Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wycieczki fakultatywne w Czarnogórze

Wycieczki fakultatywne w Czarnogórze

Czarnogóra, kraj położony na Bałkanach powstały w ramach rozpadu Jugosławii, a następnie oddzielony od Serbii. Zamieszkuje ją zaledwie 600 tysięcy ludzi, terytorium tego kraju w 90% jest górzyste, a linia brzegowa to zaledwie 290 km. Kierunek ten z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością co przekłada się na ilość dostępnych ofert w polskich biurach podróży. Odwiedzając Czarnogórę poza leżakowaniem warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie. Poniżej przedstawiamy wycieczki fakultatywne dostępne w tym regionie.
 

Montenegro tour - cena około 45 euro

Montenegro tour czyli nic innego jak wycieczka objazdowa po Czarnogórze. Wycieczka dla osób chcących poznać historię oraz najważniejsze miejsca i zabytki tego kraju. Kolejność realizacji programu w zależności od biura podróży może ulec zmianie, jednak zwiedzane miejsca są niemalże zawsze te same. Pierwszym punktem fakultetu jest Zatoka Kotorska oraz miasto Kotor. Widoki są niesamowite, góry schodzące do morza, między brzegiem, a zboczem wciśnięty pięknie zachowany, średniowieczny Kotor. Znajdziemy tu wiele wąskich i urokliwych uliczek przenoszących nas do minionych wieków. Miasto to jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych aglomeracji w Europie. Królują tu styl romański, barokowy i gotycki, a największym zabytkiem jest katedra św. Tripuna. Warto wspomnieć, że Zatoka Kotorska jest jedynym południowo-europejskim fiordem. Następnym punktem jest wioska Njeguszi, która słynie z wyrobu suszonej szynki. Pobyt we wsi jest połączony z degustacją oraz sprzedażą szynki, jak zwykle przy tego typu okazjach proponujemy przemyślenie zakupów ponieważ bardzo często te same produkty możemy spotkać w lokalnych sklepach, często w lepszych cenach. Następnie wycieczka wiedzie do parku narodowego Lovcen, gdzie ze szczytu góry będzie można podziwiać rozciągającą się panoramę, widoczne jest morze adriatyckie, wyspy okolic Dubrownika, a przy dobrej pogodzie nawet Albania. Kolejny etap to Cetnije, kulturalna stolica Czarnogóry. Ostatnim punktem wycieczki jest Budva, największy kurort turystyczny Czarnogóry.

Albania - cena około 45 euro

Jedną z najpopularniejszych wycieczek możliwych do odbycia z terenu Czarnogóry jest wizyta w Albanii. Wycieczka rozpoczyna się od zwiedzania Szkodry. Jest to najistotniejsze miasto północnej części kraju. Największą atrakcją miasta jest zamek Rozafa, skąd uczestnicy wyjazdu będą mogli oglądać piękny widok na na jezioro Szkoderksie. Zamek Rozafa jest budowlą z czasów antycznych, archeolodzy datują jego początki na około 350 rok przed naszą erą. Miejsce to jest związane z legendą o trzech braciach, których praca przy budowie zamku co nocy była niweczona przez tajemniczą mgłę. Starzec doradził im aby zamurować jedną z żon trójki braci, wtedy praca będzie mogła poruszać się naprzód. Wybrana została ta, która przyniesie rano śniadanie dla swojego męża. I tak w zamek została wmurowana żona najmłodszego z rodzeństwa, jednak poprosiła aby jej prawe oko, rękę, pierś i udo pozostało na zewnątrz aby mogła utulić oraz nakarmić swojego malutkiego synka gdy ten zapłacze. Podobno do teraz kamienie, które się odrywają z ruin zamku są wilgotne od łez matki płaczącej za swym dzieckiem. Kolejnym etapem wycieczki jest Kruje, miasto z którego pochodzi największy bohater Albanii- Jerzy Kastriota Skanderberg, to właśnie jego imię nosi twierdza, największa atrakcja Kruje. Twierdza jest pięknie odrestaurowana, a w jej murach znajduje się muzeum Skanderberga. W Kruji uczestniczy wycieczki zobaczą również muzeum etnograficzne oraz bazar. Obiad jest dodatkowo płatny i kosztuje około 7 euro. W przypadku Albanii są dostępne wycieczki, w których poza Szkodrą jest w programie Tirana.

Kaniony Czarnogóry - cena około 45 euro

Wycieczka dla miłośników przyrody, kanionów oraz pięknych widoków. Fakultet rozpoczyna się od przejazdu kanionem Komornica znajdującym się w Parku Narodowym Durmitor. Kanion nosi swoją nazwę od rzeki Komornica, jednej z pięciu występujących w tym parku. Rzeka wije się między górami Durmitor oraz Vojnik tworząc kanion. Miejsce to jest praktycznie niezamieszkałe, poza wsią Duzi. W kanonie komornica można zaobserwować największe klify w całej Czarnogórze, o zboczach sięgających nawet 700 metrów. Wycieczka wiedzie do stolicy gór- Żabljaka, najwyżej położonego miasta byłej Jugosławii, na wysokości 1450 m.n.p.m. Żabljaka jest odpowiednikiem Polskiego Zakopanego. Tutaj następuje czas na odpoczynek nad Czarnym Jeziorem. Następnym etapem wycieczki jest wizyta na moście nad rzeką Tarą. Most ma 365 metrów długości i 172 metry wysokości. Most ten „wystąpił” w 1978 roku w filmie „Komandosi z Navarony”. Kolejnym etapem jest przejazd wzdłuż kanionu Tary do kanionu rzeki Moraczy i dalej do wybrzeża gdzie będzie można zwiedzić Monastyr Moracza. Jest to męski monastyr wybudowany w XIII wieku. Swoim stylem nawiązuje to epoki bizantyjskiej. Cały kompleks składa się z wielu ogrodów oraz budynków mieszkalnych dla przebywających tu mnichów. W tym miejscu wycieczka się kończy.

Ohrid - cena około 65 euro

Z terenu Czarnogóry można wybrać się do Macedońskiego Ochrydu. Miasto jest położone nad jeziorem Ochrydzkim, najczystszym jeziorem Bałkanów. Miejsce to zostało wpisane w 1980 roku na listę UNESCO. Ochryd posiada bogatą historię, pierwsze wzmianki pochodzą z IV wieku p.n.e kiedy to było nazywane miastem światła. Miejsce to największy rozwój przeżyło za panowania Bizancjum stając się centrum kulturalnym i religijnym. W ramach wycieczki zwiedza się cerkiew św. Zofii, jeden z największych zabytków całej Macedonii wybudowany w IX wieku, przez lata będąca katedrą należącą do bułgarskich arcybiskupów. Kolejnym punktem jest antyczny amfiteatr oraz twierdza wzniesiona ponad miastem. Następnie wycieczka przenosi się na łódki, zapewniając rejs po jeziorze Ochrydzkim. Ostatnim punktem wycieczki jest Muzeum Papieru oraz czas wolny na starówce.

Rafting - cena około 70 euro

Dla zwolenników bardziej aktywnego wypoczynków oraz poszukiwaczy adrenaliny w ofercie biur podróży znajduje się rafting. Spływ pontonami po rzece Tara, zapewniająca nie tylko emocje ale także piękne widoki związane z kanionem powstałym w koło rzeki. Sam spływ ma długość 18 km po wartkiej i pełnej uskoków rzece. Spływ rozpoczyna się w Brstenovic i kończy w Scepan Polje, w cenie jest obiad.

/ jsa, fot. D. Jarvis, CC BY-SA 2.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA