Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić na Zakynthos?

Co zwiedzić na Zakynthos?

Zwiedzanie Zakynthos w praktyce, co warto zobaczyć na tej jednej z popularniejszych grackich wysp? Zakynthos słynie z niezapomnianych widoków, lazurowej wody i doskonałych warunków do odpoczynku. Poza odpoczynkiem na plaży warto udać się także na zwiedzanie wyspy.
 

Informacje ogólne.
Zakynthos wchodzi w skład archipelagu Wysp Jońskich, położona jest na zachód od Peloponezu i na południe od Korfu. Powierzchnia wyspy to około 400 km2 dość zróżnicowanego krajobrazu. Na wschodzie znajdują się piękne, piaszczyste plaże, na zachodzie klify i góry (niezbyt wysokie, najwyższy szczyt ma zaledwie około 750 m), na północy błękitne groty, centrum wyspy to głównie winnice i gaje oliwne, a południe to terytorium żółwi. Żółwie Caretta Caretta są symbolem Zakynthosu, ten zagrożony wyginięciem gatunek od setek lat składa jaja na plażach w południowej części wyspy właśnie. Są one objęte ochroną, stąd na części plaż wprowadzono ograniczenia mające pomóc w ich ochronie.

Grecja z rabatem do 30% - sprawdź ofertę wycieczek >>

Stolica - serce wyspy.
Stolica i jednocześnie największe miasto wyspy także nosi nazwę Zakynthos. Położone jest na wschodnim wybrzeżu i stanowi centrum kultury i handlu. Głównym punktem miasta jest plac Solomos, którego nazwa pochodzi od nazwiska Dionysiosa Solomosa, autora słów hymnu narodowego Grecji, który urodził się na Zakynthos. W samym sercu placu wzniesiono pomnik poety, ponadto znajduje się tu też kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja oraz Muzeum Bizantyjskie. Muzeum otwarto w 1960 roku, zobaczyć w nim można naczynia i narzędzia, a także ikony, rzeźby i freski. W 1953 roku Zakynthos nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele zabytków, w muzeum znajduje się makieta, dzięki której można zobaczyć jak wyglądało miasto przed tym wydarzeniem. Zwiedzając stolicę wyspy warto odwiedzić również katedrę pod wezwaniem Św. Dionizosa, będącego patronem wyspy, w której znajdują się jego relikwie. Jest to jeden z nielicznych zabytków, który przetrwał trzęsienie ziemi. Po drodze zajrzeć można także do muzeum Solomosa, w którym dla zwiedzających udostępniono rękopisy i przedmioty należące do artysty. Obowiązkowym punktem zwiedzania są też ruiny twierdzy weneckiej, skąd podziwiać można wspaniałą panoramę miasta.

Katedra św. Dionizosa w mieście Zakynthos.

Ach te plaże.
Podczas pobytu na Zakynthos koniecznie zobaczyć trzeba Zatokę Wraku, czyli najpopularniejszą na wyspie plażę Navagio, zwaną też zatoką przemytników. Dostać się tu można jedynie drogą morską, gdyż od strony lądu dostępu do plaży bronią olbrzymie formacje skalne. Znajdujący się tutaj wrak statku to rzekomo Panagiotis, statek przemytników. Można go zobaczyć nie tylko z morza, ale także z góry, gdyż na jednym z klifów umiejscowiono punkt widokowy. Plaża Navagio jest nie tylko wizytówką wyspy, ale i całej Grecji, gdyż jest to niewątpliwie jedno z najczęściej fotografowanych miejsc tego kraju; wysokie, białe skały kontrastują z nasyconym błękitem wody, tworząc jedyny w swoim rodzaju krajobraz.

Zatoka Wraku na wyspie Zakynthos.

Za jedną z najpiękniejszych plaż wyspy uznaje się także Gerakas. To właśnie tu znajdują się wspomniane wcześniej tereny lęgowe żółwi morskich Caretta Caretta. Na plaży nie wolno przebywać dłużej niż trzy godziny, a nocą jest ona zamknięta i całkowicie niedostępna dla turystów. Jaja żółwi są chronione przez specjalne osłony, na każdej znajduje się informacja, kiedy prawdopodobnie z danego jaja wykluje się żółw. Kilkunastu wolontariuszy czuwa nad bezpieczeństwem żółwi i dba o to, aby odwiedzający przestrzegali regulaminu. Sama plaża jest długa i piaszczysta, z łagodnym zejściem do wody. Przed wejściem na plażę należy zapoznać się z regulaminem i odebrać bilet wstępu. Błękitne groty na przylądku Skinari to kolejny punkt, którego nie wolno przegapić. Są to wspaniałe, malownicze formacje skalne, położone na północy wyspy, które swoją nazwę zawdzięczają błękitnemu odcieniowi wody znajdującej się w grotach. Miejsce to dostarcza niezapomnianych wrażeń, gdyż widoki dosłownie zapierają dech w piersiach, konieczne przepłynąć trzeba łodzią pod skalnymi łukami i wykąpać się w czystej wodzie. Dobrym pomysłem jest wybranie łodzi ze szklanym dnem, które umożliwia obserwację podwodnego świata.

Żółw morski Caretta Caretta.

Godna uwagi jest też Ksigia, wyjątkowa plaża, na której znajdują się źródła siarki, jej zapach unosi się w powietrzu, a woda przy dnie jest cieplejsza. Mieszkańcy uważają, że miejsce to ma właściwości lecznicze.

Południe wyspy.
Wypoczywając na Zakynthos warto wybrać się również na półwysep Keri, położony na południu wyspy. Turystów przyciąga tu ciekawa, tradycyjna wioska o tej samej nazwie, w której znajdują się zabytkowe budynki, które przetrwały trzęsienie ziemi, interesujący jest również tutejszy port i latarnia morska. W latarni usytuowany jest punkt widokowy, z którego podziwiać można wybrzeże oraz przepiękne morze jońskie. Plaża w Keri to dobre miejsce wypadowe, by zobaczyć pobliskie groty lub wybrać się na wyspę Marathonissi. Na półwyspie znajdziemy też liczne winnice oraz gaje oliwne, z upraw tych wytwarzana jest następnie bardzo dobrej jakości oliwa.

Okolice wyspy.
Zakynthos to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji. Można się stąd wybrać między innymi na Kefalonię, czyli największą z Wysp Jońskich. Jest to piękne i malownicze miejsce, gdzie znaleźć można urokliwe plaże, zatoki, klify i jaskinie, np. Melissani, w której znajduje się podziemne jezioro lub Drogarati, pełną stalaktytów i stalagmitów, tworzących iście bajkową scenerię. Pobyt na Zakynthos to także doskonała okazja, aby wybrać się na Peloponez i zwiedzić Olimpię. To tu właśnie znajduje się świątynia Zeusa oraz słynna świątynia Hery, w której zapalany jest ogień olimpijski, stadion oraz Muzeum Archeologiczne. Tutaj także odbywały się pierwsze igrzyska, w czasach starożytnych miejsce to słynęło z kultu Zeusa.

/ kpl, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


emilka8787
2013-06-03


Jestem pewna ze po usunięciu tego zelastwa wycieczki nadal cieszyłyby sie powodzeniem. Możliwe że jest tam tylko ze względu na tę nazwę która sie przyjęła

piea
2013-06-03


:):):) a pewnie, że cenne:))
Fresh, niejednokrotnie wypowiadałam głośno, że w przeciwieństwie do wiekszości odwiedzających zatoke Wraku, ja zupełnie nie zachwyciłam sie tym zardzewiałym żelastwem, który moim zdaniem szpeci potwornie to bajkowo, cudne miejsce....
Ale nie wiedziec czemu turyści uważają to za malownicze, i greckie władze Zakynthos świetnie o tym wiedzą czerpiąc niebagatelne zyski z wycieczek organizowanych do tego miejsca;
no cóż... to jest kwestia subiektywnych wrażeń; wszelkie wraki i inne tego typu zardzewiałe żelastwo- to dla mnie akurat nie są obiekty do podziwiania w tak pieknym plenerze; wolę zachwycać się czym innym, np. naturą....:):):)

Fresh
2013-06-02


Cenne informacje :)

piea
2013-06-02


polecam też wnętrze wyspy: wioski, klasztoty, itd... ale jeszcze też niezapomnianą, dziką i przepiekna plażę na pobliskiej żołwiej wysepce- Marathonissi!- nie znajdziecie tam takich tłumów jak w Zatoce Wraku, nie szpeci tamtejszych plaż żadne żelastwo, jest cudownie dzikoi pusto... w przeciwieństwie do Ship Wreck!

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: