Oferty dnia

Kreta w Grecji

Kreta - największa grecka wyspa, która położona jest na Morzu Śródziemnym pomiędzy trzema kontynentami: Europą, Azją i Afryką. Historia Krety sięga 6 tys. lat p.n.e. Od 3000 r. p.n.e. na wyspie rozwijała się kultura minojska. Od IV w. n.e. weszła w skład Bizancjum. Następnie przeszła w ręce Arabów, Wenecjan, Turków Osmańskich i Egipcjan. W 1898 r. Kreta stała się autonomiczną republiką pod protektoratem Imperium Osmańskiego. W 1913 r. została włączona do Grecji.

Jej bogata historia oraz różnorodność krajobrazu sprawiają, że z roku na rok przybywają tutaj rzesze turystów. Znajdziemy tu wszystko: antyczne zabytki jak Pałac z Knossos, piękne plaże i krajobrazy, kurorty turystyczne z licznymi atrakcjami, oraz urokliwe górskie miasteczka. Najlepiej rozwiniętą bazę turystyczną znajdziemy wzdłuż północnego wybrzeża wyspy. To tu znajdują się największe i najchętniej uczęszczane kurorty jak Heraklion i Chania, a także Rethymnon.

Heraklion jest stolicą Krety i jednocześnie wraz z okolicznymi miasteczkami tworzy największy kurort turystyczny na wyspie. Posiada on ogromną bazę noclegową. Znajduje się tu wiele restauracji, tawern, barów i sklepów. Historia przeplata się tu z nowoczesnością. W samym mieście znajduje się bowiem wiele zabytków z czasów najdawniejszych. Turystów kuszą piaszczyste plaże i wysoki standard hoteli. Zaletą Heraklionu jest także bliskość Knossos.

Drugim chętnie wybieranym na Krecie kurortem jest Chania. Miasto słynie z pięknych widoków na Białe Góry, których szczyty o każdej porze roku pokryte są śniegiem. W Chanii i okolicznych miejscowościach nie brakuje atrakcji turystycznych oraz pięknych plaż.

Popularnym kurortem jest także Rethymnon, jedno z najładniejszych miasteczek na Krecie. Od lat 80-tych przeżywa wielki rozwój pod względem turystycznym, w wyniku czego powstało tu wiele hoteli oraz lokali usługowych. Miasto szczyci się szeroką i piaszczystą plaża, wzdłuż której prowadzi obsadzona palmami promenada.

Nie tylko Północ Krety jest odwiedzana przez turystów. Na Południu jednym z największych kurortów jest Agia Galini, w którym znajdziemy liczne hotele, bary i tawerny. W tej części wyspy położona jest także Matala - niewielka osada rybacka, która urzeka swoimi plażami i grotami.

Co zwiedzić na Krecie?
Kreta kusi turystów doskonałymi miejscami do wypoczynku. Jest tu także wiele zabytków. Najważniejszym z nich jest Pałac w Knossos. Knossos leży 6 km na południowy - wschód od Heraklionu. Znajduje się tu pochodzący z okresu kultury minojskiej tzw. Pałac Minosa (legendarnego władcy znanego m.in. z mitologii greckiej). Jego odkrycia dokonał Arthur Evans, który w latach 1899- 1905 prowadził na tym terenie prace wykopaliskowe.

Budowla zajmuje powierzchnię ok. 17,4 tys. m2. Wielokrotnie była przebudowywana i rozbudowywana. Do jej wnętrza prowadziły dwa wejścia ze schodami, portykiem, salą kolumnową i labiryntem korytarzy. Mieściło się tu wiele małych pomieszczeń. Punktem centralnym był dziedziniec, do którego przylegała sala tronowa, pomieszczenia reprezentacyjne i kultowe. Znaleziono tu piękne freski, jak również liczne naczynia, figurki i tabliczki zapisane pismem linearnym A i B. W rejonie pałacu odkryto także zabytkowe wille oraz monumentalne grobowce z II tysiąclecia p.n.e.

Oprócz pałacu na Krecie warto odwiedzić np. Gortykę, gdzie znajdują się ruiny rzymskiego odeonu z I w. p.n.e. oraz pozostałości po świątyni Apolla z VII w. p.n.e. Oprócz licznych ruin epoki starożytnej, które porozrzucane są po całej wyspie, należy zobaczyć najdłuższy w Europie wąwóz Samaria oraz liczne zabytki weneckie m. in. w Heraklionie i Agios Nikolaos.