Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Czarnogóra
Czarnogóra

Czarnogóra - przewodnik

Czarnogóra powstała w 2006 roku w wyniku zerwania federacji z Serbią. Leży w południowej Europie i jest częścią Półwyspu Bałkańskiego. Od zachodu graniczy z Chorwacją, od północy Bośnią i Hercegowiną, od wschodu z Serbią i Kosowem, a od południa z Albanią. Zachodni brzeg leży nad Morzem Adriatyckim. Główne miasta Czarnogóry to Podgorica (stolica), Nikšić oraz Pljevlja. W tym małym państwie bałkańskim mieszka ponad 600 tys. ludzi. Przeważającą część powierzchni Czarnogóry zajmują tereny górzyste, czemu państwo zawdzięcza malownicze widoki. Coraz więcej turystów na miejsce spędzenia urlopu wybiera Czarnogórę zamiast Chorwacji, ponieważ ma równie piękne wybrzeże, a jest jeszcze trochę tańsza i mniej tłoczna od swojego zalanego turystami zachodniego sąsiada.

Gdzie spędzić wakacje?

Wprawdzie wybrzeże Czarnogóry nie jest zbyt długie, ale miejsc na wakacyjny wypoczynek nie brakuje. Jednym z najbardziej znanych jest Budva zwana czarnogórskim Miami. Na przedstawianej na większości pocztówek wyspie Św. Stefana (Sveti Stefan) również można wypocząć, choć nie będzie to tanie. Kolejne miejscowości, gdzie położymy się na plaży to Tivat, Perast, Bar, Petrovac i Ulcinj. Dla fanów wypoczynku w górach to małe państwo również ma sporo do zaoferowania, ponieważ większość kraju pokryta jest terenami górzystymi. Zatrzymać można się w tzw. górskim centrum Czarnogóry, czyli w Žabljaku, lub mniej znanym Kolašinie.

Co warto zwiedzić

Czarnogóra, tak jak pozostałe państwa wybrzeża adriatyckiego, ma piękną, zabytkową zabudowę w miastach, toteż warto je odwiedzić. Na wybrzeżu powinno się zobaczyć Budvę, Herceg Novi i koniecznie Kotor. W głębi kraju można się zatrzymać w Podgoricy lub w historycznej stolicy Czarnogóry - Cetinje, a także niedaleko Nikšić, zwiedzając Monastyr Ostrog. Bogatym widokiem niezwykle bujnej przyrody można napawać się w czterech czarnogórskich parkach narodowych: Durmitor, Biogradska Gora, Lovćen oraz Jeziora Szkoderskiego.

Czas lokalny: GMT + 1 godzina, w okresie letnim GMT + 2 godziny, czyli jadąc do Czarnogóry nie musimy przestawiać zegarków.
Czas przelotu: Obecnie nie ma bezpośrednich, regularnych połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Czarnogórą. Lot czarterowy powinien trwać ok. 2 godzin, w zależności od miejsca wylotu.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 1213)
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie Wyjście z Boki Kotorskiej na otwarte morze
Relacje z wakacji
Czarnogóra - Budva, Kotor
Czarnogóra - Budva, Kotor   (Sierpień 2009)
Czarnogóra
Czarnogóra   (Wrzesień 2007)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.