Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Najładniejsze plaże na Krecie

Najładniejsze plaże na Krecie

Plaże na Krecie. Które plaże na Krecie są najładniejsze? Kreta jak przystało na największą grecką wyspę, oferuje wiele rodzajów plaż - piaszczyste, żwirowe, kamieniste, sprzyjające spacerom lub ukryte w niedostępnej zatoczce. Przedstawiamy najpiękniejsze plaże na wyspie, które z pewnością warto odwiedzić.
 

Plaża Vai
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych plaż na Krecie, określana mianem „karaibskiej”. Zasługą są palmy, a właściwie gaj palmowy. Występuje tam specyficzny rodzaj palmy kreteńskiej, gdzie z jednego korzenia wyrasta kilka pni. Można się więc poczuć jak na Dominikanie czy Kubie. Do tego piaszczysta plaża, krystalicznie czysta woda i piękny punkt widokowy. Plaża Vai leży na wschodnim krańcu wyspy. Dojazd z centrum zajmuje nawet do 3 godzin samochodem, ale trudy związane z podróżą rekompensują piękne widoki. Po drodze można zatrzymać się w Agios Nikolaos, Istron, Sitii i przy klasztorze Moni Toplu. Plaża Vai znana jest z pewnością wielu z Was z dawnej reklamy batonów „Bounty”.

Plaża Vai na Krecie

Złota plaża na wysepce Chrissi
U wybrzeża Krety usytuowanych jest ponad 60 wysp, z których większość jest niezamieszkała. Jedną z najchętniej wybieranych przez turystów na wypoczynek jest „złota wyspa Chrissi”, leżąca kilka mil na południe od miasta Ierapetra (najdalej na południe wysunięte miasto Europy, czwarte co do wielkości na Krecie). Rejs stamtąd trwa około godzinę, statki wypływają od godz. 10 do 11, a wracają około godziny 17:30. Tzw. złota plaża na wyspie uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Krecie. O uroku tego miejsca stanowi przede wszystkim krystalicznie czysta i turkusowa woda. Chrissi leży na Morzu Libijskim, ma 5 km długości i 1 km szerokości. Wyspę porasta las cedrowy, w którym średni wiek drzew wynosi od 200 do 300 lat. Na wyspie nie ma żadnej infrastruktury poza jedną tawerną, która i tak nie w każdym sezonie jest otwarta. Pobyt na niej opiera się więc głównie na plażowaniu, kąpielach, nurkowaniu, spacerach i podziwianiu pięknych muszli. To miejsce doskonałe dla osób spragnionych kontaktu z naturą i ceniących sobie miejsca, których urok nie został zmącony przez infrastrukturę.

Plaża Elafonisi
Niemalże każda osoba przylatująca na Kretę słyszała o „plaży z różowym piaskiem” i pyta jak można do niej dotrzeć. Przede wszystkim, jeśli chcemy zobaczyć tą plażę, powinniśmy dobrze zaplanować miejsce naszego wypoczynku lub bazę wypadową. Elafonisi leży na południowo-zachodnim krańcu wyspy i dotarcie do niej ze wschodniej części wyspy (np. Malii czy Chersonissos) zajmuje nawet 5-6 godzin. Warto jednak odwiedzić ją wypoczywając w okolicy Rethymnonu czy Chanii - dojazd samochodem zajmie nam nieco ponad godzinę. Miejsce zapewnia faktycznie idealne warunki do kąpieli: miałki piasek, mieniący się przy brzegu różową barwą i idealnie czysta niezmącona woda. Kąpiele i spacery po mieliźnie z pewnością polubią też najmłodsi wycieczkowicze.

Krystalicznie czysta woda na plaży Elafonissi

Plaża Matala
Jedna z plaż na Krecie zyskała niegdyś uznanie w oczach hipisów. O uroku Matali świadczy potężny klif, zamykający ją od wschodniej strony. W czasach rzymskich wykuto w nim grobowce, które po latach stanowiły schronienie dla przybywających w to miejsce hipisów. O charakterze tego miejsca w dalszym ciągu świadczą pojawiające się tu i ówdzie wymalowane sprayem napisy Today is life, tomorrow never comes. Do godz. 17:00 można wejść na teren grobowców (ale tylko na własną odpowiedzialność i przy zachowaniu najwyższej ostrożności). Sama plaża jest żwirowa, wejście do wody jest strome i utrudnione przez płyty skalne.

Plaża Balos i wyspa Gramvousa
Kolejnym unikatowym miejscem na zachodnim wybrzeżu jest wyspa Gramvousa i laguna Balos. Najbezpieczniejszym i najczęściej praktykowanym sposobem dotarcia do tych miejsc jest najpierw przejazd do Kissamos, a następnie około godzinny rejs na wyspę Gramvousa. Po przycumowaniu mamy do dyspozycji około 2 godziny. Większość osób decyduje się w tym czasie na wspinaczkę po skalistej ścieżce na twierdzę, z której rozpościera się przepiękny widok na szmaragdową lagunę w dole. Kto nie ma ochoty na wysiłek, może zostać na dole i zażywać kąpieli, a także obserwować z plaży wrak osadzonego na mieliźnie statku. Stamtąd podpływa się jeszcze na przepiękną plażę Balos, z której można wspiąć się na najpiękniejszy punkt widokowy na całą lagunę. Widok zapiera dech w piersiach. To miejsce, które trzeba choć raz zobaczyć.
Dojazd samochodem na plażę Balos - Plażę Balos polecamy odwiedzić samochodem, jednak przejazd nie należy do najbardziej przyjemnych. Na końcu miejscowości Kissamos należy skręcić w prawo - szutrowa droga - często kręta i stroma ciągnie się przez 9 kilometrów. W trakcie przejazdu piękne widoki będą nam umilały kozy kreteńskie, a na końcu bajeczny widok na całą lagunę. Po zostawieniu samochodu na parkingu czeka nas jeszcze kilku(kilkunastu)-minutowy spacer w dół - wyczerpujący, ale naprawdę warto!

Widok na piękną lagunę i plażę Balos

Plaża Preveli
To kolejny unikat na „plażowej mapie” Krety. Preveli pojawia się bardzo często nawet na okładce przewodników o wyspie. Trzeba jednak przyznać, że dotarcie na nią jest stosunkowo trudne i słabo oznaczone. O specyfice miejsca świadczy wpływająca do morza rzeczka, która przepływa przez gęsto porośnięty palmami wąwóz. Najwygodniejszym sposobem dostania się tam jest rejs z małego kurortu na południu - Agia Galini (statek wypływa o 10:30). Inna opcja to wycieczka samochodowa - należy kierować się na klasztor Preveli i zjechać drogą szutrową na parking (zjazd około 1 km przed klasztorem). Stamtąd czeka nas piesza wędrówka w dół do wąwozu (przyda się pełne obuwie). Kogo przerazi zejście na dół może dotrzeć choćby do punktu widokowego.

Piaszczyste plaże na Krecie
Poza opisanymi wcześniej plażami, warto wymienić te, które nie wyróżniają się może niczym szczególnym ale oferują znakomite warunki do kąpieli i spacerów: długa, ciągnąca się na ok. 9 km piaszczysta plaża Georgiopolis (między Chanią i Rethymnonem, a więc poza wypoczynkiem znakomite „miejsce wypadowe” na zwiedzanie), piaszczysta plaża w Malii (za stanowiskiem archeologicznym, 3 km od centrum), Anissaras (między Gouves a Chersonissos), a także plaże - Istron, Kalamaki i Falassarna.

/ bli /

Komentarze:


arnie
2015-01-04


Miałem okazję być na plaży Balos i Wyspie Piratów.Płynąłem statkiem z KiSSAMOS.
Widoczki przepiękne , chociaż w wodzie na Balos przy dnie było czarne zielsko.Plaża na Balos pokryta białymi skałami więc opalanie raczej na leżakach.Widok z twierdzy piratów przeuroczy.Zatoczka pod twierdzą super do pływania.Widoki podwodne zachwycają.Kto nie był niech odwiedzi ..warto.Na wyspie można kupić sól od jedynego mieszkańca wyspy ...cena 1euro.Polecam

Fedyk
2012-09-16


Dodaje te w zatoczkach Bali.

katerina
2012-09-14


Nic dodac nie ujac!

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: