Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Maroko, Meknes - Volubilis - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kawusia6.

Kwiecień 2010

Na północy Maroka leży Meknes, chyba nie zawsze doceniane przez turystów. Otoczone żyznymi dolinami przed wiekami było osadą założoną przez berberyjskie plemię Meknassa. Stało się stolicą w 1672r dzięki decyzji Mulaja Ismaila, który chciał konkurować z królem Francji Ludwikiem XIV zwanym Królem Słońce. Meknes miał stać się Wersalem Maroka.

Moim zdaniem czas w tym miejscu częściowo się zatrzymał. Możemy tu zobaczyć wspaniałą bramę Bab al-Mansur, uznawaną za jedną z największych bram północnej Afryki. Medyna w Meknesie choć nie tak wspaniała jak w Fezie, i nie tak rozległa pozwala poznać codzienne życie jej mieszkańców, które niewiele się tu zmieniło od ponad 500 lat. Można się tu targować, a sprzedawcy nie nagabują aż tak nachalnie jak w Egipcie.

Warto też zobaczyć Mauzoleum Mulaja Ismaila - miejsce jego spoczynku. O dziwo choć odegrał on istotną rolę w historii Maroko spoczął w bardzo skromnym sanktuarium. Wnętrze mauzoleum jest bogato rzeźbione i zawiera cztery groby: Ismaila, jego żony i dwóch synów. Marmury otaczające mauzoleum pochodzą z Włoch. Zakupiono je w drodze wymiany - sól za marmur :)

W okolicach Meknes znajduje się miasteczko Mulaj Idris najświętsze miasto Maroka, miejsce spoczynku Mulaja Idrisa, założyciela dynastii Idrysydów. Był on potomkiem proroka Mahometa i został pierwszym władcą Maroka. Zaraz niedaleko jest Volubilis czyli najdalej wysunięta placówka Cesarstwa Rzymskiego. Miejscowość była założona w III wieku p.n.e. Znajdują się tu największe i najwspanialej zachowane ruiny budowli rzymskich. Słynie ze wspaniałych mozaik. Większość ruin pochodzi z III w n.e. Spacer po tych krętych ścieżkach, wśród pozostałości sprzed wieków pozwala się cofnąć w czasie bez korzystania z jakiegoś wehikułu. Wystarczy pojechać do Maroka :)

Co warto zwiedzić?

 • Bab al-Mansur;
 • suki;
 • mauzoleum Mulaja Ismaila;
 • Volubilis.

  Komentarze:


  Brak komentarzy.


  Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

  Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 27)

  MeknesMeknes -sukMeknes