Oferty dnia

Narty w Czechach - Narty w ośrodku Paseky nad Jizerou

W malowniczym zakątku zachodnich Karkonoszy, niecałe 4 km od największego ośrodka narciarskiego tego regionu - Rokytnic, położona jest nieco mniejsza ale także przyjazna narciarzom miejscowość - Paseky nad Jizerą. Sezon narciarski trwa tutaj zwykle od połowy grudnia do marca, a to ze względu na niskie położenie. Najwyższy bowiem szczyt dostępny dla narciarzy, sięga zaledwie 860 m n.p.m. W utrzymaniu śniegu nie pomaga również ułożenie stoków w kierunku południowo-wschodnim, jednak system sztucznego naśnieżania przy przychylności warunków pogodowych, pozwala zatrzymać tutaj zimę trochę dłużej. Pod względem organizacji i udogodnień dla narciarzy ośrodek jest niestety słabo rozwinięty. Droga z centrum pod wyciągi zajmuje trochę czasu bowiem nie funkcjonuje tutaj skibus, dowożący narciarzy pod stok. Pod samymi wyciągami jest natomiast spory parking, mogący pomieścić do 300 samochodów. Paseky należą do tzw. SKIREGION-u, dzięki czemu używając jednego skipassu możemy przemieszczać się również na pobliskie stoki do Harrachova, Rejdic czy Rokytnic. Miejsce to, ze względu na dużą liczbę tras o łatwym bądź bardzo łatwym stopniu trudności, poleca się głównie dla rodzin z małymi dziećmi, raczej nie odnajdą się tutaj doświadczeni narciarze, szukający mocnych wrażeń z jazdy na dwóch deskach. Zdecydowanie bardziej spodoba się tutaj biegaczom narciarskim, którym kurort oferuje 25 km tras, z czego niektóre należą do Karkonoskiego Szlaku Narciarskiego.

Skipass

Wyciągi:

  • wyciągi krzesełkowe: 1
  • wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 4

Trasy i ich długość:

  • Czerwone: 3,8 km
  • Niebieskie: 6,2 km
  • Trasy biegowe: 25 km
Tylko nieco ponad połowa tras posiada system sztucznego naśnieżania. Istnieje również możliwość wieczornej jazdy na nartach na jednym z wyciągów.

Ceny karnetów 6-dniowych w ośrodku Paseky nad Jizerou

  • Niski sezon do 23.12 od 11.03: dorośli - 2610 KC, dzieci - 1700 KC
  • Wysoki sezon 24.12-11.03: dorośli - 3070 KC, dzieci - 2000 KC

Atrakcje dodatkowe na stoku

  • szkoła jazdy na nartach biegowych

Atrakcje dla dzieci

  • dwie szkółki narciarskie (przy wyciągach Yetii i LT)

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Niestety na próżno szukać tutaj dobrego apres-ski. To, co ma do zaproponowania ten kurort, ogranicza się do kilku barów i restauracji. Na szczęście w niedalekiej odległości są bardziej rozwinięte pod tym względem miejscowości jak Harrachov czy Rokytnice, do których można spokojnie udać się samochodem, gdyż odległość nie przekracza 5 km. Miłośnicy historii i sztuki rzemieślniczej będą mieli okazję odwiedzić Muzeum Karkonoskie, które prezentuje dorobek znanego czeskiego skrzypka Venceslava Metelku oraz eksponaty dotyczące sztuki rzemiosła ludowego.

Gdzie nocować w ośrodku Paseky nad Jizerou
W miasteczku znajduje się kilka pensjonatów czy kwater prywatnych jednak dużo większy wybór znajduje się w sąsiednich miejscowościach.
http://www.skiregion.cz/pl/paseky-nad-izera/zakwaterowanie-karkonosze/pensjonaty-paseky-nad-izera.html

Program eventów na sezon
W trakcie sezonu nie odbywa się tutaj zbyt wiele głośnych imprez. Najważniejszym zimowym wydarzeniem dla tego regionu są coroczne zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie o Puchar Karkonoszy.

Jak dojechać do ośrodka Paseky nad Jizerou?
Z Warszawy kierujemy się drogą E30 na Łódź/Konin, dalej na Kalisz i Ostrów Wielkopolski, aż do Wrocławia. Z Wrocławia zmierzamy autostradą A4 w stronę Jeleniej Góry. Z Jeleniej Góry tzw. Trasą Czeską (E65) wybieramy drogę na Szklarską Porębę/Jakuszyce i po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej kierujemy się na Harrachov. Rokytnice i Paseky nad Jizerou.

Odległość - 530 km (6 godzin 30 minut).