Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Grecja » Saloniki
Saloniki

Grecja - Saloniki

Saloniki - drugie co do wielkości miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką. Jego historia sięga IV w. p.n.e., kiedy to król Macedończyków - Kassander założył tu ośrodek miejski. Po podbojach Rzymu zostało włączone do Imperium. Powstała tu jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich. Miasto przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Należało do Bizancjum, Krzyżowców, Turków i Wenecjan. Tu narodził się Kemal Atatürk - wielki przywódca Młodych Turków. W 1912 podczas wojen bałkańskich Saloniki zostały zajęte przez Grecję. W czasie I wojny światowej zniszczone przez pożar miasto zostało odbudowane na nowoczesnym planie europejskim.

Obecnie Saloniki to duża metropolia, gdzie odbywają się liczne kongresy i wystawy międzynarodowe. Pomimo zatracenia historycznego klimatu miasta, znajdziemy tu kilka zabytkowych budowli, które warto odwiedzić. Najlepiej rozpoznawalnym obiektem jest tu Biała Wieża. Zbudował ją w XVI w. Sulejman Wspaniały. Należała ona do kompleksu fortyfikacji wokół miasta. Dziś mieści się tu Muzeum Kultury Bizantyjskiej.

Do zabudowań bizantyjskich zalicza się Cytadelę Heptapyrgion. Znajduje się tu także wiele zabytkowych kościołów, jak np. Panhagia Acheiropoietos z V w., Hosios Dawid z przełomu V i VI w., czy Panhagia Chalkeon z XI w. Najważniejszą świątynią jest Kościół św. Demetriusza. Budowla pochodzi z okresu V-VII w. Jej wnętrza kryją kompleks podziemnych katakumb, gdzie znajduje się cela jej patrona. Oprócz wyżej wymienionych zabytków znajdziemy tu pozostałości po czasach dawniejszych, m.in. Łuk Galeriusza z III w., a także ruiny agory i forum z okresu rzymskiego.

Galeria zdjęć - Grecja (liczba zdjęć: 8654)
Grecja - Zdjęcie zatoka wraku
Grecja - Zdjęcie Plaża Myrtos - tu kręcono zdjęcia do filmu o II wojnie światowej na Kefalonii - "Capitan Corelli" z Nicolasem Cage i Penelope Cruz
Grecja - Zdjęcie Shipwreck - i piękna Plaża Navaggio
Grecja - Zdjęcie
Grecja - Zdjęcie Zatoka Wraku z Wrakiem :) - No cóź, trzeba było się wychylić z platformy, aby uchwycić wrak. Swoją drogą mogliby platformę z metr bardziej "wydłużyć", to nie trzeba by było się tak gimnastykować a i kadr byłby lepszy.
Relacje z wakacji
Grecja - Saloniki
Grecja - Saloniki (Czerwiec 2011)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.