Oferty dnia

Narty we Francji - Narty w Chamonix

Chamonix. Mówiąc o niektórych miejscach w Alpach wystarczy wymienić ich nazwę, a wyobraźnia przenosi nas w malowniczą krainę z małymi wioskami o pięknej architekturze i niepowtarzalnym klimacie narciarskiego raju. Takim właśnie miejscem jest położona u stóp „dachu Europy” - Mont Blanc, francuska dolina Chamonix. Jej sława i renoma ściąga tu tysiące turystów z całego świata odkąd zorganizowano tu pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie w 1924 roku, aż do dnia dzisiejszego. Stacja narciarska Chamonix to ponad 150 km nartostrad rozlokowanych w kilku sąsiadujących ze sobą, aczkolwiek nie połączonych ze sobą narciarsko, terenów. Zdecydowana większość z nich to trasy przeznaczone dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy mogą sprawdzić się chociażby na najdłuższej (nieprzygotowywanej), 20 km trasie doliny - La Valee Blanche, czy na najtrudniejszej nartostradzie - 1,5 km d’Emosson. Rodzinne, spokojne zjazdy zaliczyć można zaś w les Houches, gdzie znajdziemy niebieskie, a nawet zielone trasy. Ta francuska dolina jest prawdziwą mekką dla pasjonatów jazdy po nieprzetartych szlakach, którzy mogą wybrać się na całodzienną freeride’ową wycieczkę, koniecznie korzystając z pomocy przewodnika! Przybywające tu rodziny z dziećmi mają możliwość wynajęcia dla swoich pociech opiekuna lub zostawienia dziecka pod opieką instruktorów w miejscowym przedszkolu, gdzie bogaty program animacji na pewno go nie zanudzi. Ciekawą ofertą dla osób nie jeżdżących, bądź inwalidów jest tzw. ski-taxi. Na specjalnym siedzisku prowadzonym przez przewodnika na nartach możemy zwiedzić większość tras doliny Chamonix. Bogate życie nocne jak również infrastruktura sprzyjająca dzieciom powoduje, iż kurort ten jest chętnie odwiedzany zarówno przez całe rodziny (choć lepiej dla nich by zatrzymali się w pobliskim Les Houches, ze względu na większy spokój), jak również grupy znajomych szukających dobrej zabawy wieczorami. Niewątpliwą wadą Chamonix są tutejsze wysokie ceny. W głównym sezonie bywa tu też niestety tłoczno.

Skipass:

Wyciągi:

 • Gondole: 13
 • Wyciągi krzesełkowe: 17
 • Wyciągi orczykowe lub talerzykowe: 18

Trasy i ich długość:

 • Czarne: 34 km
 • Czerwone: 70 km
 • Niebieskie: 48 km
 • Trasy biegowe: 36 km
Kurort jest objęty systemem sztucznego naśnieżania, jak również jest tu możliwość jazdy po zachodzie słońca.

Ceny karnetów 6-dniowych w Chamonix:

 • Niski sezon od 28.12 do 13.04: dorośli - 200 EUR, dzieci - 170 EUR
 • Wysoki sezon od 29.12 do 12.04: dorośli - 266 EUR, dzieci - 226 EUR

Atrakcje dodatkowe na stoku:

 • snowpark
 • trasy freeride
 • ski-taxi
 • snowkiting

Atrakcje dla dzieci:

 • szkółki dla dzieci i przedszkola z wydzielonymi terenami do nauki
 • place zabaw i centra rozrywki

Apres Ski - atrakcje poza nartami
Kurort o takiej renomie po prostu musi posiadać odpowiednią bazę apres ski. Po przyjemnym, aczkolwiek męczącym dniu na nartach swoje usługi oferuje centrum Spa z basenem i kilkoma wodnymi atrakcjami. Na wszystkich nie lubiących biernego odpoczynku gości oczekuje centrum fitness z zajęciami aerobicu i siłownią. Jest tu również sztuczna ścianka wspinaczkowa, a także możliwość gry w tenisa czy bowling. Warto również wybrać się na łyżwy na kryte lodowisko. Górscy przewodnicy chętnie zorganizują dla turystów wycieczki na rakietach śnieżnych, w psich zaprzęgach lub wycieczki wysokogórskie dla bardziej wprawionych piechurów. Kto potrzebuje większej dawki adrenaliny może pograć w paintball na śniegu lub powinien skorzystać ze snowkiting’u czy lotów na paralotni. Dla tych z duszą artystyczną organizowane są tu często tematyczne wystawy lub koncerty. Z kolei dla lubiących życie towarzyskie przygotowano w Chamonix sporo przytulnych kawiarni czy klubów, a także kasyno.

Gdzie nocować w Chamonix?
Dolina Chamonix dysponuje szeroką gamą noclegów. W zależności od tego ile chcemy wydać możemy poszukać tańszych (co niekoniecznie oznacza tanich!) kwater czy apartamentów lub komfortowych hoteli z zawrotnymi cenami. Zdecydowanie im dalej od samego Chamonix tym taniej.
http://chamonix.com/accommodation,19,en.html

Program eventów na sezon
Obojętnie w jakim okresie byśmy nie zawitali do Chamonix zawsze znajdziemy tu ciekawe wydarzenia sportowe, rozrywkowe lub kulturalne. Niewątpliwie najważniejszym tutejszym wydarzeniem sportowym są organizowane w Chamonix zawody alpejskiego Pucharu Świata kobiet i mężczyzn, a także zawody Swatch Freeride World Tour. Ciekawą imprezą jest również wyścig skitourowy po zboczach tutejszej doliny mający miejsce na początku grudnia. Na początku stycznia odbywa się tu duża impreza sportowa, podczas której francuska kadra alpejska mierzy się z „resztą świata”. W trakcie świąt zaś organizowanych jest wiele jarmarków z regionalnymi wyrobami, można również wspólnie pokolędować na jednym z koncertów.
http://chamonix.com/-january,42,2013-01-01.1,en.html

Jak dojechać do Chamonix?
Z Warszawy kierujemy się na Zgierz skąd autostradą A2 przez Konin i Poznań dojeżdżamy do granicy z Niemcami w Świecku. Po niemieckiej stronie drogą E30 dojeżdżamy do rozjazdy z trasą E51 na Lipsko. Trasą E51 dojeżdżamy do zjazdu na drogę nr E40 na Erfurt i jedziemy nią aż do zjazdu na drogę nr 5 prowadzącą przez Frankfurt nad Menem, Karlsruhe aż do granicy ze Szwajcarią w Mulhouse. Po szwajcarskiej stronie trzymamy się drogi nr 1 na Bern a dalej nr 12 na Montreux. Stamtąd droga nr 9 dojeżdżamy do Martigny skąd drogą nr 203 przejeżdżamy przez francuską granicę i dalej obieramy drogę nr D1506 na Chamonix.

Odległość - 1670 km (16 godzin).