Oferty dnia

Narty we Włoszech - Narty w Cortina d’Ampezzo

Cortina d’Ampezzo od wielu lat uważana jest za stolicę Dolomitów, za perłę w koronie lub „królową włoskich Dolomitów”, jak zwykło się ją określać. Wiele w tym prawdy, a potwierdzeniem tego może być przynależność do elitarnego klubu „Best of the Alps” zrzeszającego najlepszego ośrodki narciarskie całych Alp. O snobistycznym charakterze tego ośrodka i o jego wielkiej renomie świadczyć może fakt, iż to właśnie tu umiejscowiono akcję jednego z filmów o słynnym agencie 007. Resort może pochwalić się 120 km tras, w większości przeznaczonych raczej dla średniozaawansowanych narciarzy, gdyż tylko kilka tras oznaczonych jest tu jako czarne. Jednak kto uważa się za niezmordowanego narciarza niech spróbuje zjechać z Ra Valles, trasą którą zjeżdżają najlepsze alpejki świata podczas pucharowego slalomu giganta. Z kolei nartostrady na Mietres z pewnością zaspokoją ambicje mniej zdolnych narciarzy. Brak niestety bezpośrednich połączeń pomiędzy poszczególnymi terenami narciarskimi, ale do dyspozycji pozostaje darmowy skibus. Sporą atrakcją jest możliwość wjazdu kolejką na jeden z najwyższych szczytów Dolomitów - Tofanę (3244 m n.p.m.). Nie prowadzi stamtąd żadna trasa narciarska, jednak widoki zapadną na długo w pamięci. Od niedawna działa w Cortinie także snowpark, który przyciąga wielu snowboarderów. Park podzielony jest na strefy dla początkujących (także dla dzieci) oraz strefę dla średniozaawansowanych. Resort daje też możliwość jazdy freeride’owej. Dla dzieci z kolei przygotowano sporo atrakcji. Jest mnóstwo szkółek i przedszkoli, są nawet specjalne trasy przygotowane tylko dla dzieci z figurami lokalnych zwierząt, a jeśli znudzi im się jazda na nartach mogą przesiąść się na sanki. Poza nartami, głównym powodem dla którego się tu przyjeżdża jest... pokazanie się. Warto więc zabrać ze sobą najlepsze ubrania, gdyż wieczorami szczególnie na Corso Italia, spacerujący po niej turyści kładą nacisk raczej na elegancję niż na wygodę. Niestety kurort ten wciąż pozostaje jednym z najdroższych w całej Europie.

Skipass:

Wyciągi:

 • Gondole: 6
 • Wyciągi krzesełkowe: 29
 • Wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 16

Trasy i ich długość:

 • Czarne: 6 km
 • Czerwone: 74 km
 • Niebieskie: 40 km
 • Trasy biegowe: 70 km
Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, jest także możliwość jazdy przy sztucznym oświetleniu.

Ceny karnetów 6-dniowych w Cortina d’Ampezzo:

 • Przed sezonem do 22.12: dorośli - 187 EUR, dzieci 131 EUR
 • Niski sezon 06.01-02.02, po 17.03: dorośli - 206 EUR, dzieci - 144 EUR
 • Wysoki sezon 23.12-05.01, 03.02-16.03: dorośli - 234 EUR, dzieci - 164 EUR

Atrakcje dodatkowe na stoku:

 • freeride
 • snowpark

Atrakcje dla dzieci:

 • szkółki i przedszkola narciarskie
 • szkółka telemarku (dla dzieci powyżej 7. roku życia)
 • specjalna trasa dydaktyczna dla dzieci
 • tor saneczkarski
 • nauka jazdy na łyżwach na dzieci

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Trzeba być wyjątkowym malkontentem, żeby w Cortinie narzekać na brak zajęć po nartach. Co prawda większość atrakcji przeznaczonych jest dla aktywnych gości, jednak ci którzy wolą spokojnie odpocząć również znajdą coś dla siebie. Mogą oni np. skorzystać z jednego z wielu centrów wellness & spa lub z krytej pływalni. Dla bardziej wymagających czekają m.in. przewodnicy, którzy zabiorą ich na wspinaczkę lodową czy na wyprawę na rakietach śnieżnych. Ciekawą odmianą poruszania się po śniegu jest tzw. snowbike. W Cortinie jest również możliwość jazdy na łyżwach lub gry w curling na zabytkowym już stadionie olimpijskim. Warto też wybrać się na pieszą wycieczkę do jednego z górskich schronisk by później zjechać do miasta na sankach przy blasku księżyca. Dla fanów wysokiego poziomu adrenaliny przygotowano to nie lada niespodziankę. Możliwy jest zjazd na oponie z podstawy olimpijskiej skoczni narciarskiej. Dla wszystkich mistrzów kierownicy udostępniono zaś tor lodowy, po którym można poruszać samochodem lub gokartem. Funkcjonuje tu również wypożyczalnia skuterów śnieżnych. Gdy nadejdzie wieczór koniecznie trzeba znaleźć się na Corso Italia by zobaczyć snobistyczny i pełen elegancji świat finansowej elity tego świata, a także zasiąść w jednym z przytulnych barów i napić się dobrego drinka.

Gdzie nocować w Cortina d’Ampezzo?
Zakwaterowanie w Cortinie d’Ampezzo niestety nie należy do najtańszych. Znajdziemy tu całą gamę bardzo luksusowych, aczkolwiek bardzo drogich hoteli (m.in. hotel Miramonti, w którym nocował agent Jej Królewskiej Mości - słynny 007 James Bond). Wiele tańsze kwatery prywatne i apartamenty można znaleźć w oddalonym o ok. 20 km Borca di Cadore czy San Vito.
http://cortina.dolomiti.org/index.cfm/Accommodation/.

Program eventów na sezon:
Przyjeżdżając do Cortiny prawie w każdym okresie znaleźć można ciekawe wydarzenia, zarówno kulturalno-rozrywkowe, jak i sportowe na najwyższym poziomie. Już na początku grudnia powinny znaleźć się tutaj modne panie, gdyż organizowany jest Fashion Weekend. W okresie świąteczno-noworocznym odbywa się sporo koncertów, pokazów, jest także jarmark świąteczny. Miłośnicy jednej deski oglądać mogą odbywające się w połowie grudnia zawody o Puchar Europy w snowboardzie. Słynny rajd zabytkowych samochodów ma miejsce w połowie stycznia, a perełką wśród wszystkich wydarzeń jest styczniowy Puchar Świata w slalomie gigancie pań. Swoje duże zawody mają w Cortinie także klasyczne narciarki, kiedy rozgrywany jest w tym resorcie prestiżowy Tour de Ski zaliczany do Pucharu Świata. Ciekawą i nieco odmienną imprezą są zawody w snowpolo oraz wintergolfie.
http://cortina.dolomiti.org/index.cfm/Events/.

Jak dojechać do Cortina d’Ampezzo?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Katowice, gdzie wjeżdżamy na autostradę A4 w kierunku Wrocławia. Zjeżdżamy z niej na autostradę A1 w kierunku Rybnika i dalej drogą nr 78 podążamy przez Wodzisław Śląski do granicy z Czechami w Chałupkach. Po czeskiej stronie drogą nr 1 kierujemy się na Ołomuniec i Brno. Stąd drogą E461 jedziemy do granicy z Austrią w Mikulovie i dalej kierujemy się na Wiedeń. Z Wiednia dalej autostradą A2 podążamy do Grazu/Klagenfurtu i Villach. Tutaj zjeżdżamy na drogę E66 na Lienz, którą jedziemy aż do włoskiej miejscowości Dobiacco, gdzie skręcamy na drogę nr SS51 na Cortinę d’Ampezzo.

Odległość - 1263 km (13 godzin 40 minut).