Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Maroko, Rabat - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kawusia6.

Kwiecień 2010

W trakcie zwiedzania Maroka drogi zawiodły nas do Rabatu. W końcu to stolica tego kraju, choć nie zawsze nią był. Stał się stolicą kraju w 1912 roku. Jego ludność przekracza obecnie 1,5 mln mieszkańców. Miasto kopuł i minaretów, drugie co do wielkości - po Casablance jest jednym z przyjemniejszych miast Maroka. Jest w nim dużo parków, skwerów, zielonych alei.

Ciekawym miejscem w Rabacie jest kasba Al-Udaja. Wąskie uliczki z przewagą kolorów białego i niebieskiego przywodzą na myśl greckie klimaty. Przepiękny Ogród Andaluzyjski w stylu mauretańskim zachęca do spacerów . My na początku jednak trafiliśmy pod mury Dar al-Machzen czyli mury pałacu królewskiego. Zamieszkuje go obecnie około 200 osób. Mieszczą się tu biura rządu marokańskiego. Później mieliśmy okazję zobaczyć Mauzoleum Muhammada V wspaniały, majestatyczny budynek wzniesiony na cześć Muhammada V, który był twórcą marokańskiej demokracji. Mauzoleum zbudowane jest z białego marmuru. W środku pod kopułą znajduje się sarkofag Muhammada V.

Niezwykłym miejscem okazała się nekropolia Szalla. Pochowano tu znaczących kalifów i sułtanów. Naliczono tu ponad 30 grobowców Marynidów. Pod koniec ich panowania opuszczono tę nekropolię, która bardzo ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1755r. Obecnie króluje tu roślinność i wszechobecne bociany :) Najwięcej ich przybywa z Polski. Zresztą bocian - to święty ptak Maroka. Miejsce jest tematem legend i podań, są tu grobowce marabutów - czyli ludzi uważanych za świętych, zaś w sadzawce pływają święte węgorze , a woda z sadzawki podobno pomaga kobietom bezpłodnym. No cóż - co kraj to wierzenia :))) Na pewno jest to miasto warte zobaczenia!

Co warto zwiedzić?

    Pałac Królewski;
  • kasbę Al-Udaja;
  • Mauzoleum Muhhamada V;
  • nekropolię Szalla.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 20)

Rabat