Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Czarnogóra, Budva, Sveti Stefan, Herceg Novi, Kotor, Virpazar - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika Margotka82.

Sierpień 2009
Mój ulubiony

Czarnogóra wywarła na mnie i na moich znajomych niesamowite wrażenie. Kraj to bowiem niezwykle piękny, posiadający wszystkie uroki i dary przyrody jakie można sobie wymarzyć tak niedaleko domu ;) - morze, góry, jezioro oraz klimat subtropikalny pełen soczystych owoców (nie tylko morza ;) ) ale i gwałtownych burz z rzęsistym deszczem (jedną zaliczyliśmy - również niesamowite wrażenia ;) ).

Mieliśmy szczęście trafić na młodego Serba, który był naszym rezydentem. Jak nie dzielił się cennymi wskazówkami, to sam zasiadł za kierownicę jednego z dwóch wypożyczonych aut i obwiózł nas po najpiękniejszych zakątkach swoich niedawnych rodzimych terenów.

Dlatego jak ktoś ma dość grillowania skóry na plaży wśród ponętnych, młodych, opalonych ciał w większości serbskich lub rosyjskich ;), polecam udać się w góry, do Lovcen, a następnie nad Jezioro, wąską, starą, górską drogą z Podgoricy do Virpazaru. Ogromne wrażenie robi też Monastyr w Ostrogu - miejsce kultu ludzi religii prawosławia.

Czarnogórcy są pogodni i przyjaźni, nie spotkaliśmy się z żadną oznaką wrogości czy negatywnego nastawienia. Dogadać się można bez większych problemów nawet po polsku, jak nie to po rosyjsku, a w dużych kurortach, jak Budva, wiele osób zna też komunikatywny angielski.

Polecam :)

Co warto zwiedzić?

  • Budvę - starówka,

  • Wyspę Sveti Stefan (na którą niestety nie ma wstępu, gdyż np. Sylvester Stallone wykupił tam swój „private area”),

  • Bokę Kotorską (Herceg Novi - Krwawa Twierdza, Kotor - Stary Grad, Wysepki na zatoce),

  • Parki Narodowe Lovcen i Skoderske Wezero (Jezioro Szkoderskie),


Na plażowanie idealna jest Wyspa Sveti Nikola, która jest także w prywatnych rękach, ale po dwóch latach została udostępniona masom poszukującym o kilka kamieni więcej miejsca na plaży niż na popularnej Slovenskiej Plaży czy płatnych Mogrenach.

Porady i ważne informacje

Po Czarnogórze najlepiej poruszać się jak nie własnym, to wypożyczonym samochodem. Warunkiem niezbędnym i koniecznym ;) jest posiadanie w zestawie bardzo dobrego kierowcy, gdyż drogi w kraju są kręte, piekielnie wąskie i na bardzo dużych wysokościach n.p.m. (a tam są najpiękniejsze widoki). Dla turystów poszukujących odludnych miejsc spoczynku nie jest to kraj do polecenia.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 23)

Widok na BudvęStarówka w BudvieHerceg NoviKotor - Stary GradPark Narodowy LovcenLovcen