Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wycieczki fakultatywne w Egipcie

Wycieczki fakultatywne w Egipcie

Jakie wycieczki fakultatywne w Egipcie warto kupić? Bez względu na to, w który rejon Egiptu wybierzemy się, czeka na nas wiele atrakcji i wycieczek. Biura podróży robią wszystko, aby umilić turystom pobyt w jednym z kurortów prześcigając się w ofertach i cenach wycieczek fakultatywnych.
 

Głównymi ośrodkami turystycznymi w Egipcie, które na miejsce swojego urlopu wybierają turyści z całego świata są: Hurghada, Sharm el Sheikh, Marsa Alam, oraz Taba. W zależności od położenia kurortu, do którego się wybierzemy, oferta wycieczek fakultatywnych będzie się odrobinę różnić. Ma to związek z dużymi odległościami, jakie trzeba pokonać z danego ośrodka do miejsca, które chcemy zwiedzić.

W każdym z kurortów oprócz oferty swojego touroperatora, znajdziemy także liczne lokalne biura podróży organizujące podobne wyprawy. Skutkuje to tym, że zarówno w rejonie Hurghady, jak i Sharm el Sheikh mamy do czynienia z dużą konkurencją cenową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i na własną kieszeń.

KairJedną z najpopularniejszych w Egipcie jest wycieczka fakultatywna do Kairu. Biura podróży proponują różne opcje wyprawy: jednodniową, dwudniową z noclegiem w stolicy, autokarową, bądź przelot samolotem z kurortu do portu docelowego. Wycieczka ta jest dostępna zarówno z rejonu Hurghady, jak i z Półwyspu Synaj. Wycieczka do jednego z największych miast na świecie obejmuje zwiedzanie najważniejszych zabytków starożytnego świata: Piramid w Gizie i Sfinksa. Każda oferta obejmuje także wizytę w Muzeum Egipskim, gdzie można podziwiać pozostałości po najdawniejszych czasach. Popularną atrakcją jest także Cytadela i tzw. Meczet Alabastrowy, oraz bazar Khan Al- Khalil, na którym można dokonać zakupów. Większość biur podróży realizuje w swoim programie także wizytę w wytwórni papirusu i tradycyjnej, egipskiej perfumerii.

W przypadku wyjazdu do Kairu wycieczka jest całodniowa, wraz z podróżą trwa ponad dobę. Niektóre biura podróży wraz z pakietem dwudniowej wycieczki do Kairu łączą zwiedzanie stolicy z krótkim pobytem w Aleksandrii, gdzie można podziwiać Pałac Montaza, cytadelę, słynną Bibliotekę Aleksandryjską i pozostałości rzymskie.

Wycieczka fakultatywna do Luksoru jest równie popularna. Z Hurghady jest dostępna wersja zarówno autokarowa, jak i taka z przelotem samolotem, z Półwyspu Synaj ze względu na odległości, podróż odbywa się samolotem. Najważniejszym punktem programu jest wizyta w Dolinie Królów - starożytnej królewskiej nekropolii. Wycieczka obejmuje także zwiedzanie świątyni królowej Hatszepsut, kolosów Memnona, oraz świątyni w Karnaku. Większość biur zabiera turystów do fabryki alabastru. W obu przypadkach wyjazd do Luksoru jest całodniowy.

JerozolimaW przypadku pobytu w kurorcie na Półwyspie Synaj, tj. Sharm el Sheikh, czy Taba mamy także możliwość przedostania się do pobliskich państw, takich jak Izrael czy Jordania. Jedną z popularniejszych wycieczek fakultatywnych realizowanych z tych miejsc jest wyprawa do Jerozolimy, gdzie turyści mają okazję odwiedzić Świątynię Grobu Pańskiego, Drogę Krzyżową, Górę Oliwną i Ogród Getsemani. Jerozolima, podobnie jak Kair oferowana jest w różnych opcjach: wycieczki autokarowej, z przelotem samolotem, jedno lub dwudniowej wyprawy. W przypadku dwudniowej wycieczki do Izraela, w zależności od biura podróży, można zwiedzić także zabytki, mijane po drodze do Jerozolimy, jak np. Masada, bądź oddalone zaledwie kilka kilometrów od Świętego Miasta - Betlejem. Niektóre dłuższe wycieczki zawierają także pobyt nad Morzem Martwym. W większości wypadków jednak wycieczka do Jerozolimy trwa dobę.

Kolejną atrakcją dostępną z Półwyspu Synaj jest wycieczka do Petry - starożytnego miasta Nabatejczyków w Jordanii. Miasto to zostało wykute w skale i stanowi jeden z najważniejszych i najpopularniejszych zabytków kraju. Wycieczka obejmuje zwiedzanie Petry, w tym najbardziej rozpoznawalnego obiektu - Wielkiego Skarbca. Wyprawa do Jordanii jest całodniowa i wraz z podrożą trwa całą dobę.

Z Sharm el Sheikh i Taby można wybrać się także na wspinaczkę na Górę Mojżesza. Wedle tradycji, na tej właśnie Górze Mojżesz otrzymał od Boga tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. Wycieczka obejmuje nocną wspinaczkę na szczyt Góry, skąd z samego rana można podziwiać zapierający dech wschód słońca i widok na okoliczne góry i pustynię, a także zwiedzanie położonego u stóp wzniesienia Klasztoru św. Katarzyny, gdzie znajdują się bizantyjskie mozaiki, oraz biblijny Gorejący Krzew.

Na Półwyspie Synaj znajduje się także inna atrakcja - tzw. Kolorowy Kanion. W zależności od biura podróży wycieczka na zwiedzanie Kanionu realizowana jest w różny sposób, przeważnie obejmuje przejażdżkę jeepami po pustyni, przejażdżkę na wielbłądzie, oraz wizytę w malowniczym miasteczku Dahab, połączoną również z nurkowaniem w słynnej Blue Hole.

Oprócz wyżej wymienionych wycieczek fakultatywnych, większość biur podróży realizuje także typowo lokalne wyprawy, mające na celu zarówno poznawanie tutejszej kultury, jak i rozrywkę. Z rejonu Hurghady można wybrać się na zwiedzanie wioski nubijskiej, stąd, jak również z Sharm el Sheikh można udać się na kolację do Beduinów. Z obu tych miejsc organizowane są także wycieczki obejmujące przejażdżki jeepami i quadami. W obu przypadkach biura podróży, z którymi mieliśmy okazje przyjechać do Egiptu, organizują tzw. City Tour, czyli wycieczkę po kurortach, uwzględniając najważniejsze miejsca, zabytki i atrakcje.

Egipt to jednak nie tylko starożytne zabytki, kurorty i pustynie, ale także podwodny raj. Zarówno z Hurghady, jak i z Sharm el Sheikh organizowane są wycieczki typowo nurkowe lub rejsy łodzią, które obejmują także snorkling na wybranych rafach koralowych. W przypadku Sharm El Sheikh popularną destynacją rejsową jest Ras Mohamed. Wycieczka do tego Podwodnego Parku Narodowego obejmuje zarówno nurkowanie, jak i relaks na statku. Z Sharm el Sheikh znajdziemy także ofertę wycieczek rejsowych na wyspę Tiran, z Hurghady natomiast na wyspę Giftun. Obie te wycieczki obejmują także nurkowanie, bądź snorkling. Dla mniej odważnych, biura podróży przygotowały wycieczki łodziami ze szklanym dnem, dzięki któremu można podziwiać piękno podwodnej fauny i flory.

Niezależnie od tego, gdzie spędzamy urlop, w Egipcie czeka na nas wiele atrakcji i wycieczek fakultatywnych. Warto jednak przed wyborem miejsca wypoczynku prześledzić oferty zarówno polskich, jak i lokalnych biur podróży i przemyśleć co chcielibyśmy zwiedzić. Może się okazać bowiem, że niektóre rzeczy i miejsca łatwiej i taniej będzie nam zobaczyć z Hurghady i Marsa Alam, niż z Sharm el Sheikh i Taby, bądź na odwrót.

/ mzi, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: