Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Izrael
Izrael

Izrael - przewodnik

Izrael jest krajem położonym w Azji Zachodniej u wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Od Północy graniczy z Libanem, od Północnego-Wschodu z Syrią, od Wschodu z Jordanią i od Południowego- Zachodu z Egiptem. Na Południu ma dostęp do Morza Czerwonego. Na pograniczu Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii leży Morze Martwe. Do Państwa Izrael przylega Autonomia Palestyńska, czyli tereny podległe Palestyńskiej Władzy Narodowej - Strefa Gazy, oraz tzw. Zachodni Brzeg. Kwestia stolicy pozostaje sporna. Władze izraelskie ustanowiły jednostronnie stolicę w Jerozolimie, jednak społeczność międzynarodowa nie uznaje tej decyzji, uważając miasto Tel Aviv za główny ośrodek państwa.

Teren kraju jest zróżnicowany pod względem geograficznym: w rejonie nadmorskim rozciąga się Równina Szaron, którą zamieszkuje ok. 70 % ludności kraju, na Północy wznoszą się góry Galilei, Karmelu i Wzgórza Golan, Południe to obszar pustyni Negew. Na takie ukształtowanie terenu ma wpływ Rów Jordanu, którym płynie najdłuższa rzeka kraju - Jordan. Ziemie, na których położony jest Izrael wiążą się z bogatą historią 3 największych religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Do tego świętego miejsca, pomimo niestabilnej sytuacji w kraju, co roku przybywa wielu turystów i pielgrzymów. Izrael kusi pięknymi zabytkami, miejscami kultu, ale także uzdrowiskami położonymi nad Morzem Martwym.

Gdzie spędzić wakacje?

Izrael ma dostęp do 3 mórz: Śródziemnego, Martwego i Czerwonego. Chociaż wybrzeże tego ostatniego po stronie izraelskiej ma długość zaledwie 7 km, to tam znajduje się główny ośrodek wypoczynkowy kraju - Ejlat. Dzięki leczniczym właściwościom wód Morza Martwego, u jego wybrzeży powstały miejscowości uzdrowiskowe, takie jak En Boqeq. Turyści przyjeżdżając do Izraela skupiają się głównie na zwiedzaniu zabytków, jednak warto oddać się chwili odpoczynku i zregenerować siły w jednym z wymienionych miejsc.

Co warto zwiedzić

Izrael jest dość młodym krajem, ale historia ziem, na których powstał sięga wielu tysięcy lat przed nasza erą. To tu powstawały pierwsze osady ludzkie i to tu rozgrywały się najważniejsze wydarzenia związane z religiami, takimi jak judaizm, czy chrześcijaństwo. Cały obszar dzisiejszego Izraela usiany jest starożytnymi twierdzami, jak Masada, ruinami najstarszych siedlisk ludzkich zakładanych na pustyni, jak Jerycho, czy Qumran, oraz pozostałościami po starożytnych miastach jak np. Cezarea. Znajdziemy tu ośrodki kultu trzech wielkich religii monoteistycznych, które skupia w sobie chociażby największe miasto Izraela - Jerozolima. W Izraelu narodziło się chrześcijaństwo, dlatego też znajdziemy tu wiele ważnych dla jego wyznawców miejsc, jak Betlejem, Nazaret, Kafar Kanna, czy okolice Jeziora Tyberiadzkiego. Będąc w tym kraju warto także odwiedzić większe ośrodki miejskie: Tel-Aviv i Hajfę, skąd można udać się do Akki, będącej z kolei najświętszym miejscem innej religii monoteistycznej - baha’i. Na całym terytorium Izraela znajdziemy wiele kościołów, synagog i meczetów. Jest to miejsce, które co roku przyciąga rzesze pielgrzymów z całego świata, nie na darmo nazywane Ziemią Świętą...

Czas lokalny: GMT + 2 godziny, w okresie letnim GMT + 1 godzina.
Czas przelotu: Warszawa - Tel Aviv - ok. 3,5 h.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 1162)
Izrael - Zdjęcie Wschód słońca nad morzem - Martwym
Izrael - Zdjęcie uliczki starej Jerozolimy
Izrael - Zdjęcie  - Grota Narodzenia Pańskiego
Izrael - Zdjęcie
Izrael - Zdjęcie
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.