiło się w Turcji, głównym regionem wypoczynkowym była tzw. Riwiera Turecka u brzegów Morza Śródziemnego. To tam rozwinęły się pierwsze kurorty, jak Alanya i Side. Na przestrzeni kilku lat w rejonie wybrzeża śródziemnomorskiego powstały także inne bazy wypoczynkowe, jak Oludeniz w pobliżu Fethiye, czy Kemer i Belek nieopodal Antalyi. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się wybrzeże Morza Egejskiego z takimi miejscowościami jak: Bodrum, Marmaris, oraz Kusadasi. Niezależnie od regionu, który wybierzemy na wypoczynek, będziemy mieli do czynienia z pięknymi, szerokimi plażami, cudownymi widokami i dużą ilością atrakcji.
Więcej informacji o miescach, do których warto wyjechać na wakacje:

Co warto zwiedzić w Turcji?


Turcja jest krajem, na terenie którego od najdawniejszych czasów zamieszkiwały kolejne pokolenia ludności. Znajduje się tu wiele zabytków, od pozostałości po starożytnych miastach, świątyniach, poprzez budowle z czasów bizantyjskich i osmańskich, po zabytki przyrody. W każdym miejscu natrafimy tu na coś ciekawego. Z uwagi na ilość miejsc godnych odwiedzenia, oraz na ograniczenia czasowe, które przeważnie ma każdy turysta, warto wybrać te obiekty, których będąc w Turcji nie można pominąć. Większość zabytków skupia się w Stambule, dawnej stolicy Imperium Osmańskiego. Warto odwiedzić Konyę, miejsce, gdzie narodził się ruch mevlevi. Należy udać się do baśniowej krainy, Kapadocji, czy równie pięknych tarasów wapiennych w Pamukkale. Miłośnikom historii i architektury starożytnej do gustu przypadną takie miejsca jak Pergamon, Hierapolis, Aspendos, czy Troja. Jeżeli już wylądujemy na lotnisku w Antalyi, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzania miasta. Gdybyśmy chcieli udać się na Wschód Turcji, warto wspiąć się na Górę Nemrut.


Ciężko jest zrobić selekcję miejsc wartych odwiedzenia. Te podane tutaj, to tylko część tego co Turcja ma do zaoferowania. Nie znaczy to, że nie warto wybrać się do stolicy - Ankary, lub do innych miast, jak Izmir, Bursa, Adana, czy jadąc dalej na Wschód - do Erzurum czy Karsu... Nie znaczy to też, że miejsca takie jak zamek Korykoz, twierdza Kiz Kalesi, pobliskie Jaskinie Niebo i Piekło, czy widok na górę Ararat na Wschodzie kraju nie są warte zobaczenia. W Turcji jest wiele takich miejsc, jednak opisanie wszystkich wymagałoby stworzenia co najmniej kilkuset stronnicowego przewodnika.
Czas lokalny:
GMT + 2 godziny, w okresie letnim GMT + 3 godziny.

Czas lotu samolotem:
Warszawa - Antalya - ok. 3 godziny, Warszawa - Stambuł - ok. 2,5 godziny.

Zdjęcia z Turcji

każdy wie, co to jest - Zdjęcie każdy wie, co to jest
Turgutreis - Zdjęcie Turgutreis
Turgutreis - Zdjęcie Turgutreis
Bodrum - Zdjęcie Bodrum
Turgutreis - Zdjęcie Turgutreis
Kapadocja - Zdjęcie Kapadocja

Relecje z wakacji z Turcji

Ciekawostki

Ciekawe miejsca

Kuchania i potrawy