Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Czarnogóra » Cetinje
Cetinje

Czarnogóra - Cetinje

Cetinje - dawna stolica Czarnogóry liczy sobie zaledwie ok. 15 tys. mieszkańców. Spacerując po mieście, może się wydawać, że nic ciekawego do zwiedzania czy robienia tam nie ma. Nie do końca tak jest. Wprawdzie wygląda jak prowincjonalne miasteczko, ale kryje w sobie kilka ciekawych miejsc, ponieważ było to ważne miasto dla kultury Czarnogórców.

Największym jest Monastyr Narodzenia Matki Boskiej w Cetyni, leżący u stóp wzgórza Orlov Krš, z którego rozpościera się widok na miasteczko i okolice. Pierwszy klasztor męski w tym miejscu wybudowany został w 1484 roku. Został całkowicie zniszczony i zbudowany na nowo w XIX wieku. W cerkwi w klasztorze przechowuje się relikwie św. Piotra Cetińskiego, rękę św. Jana Chrzciciela oraz cząstkę Krzyża Świętego. Część klasztoru przeznaczona jest na muzeum, w którym znajdują się ikony, przedmioty liturgiczne oraz zabytki piśmiennictwa z XV i XVII wieku. Aby wejść do muzeum trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze - zakrytych ramionach, długich spodniach. Obecnie klasztor jest centrum duchowym Czarnogóry.

Nieopodal znajduje się Muzeum Njegoša - poety i dawnego władcy, a obok jest Muzeum Państwowe w Pałacu króla Mikołaja z pamiątkami kultury czarnogórskiej. W budynku starego parlamentu mieszczą się obecnie Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki. Spacerując po Cetinje można zobaczyć wiele ładnych budynków, które były niegdyś ambasadami mocarstw, co może świadczyć o znaczeniu dawnej Cetyni. Warto wybrać się do niedalekiej jaskini Lipskiej, w której stalaktyty po dotknięciu wydają dźwięki, a także do Parku Narodowego Lovcen.

Galeria zdjęć - Czarnogóra (liczba zdjęć: 1213)
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie Wyjście z Boki Kotorskiej na otwarte morze
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.