Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Izrael » Tel Aviv
Tel Aviv

Izrael - Tel Aviv

Tel Aviv - Jafa - drugie pod względem wielkości miasto w Izraelu. Położone jest na Równinie Szaron u wybrzeży Morza Śródziemnego. Tel Aviv powstał w 1909 r. na peryferiach starożytnego portu morskiego Jafa. Według legendy, Jafa została założona przez syna Noego - Jafeta. Pierwsze ufortyfikowane miasto powstało tu w 1800 r. p.n.e. Przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Byli tu Egipcjanie, Filistyni, Fenicjanie, Persowie, Grecy, Rzymianie, Krzyżowcy, Turcy i Brytyjczycy. W 1950 r. Jafa została wcielona do Tel Avivu. W 1960 r. rozpoczęła się odbudowa Starego Miasta.

Stara Jafa stanowi ulubione miejsce spacerów mieszkańców Tel Avivu. U jej wejścia wznosi się wybudowana w 1906 r. Wieża Zegarowa. Znajduje się tu wiele pozostałości z czasów osmańskich, jak np. Meczet al- Mamudija. Na terenie Starówki odkryto również starożytne ruiny pochodzące z okresu egipskiego i rzymskiego. Warto także odwiedzić Kościół św. Piotra z XVII w. oraz Kościół św. Jerzego, uważany za główny grecki kościół ortodoksyjny w regionie. Malowniczymi uliczkami Starego Miasta można przejść do portu.

Pierwszą budowlą wzniesioną w Tel Avivie było Gimnazjum Herzla, w którego miejscu obecnie stoi Wieżowiec Shalom. Zamieszki pomiędzy Arabami a Żydami sprawiły, że większość Żydów przeniosła się ze Starego Miasta do nowego. W 1934 r. Tel Aviv otrzymał prawa miejskie. Wielu Żydów uciekających z Europy po dojściu nazistów do władzy osiedlało się w rozrastającym się mieście. Podczas wojny izraelsko- arabskiej w 1948 r. Tel Aviv stał się oficjalnie tymczasową stolicą Izraela. W 1980 r. władze izraelskie ogłosiły Jerozolimę stolicą swojego państwa, jednak organizacje międzynarodowe nie zaakceptowały tej decyzji, skutkiem czego większość zagranicznych placówek dyplomatycznych do dnia dzisiejszego pozostaje w Tel Avivie.

Na uwagę zasługuje tu tzw. Białe Miasto. Jest to zespół budynków wzniesionych w latach 1930- 1948 w stylu Bauhaus (jeden z odłamów modernizmu). W 2003 r. Białe Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych. Będąc w Tel Avivie warto wybrać się także na zakupy na bazar Ha Carmel, czy przespacerować się promenadą wzdłuż plaży. Na przedmieściach Tel Avivu, w Tel Qasile znajdują się dwa największe i najpopularniejsze muzea miasta: Muzeum Haaretz (muzeum archeologiczne, antropologiczne i historyczne) oraz Dom Diaspory, którego zbiory przytaczają dzieje Żydów na przestrzeni wieków.

Galeria zdjęć - Izrael (liczba zdjęć: 1162)
Izrael - Zdjęcie Wschód słońca nad morzem - Martwym
Izrael - Zdjęcie uliczki starej Jerozolimy
Izrael - Zdjęcie  - Grota Narodzenia Pańskiego
Izrael - Zdjęcie
Izrael - Zdjęcie
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.