Oferty dnia

Narty w Austrii - Narty w Molltaler

Molltaler. Jeżeli chcemy koniecznie pojeździć na lodowcu, a do tego chcielibyśmy zwiedzić Karyntię to musimy przyjechać właśnie tu, gdyż lodowiec Molltaler, a w zasadzie Schareck bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, jest jedynym w całej Karyntii. Położony na wysokości sięgającej 3122 m n.p.m. lodowiec gwarantuje możliwość jazdy na nartach przez okrągły rok. Głównym miasteczkiem usytuowanym pod lodowcem jest Flattach i to stąd najszybciej można dostać się na tereny lodowcowe. Co prawda nie ma tu porywającej ilości tras, lecz infrastruktura tego stosunkowo młodego resortu, a także ilość słonecznych dni zachęcają do przyjazdu. Nowoczesna podziemna kolejka Molltaler Express dowiezie nas w niecałe 8 minut na lodowiec. Następnie, aby dostać się na sam szczyt musimy jeszcze zaliczyć przejażdżkę jedną gondolą i na końcu kolejką krzesełkową tzw. Gletscher Jet. Kiedy już dotrzemy na miejsce zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Wielkich Taurów i najwyższy szczyt Austrii - Grossglockner, na długo pozostaną nam w pamięci. Zaledwie 56 km nartostrad przyciąga tu turystów raczej o niezbyt dużej potrzebie urozmaicania sobie jazdy, natomiast ich wyśmienite przygotowanie oraz duża różnorodność pod względem trudności powinny zadowolić każdego. Dzieciom proponuje się tutaj liczne szkółki narciarskie z wydzielonymi terenami dla najmłodszych (Kids Korner) oraz przedszkola, gdzie pod opieką pingwina Bobo mogą stawiać swoje pierwsze narciarskie kroki. Nie zapomniano w tym resorcie również o miłośnikach freestyle’u, specjalnie dla nich powstał tutaj snowpark z halfpipe i innymi przeszkodami, a dla fanów jazdy po „dziewiczych” stokach czeka tu sporo tras freeride’owych. Z całą pewnością region ten można polecić na rodzinny wypoczynek, narciarzom o spokojnym uosobieniu, którzy niekoniecznie muszą „nabijać” kilometry po różnych trasach i którzy raczej nie nastawiają się na bogate życie nocne.

Skipass:

Wyciągi:

 • Kolejka linowa: 1
 • Gondole: 1
 • Wyciągi krzesełkowe: 5
 • Wyciągi orczykowe: 3

Trasy i ich długość:

 • Czarne: 14 km
 • Czerwone: 21 km
 • Niebieskie: 18 km
 • Trasy biegowe: 85 km
Na terenach poniżej lodowca jest system sztucznego naśnieżania.

Ceny karnetów 6-dniowych (Ski Hit Karnten & Osttirol) w Molltaler

 • Niski sezon 22.06-24.12, 17.03-23.03, 31.03-12.05: dorośli - 192 EUR, dzieci - 96 EUR
 • Wysoki sezon 25.12-16.03, 24.03-30.03: dorośli - 207 EUR, dzieci - 103,50 EUR

Atrakcje dodatkowe na stoku:

 • freeride
 • snowpark z halfpipe

Atrakcje dla dzieci:

 • Kids Korner - specjalnie wydzielone miejsca dla najmłodszych
 • szkółki narciarskie
 • przedszkole narciarskie w Mallnitz (patronem i partnerem do zabawy jest tu pingwin Bobo)
 • snowtubing i trasy saneczkarskie w niektórych przedszkolach

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Lodowiec Molltaler to nie jest miejsce dla spragnionych imprez turystów, w samym bowiem Flattach działa zaledwie jedna dyskoteka. Jest też kilka barów jednak oferta apres ski skierowana jest głównie do innej klienteli. Do dyspozycji tychże gości jest stadnina konna, która poza jazdą wierzchem może zorganizować także kulig. Miłośnicy górskich wędrówek lub nornic walking znajdą tutaj wiele ścieżek spacerowych, podczas których możemy zaglądnąć do licznych tutaj tradycyjnych wiejskich gospód. Turyści mają także możliwość poślizgania się na łyżwach lub gry w eisstockschiessen - bardzo popularną w tym regionie grę na pograniczu kręgli i curlingu.

Gdzie nocować w Molltaler?
U podnóża lodowca położonych jest kilka miejscowości jednak godne polecenia jeśli chodzi o zakwaterowanie jest miasteczko Flattach. Znajdziemy tu sporo miejsc noclegowych o każdym standardzie, a także najszybciej stąd dostaniemy się do kolejki Gletscher Express.http://www.flattach.at/en/unterkuenfte

Program eventów na sezon
W trakcie sezonu można trafić na różne ciekawe wydarzenia. Uroczo jest tutaj w okresie świątecznym, kiedy to pojawia się jarmark świąteczny, a Św. Mikołaj chodzi od domu do domu. Wartym zobaczenia wydarzeniem jest również parada w diabelskich maskach - bardzo ważna austriacka tradycja. Ze względu na liczne imprezy towarzyszące warto tu być również w połowie listopada kiedy to oficjalnie rozpoczyna się sezon - testy sprzętu, popisy kulinarne miejscowych szefów kuchni, freeride’owa jazda w grupach i mnóstwo zabawy to wszystko czeka na przybywających tutaj na otwarcie zimowego sezonu.http://www.flattach.at/en/aktuelles/veranstaltungen

Jak dojechać do Molltaler?
Z Warszawy kierujemy się drogą S1 na Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice skąd autostradą A4 jedziemy w stronę Wrocławia i wybieramy zjazd na autostradę A1 w kierunku Rybnika. Następnie drogą E75 kierujemy się na Wodzisław Śląski aż do granicy z Czechami w Gorzycach. Po czeskiej stronie trasami nr 1/E462/E442 dojeżdżamy do Ołomuńca. Za Ołomuńcem drogą nr E462 dojeżdżamy do Vyskov gdzie wjeżdżamy znów na trasę nr 1 do Brna. Z Brna drogą E481 dojeżdżamy do Mikulova gdzie przekraczamy granicę z Austrią. Po austriackiej stronie trzymamy się cały czas drogi na Wiedeń. Za stolicą trzymamy się cały czas autostrady A2 na Graz, Klagenfurt i Villach. W Villach zjeżdżamy na autostradę A10 na Spittal an der Drau, a stamtąd drogą nr 110 kierujemy się na Obervellach i Flattach.

Odległość 1142 km (12 godzin).