Oferty dnia

Narty we Francji - Narty w Portes du Soleil

Portes du Soleil. Na granicy Francji i Szwajcarii pomiędzy Jeziorem Lemańskim, a najwyższym szczytem Europy - Mont Blanc, leży jeden z największych resortów narciarskich świata. Tworzą go cztery szwajcarskie i osiem francuskich miast (główne to Avoriaz, Champery i Chatel). Na ponad 400 km2 rozlokowanych jest 650 km tras narciarskich. Tak duża ilość nartostrad daje wiele możliwości każdemu narciarzowi, zarówno temu, który dopiero zaczyna swoją przygodę z dwoma deskami, jak również temu najbardziej wybrednemu. To właśnie dla tych drugich największym wyzwaniem jest Mur de Chavanette („szwajcarska ściana”) - najbardziej stromy zjazd z muldami na świecie. Jeśli jednak nie czujemy się gotowi na takie atrakcje, lub towarzyszą nam dzieci powinniśmy raczej zatrzymać się w Abondance, Avoriaz, Chatel czy Champery, gdyż to właśnie tu znajduje się najwięcej płaskich i szerokich stoków oraz szkółek lub przedszkoli narciarskich. Avoriaz z kolei to także cel wszystkich snowboardzistów, świetnie przygotowany snowpark i sporo miejsca do szaleństw w głębokim puchu poza trasami stanowi idealne miejsce nawet dla najbardziej wymagających. Przyjeżdżający na swój zimowy wypoczynek miłośnicy biegówek również znajdą sporo dla siebie. Resort oferuje im aż 243 km tras, głównie po francuskiej stronie, a kto dopiero zaczyna przygodę z narciarstwem klasycznym może wziąć kilka lekcji w szkole biegowej. Pogoda ma tu wiele wspólnego z nazwą resortu. „Wrota słońca” - bo tak należy tłumaczyć nazwę tego ośrodka, jak najbardziej pasują do tego regionu. Szusując po wyśmienicie przygotowanych trasach warto czasem zatrzymać się na chwilę na dobrą francuską kawę w jednym z barów na stokach, usiąść na leżaku na tarasie i delektować się zimowym, alpejskim słońcem.

Skipass:

Wyciągi:

 • Gondole: 14
 • Wyciągi krzesełkowe: 81
 • Wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 117

Trasy i ich długość:

 • Czarne: 100 km
 • Czerwone: 380 km
 • Niebieskie: 170 km
 • Trasy biegowe: 243 km
W resorcie jest możliwa jazda przy sztucznym świetle m.in. w Chatel czy Les Gets.

Ceny karnetów 6-dniowych w Portes du Soleil:

 • Niski sezon od 06.04: dorośli - 191 EUR, dzieci - 144 EUR
 • Wysoki sezon do 05.04: dorośli - 225 EUR, dzieci - 169 EUR

Atrakcje dodatkowe na stoku:

 • 9 snowparków
 • trasy freeride

Atrakcje dla dzieci:

 • szkółki i przedszkola narciarskie z animacjami i wydzieloną strefą do nauki
 • tory saneczkowe

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Chyba nie ma turysty, który przyjeżdżałby do tego resortu i narzekał na nudę po nartach. Do dyspozycji gości są centra wellness połączone z fitness klubami m.in. Altiform Fitness Center w Avoriaz czy Le Parc des Sports w Morzine. Znajdziemy tam wiele zabiegów regenerujących po wysiłku na stokach, a także siłownię czy ściankę wspinaczkową. Chętni na wycieczki po okolicy mogą skorzystać z wyprawy pieszo, na rakietach śnieżnych, kuligiem lub psim zaprzęgiem. Na najbardziej odważnych czeka paragliding, loty helikopterem i balonem czy nurkowanie pod lodem. Wielką atrakcją będzie też na pewno przejażdżka skuterem śnieżnym. Komu nie w głowie sporty o wysokim stopniu ryzyka może wybrać się na squash, lodowisko lub pojeździć na snowbike’u.

Gdzie nocować w Portes du Soleil?
Dwanaście wiosek narciarskich jest w stanie ugościć prawdziwą armię narciarzy. Oferta noclegowa obejmuje każdy rodzaj zakwaterowania - od górskich chat po komfortowe hotele.
http://en.portesdusoleil.com

Program eventów na sezon
Ilość dużych wiosek narciarskich w pobliżu powoduje, iż kalendarz imprez jest tu bardzo napięty. Począwszy od koncertów inaugurujących sezon, przez jarmarki świąteczne i imprezy sylwestrowe, na zawodach w narciarstwie alpejskim czy dniach dla kobiet w tutejszych gabinetach spa skończywszy. Warty zobaczenia jest również karnawał w Portes du Soleil czy tradycyjne zawody w zimowym zjeździe na rowerach. Jedną z większych imprez rozrywkowych są organizowane w połowie marca urodziny resortu. http://en.portesdusoleil.com/ski-events.html

Jak dojechać do Portes du Soleil?
Z Warszawy kierujemy się na Zgierz skąd autostradą A2 przez Konin i Poznań dojeżdżamy do granicy z Niemcami w Świecku. Po niemieckiej stronie drogą E30 dojeżdżamy do rozjazdy z trasą E51 na Lipsko. Trasą E51 dojeżdżamy do zjazdu na drogę nr E40 na Erfurt i jedziemy nią aż do zjazdu na drogę nr 5 prowadzącą przez Frankfurt nad Menem, Karlsruhe aż do granicy ze Szwajcarią w Mulhouse. Po szwajcarskiej stronie trzymamy się drogi nr 1 na Bern a dalej nr 12 na Montreux. Za Montreux skręcamy na drogę nr 21 na Thonon les Bains. Stąd drogą D902 do skrzyżowania z drogą nr D228, która doprowadzi na do celu w Avoriaz.

Odległość - 1674 km (16 godzin 30 minut).