Oferty dnia

Narty we Włoszech - Narty w Val Gardena

Val Gardena. Położona w samym sercu Dolomitów dolina Val Gardena i jej trzy główne wioski: Selva Gardena, Ortisei i S.Cristina oferują miłośnikom „białego szaleństwa” niezapomniany zimowy urlop. Bogata różnorodność ponad 170 km nartostrad daje wiele możliwości każdemu narciarzowi niezależnie od stopnia w jakim potrafi posługiwać się swoimi deskami. Swoje ulubione miejsca znajdą tu zarówno amatorzy spokojnej jazdy po widokowych stokach jak i nastawieni na sportową jazdę eksperci. Dla tych pierwszych wielką atrakcją jest możliwość objechania masywu Selli i zaliczenie tzw. Sella Rondy - ponad 24-kilometrowego narciarskiego szlaku z widokami na niesamowicie malownicze krajobrazy. Sella Ronda nie wymaga wyśmienitej techniki narciarskiej, choć całodniowa wyprawa może zmęczyć. Kto zaś jest zwolennikiem ostrej jazdy ma możliwość przejechania czarnej trasy Saslong, po której co roku z zawrotną prędkością mkną zawodowcy podczas zmagań o Puchar Świata w zjeździe i super gigancie. Swoje umiejętności można także sprawdzić na slalomie z pomiarem czasu, a kto jest ciekaw z jaką szybkością zjeżdża może wybrać się na tzw. speedtrap, gdzie fotoradar zmierzy jego prędkość. Val Gardena przyciąga również snowboarder’ów dzięki trasom off-piste, a także dzięki długiemu na 750 m snowparkowi. Warto również przyjechać do Val Gardeny z małym dzieckiem, gdyż można je bez obaw pozostawić pod opieką fachowych przedszkolanek lub instruktorów z lokalnych szkółek. Tutejsze żłobki przyjmują już kilkumiesięczne maluchy. Na te starsze czeka natomiast sporo atrakcji, od nienużących zajęć w szkółkach począwszy na licznych placach zabaw i torze saneczkowym skończywszy. Ośrodek ten proponuje dzieciom także specjalne, bardzo atrakcyjne zniżki na skipass lub zakwaterowanie w niektórych terminach - tzw. Val Gardena SuperKids. Przynależność tego resortu do regionu Dolomiti Superski i usytuowanie w samym jego centrum pozwala na korzystanie z 1200 km tras narciarskich na jednym skipassie. Co prawda nie są one ze sobą wszystkie połączone, jednak odległości pomiędzy tutejszymi kurortami nie są duże. Bez wątpienia można polecić ten ośrodek każdemu, kto liczy na porządny narciarski urlop z bogatą bazą apres ski w tle.

Skipass:

Wyciągi:

 • Gondole: 8
 • Wyciągi krzesełkowe: 41
 • Wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 32

Trasy i ich długość:

 • Czarne: 25 km
 • Czerwone: 105 km
 • Niebieskie: 45 km
 • Trasy biegowe: 98 km
Resort umożliwia jazdę przy sztucznym świetle, jak również jest objęty systemem sztucznego naśnieżania.

Ceny karnetów 6-dniowych w Val Gardena:

 • Przed sezonem do 22.12: dorośli - 187 EUR, dzieci 131 EUR
 • Niski sezon 06.01-02.02, po 17.03: dorośli - 206 EUR, dzieci - 144 EUR
 • Wysoki sezon 23.12-05.01, 03.02-16.03: dorośli - 234 EUR, dzieci - 164 EUR

Atrakcje dodatkowe na stoku:

 • snowpark (Piz Sella)
 • freeride
 • slalom z pomiarem czasu
 • pomiar prędkości

Atrakcje dla dzieci:

 • szkółki narciarskie
 • przedszkola dla dzieci od 0-4 lat
 • tor saneczkowy
 • place zabaw
 • Val Gardena SuperKids (atrakcyjne zniżki dla dzieci w określonych terminach)

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Na wszystkich przyjeżdżających tu turystów spragnionych dodatkowych aktywności czeka sporo atrakcji. Po szusowaniu na stoku dla odmiany można założyć łyżwy i poślizgać się na lodowisku. Pasjonaci wspinaczki mogą wybrać się na sztuczną ściankę wspinaczkową lub spróbować swoich sił podczas wspinaczki lodowej. Dla lubiących tradycyjny wysiłek przygotowano tu centrum fitness z siłownią i sauną, a także kryty basen, korty tenisowe i squasha. Można skorzystać zarówno z organizowanych z przewodnikiem wycieczek na rakietach śnieżnych jak i wziąć udział w kuligu. Nie lada atrakcją dla dzieci i nie tylko jest ponad 5-kilometrowy naturalny tor saneczkowy. Popołudnie uprzyjemnić może także gra w bowling, a kto nie zdążył wybawić się w licznych apres ski barach na stoku może dokończyć zabawę w wielu okolicznych pubach i dyskotekach, które otwarte są do późna.

Gdzie nocować w Val Gardena?
Selva Gardena, Ortisei czy S.Cristina to tylko kilka z okolicznych miasteczek, w których możemy się zatrzymać. W każdym z nich, w zależności od nastawienia na luksus lub cenę, znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.
http://www.valgardena.it/en/hotels-and-rooming-houses/page29.html.

Program eventów na sezon:
Jeśli ktoś nigdy nie widział jak szybko można pokonywać czarne trasy powinien zajrzeć do Val Gardeny w połowie grudnia, kiedy to odbywa się tu bieg zjazdowy i super gigant mężczyzn rywalizujących o Puchar Świata. Sporo także dzieje się w okolicznych miasteczkach w okresie bożonarodzeniowym. Malownicze jarmarki świąteczne z regionalnymi specjałami, wystawa lodowych rzeźb, czy rewia na lodzie „Christmas on ice” to tylko część atrakcji planowanych w tym okresie. Ciekawym i raczej u nas nie spotykanym wydarzeniem są odbywające się pod koniec lutego zawody w skijoringu - wyścigach narciarzy ciągniętych przez konne zaprzęgi.
http://www.valgardena.it/en/events/page31.html.

Jak dojechać do Val Gardena?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Katowice, gdzie wjeżdżamy na autostradę A4 w kierunku Wrocławia. Zjeżdżamy z niej na autostradę A1 w kierunku Rybnika i dalej drogą nr 78 podążamy przez Wodzisław Śląski do granicy z Czechami w Chałupkach. Po czeskiej stronie drogą nr 1 kierujemy się na Ołomuniec i Brno. Stąd drogą E461 jedziemy do granicy z Austrią w Mikulovie i dalej kierujemy się na Wiedeń. Z Wiednia dalej autostradą A2 podążamy do Grazu/Klagenfurtu i Villach. Tutaj zjeżdżamy na drogę E66 na Lienz, którą jedziemy aż do włoskiej miejscowości Dobiacco, gdzie skręcamy na drogę nr SS51 na Cortinę d’Ampezzo. Stąd drogą SS48 i SS244 kierujemy się do La Villa i dalej do Corvara in Badia, skąd drogą SS243 dojeżdżamy do Selva Gardena.

Odległość - 1300 km (14 godzin 30 minut).