Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Czarnogóra » Monastyr Ostrog
Monastyr Ostrog

Czarnogóra - Monastyr Ostrog

Monastyr Ostrog - ta prawosławna świątynia jest miejscem wielu pielgrzymek wiernych, a dla turystów pięknie umiejscowionym klasztorem. To dzięki temu, że jest ona częściowo wykuta w skale. Znajduje się ok. 20 km od miasta Nikšić, wznosi się ponad Równiną Bjelopavlicką.

Klasztor został założony w XVII wieku przez metropolitę hercegowińskiego Bazylego. Przebywał w nim kilka lat do swej śmierci w 1671 roku. Po śmierci został kanonizowany i obecnie jest patronem monastyru. Świątynia częściowo wykuta jest w skałach, a częściowo znajduje się u ich podnóża - dolny monastyr powstał po 1820 roku i mieszczą się w nim cele dla mnichów. W klasztorze znajdują się 4 cerkwie: częściowo wykuta w skale Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni, Krzyża Świętego, Trójcy Świętej oraz św. Nowomęczennika Stanka (poświęconą niedawno, bo w 2005 roku).

W głównej cerkwi jest aż 17 dzwonów, z czego największy waży 11 ton i jest największym na całych Bałkanach. Pielgrzymi oddają cześć relikwiom fundatora, a także krzewowi winorośli i źródle, które bije ze skał obok monastyru, bo mają ponoć właściwości uzdrawiające (szczególnie bezpłodność). Podobno pojawiły się tam po śmierci św. Bazylego. Na stałe w klasztorze przebywa 12 mnichów. Obecnie istnieje możliwość spędzenia nocy w klasztornych warunkach, jeśli ktoś potrzebuje wyciszenia.

Galeria zdjęć - Czarnogóra (liczba zdjęć: 1213)
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie
Czarnogóra - Zdjęcie Wyjście z Boki Kotorskiej na otwarte morze
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.