Oferty dnia

Akka w Izraelu

Akka - miasto położone na Północy Izraela, przy północnym krańcu Zatoki Hajfy u brzegów Morza Śródziemnego. Akka, dzięki swojemu położeniu była ważnym punktem na mapie Izraela. Pierwsze wzmianki o osadnictwie na tych terenach pochodzą z XV w. p.n.e. Przez długi czas była ściśle związana politycznie z Fenicją. Po podbojach Aleksandra Wielkiego znalazła się pod panowaniem Grecji. Następnie przechodziła w ręce Ptolemeuszy, Seleucydów, Kleopatry VII i króla Armenii, aby w końcu stać się kolonią rzymską. Mniej więcej w tym czasie Herod Wielki wzniósł w mieście wiele budynków użyteczności publicznej. Po podziale Cesarstwa Akka przeszła pod panowanie Bizancjum, a w VII w. została podbita przez Arabów.

W XI w. pojawili się tu Krzyżowcy, którzy rozbudowali miasto. Akka stała się najważniejszym portem Królestwa Jerozolimy. Była ostatnią twierdzą krzyżacką na terenie Izraela. Przeszła w ręce Mameluków, a następnie została zdobyta przez Turków Osmańskich. W 1877 r. Akka otrzymała prawa miejskie. Po powstaniu Państwa Izrael miała należeć do terenów palestyńskich, jednak w 1948 r. zdobył ją Izrael.

Dzięki swojej bogatej historii, Akka stała się chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. Większość zabytków skupia się na Starym Mieście. Zespół zabytkowy Akki został w 2001 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starówka otoczona jest murami obronnymi pochodzącymi z XVIII w. Warto zwiedzić wybudowaną w XVIII w. na fundamentach dawnej twierdzy Krzyżowców, cytadelę. Wzniósł ją Jezzar Pasza. Brytyjczycy przekształcili ją w więzienie. Znajduje się tu Muzeum Bojowników Podziemia, poświęcone żydowskiemu ruchowi oporu z czasów brytyjskich. Pod cytadelą odkryto kompleks podziemnych sal wykorzystywanych przez Krzyżowców.

Jedną z większych atrakcji turystycznych jest Hammam al- Pasza. Do połowy XX w. budowla służyła mieszkańcom Akki jako łaźnie publiczne. Kompleks został wybudowany w 1780 r. przez Jezzara. Obecnie mieści się tu Muzeum Miejskie. Godnym uwagi jest wzniesiony w stylu osmańskim w 1781 r. Meczet Ahmeda al- Dżazzara. Wybudował go Jezzar Pasza w miejscu dawnej katedry krzyżackiej. Oprócz tej świątyni, znajduje się tu wiele innych. Znajdziemy tu liczne kościoły, meczety i synagogi.

Będąc w Akce warto odwiedzić port. Założony w VI w. p.n.e. przez Persów, był przez lata odbudowywany. Dziś stanowi niewielką przystań rybacką. W mieście zbudowano także kilka karawanserajów, z których najbardziej popularnym jest położony tuż przy porcie Khan al- Umdan. Na uwagę zasługuje także Bahji - Mauzoleum Baha’u’llaha, jednego z założycieli wiary baha’i. Baha’u’llah był więziony w Akce. Do dziś miasto to uważane jest za święte miejsce bahaizmu. Wyznawcy tej religii na całym świecie modlą się zwróceni w kierunku Bahji.