Oferty dnia

Walencja w Hiszpanii

Walencja - miasto położone na południowym-wschodzie Hiszpanii, na wybrzezu Morza Śródziemnego. Została założona w II w. p.n.e. jako kolonia rzymska. Początkowo zamieszkiwali tu wyłącznie rzymscy żołnierze. Jak większość miast w Hiszpanii, w VIII w. przeszła pod panowanie arabskie, które zakończyło się dopiero w XIII w. za sprawą Jakuba I Zdobywcy, który przejął Walencję z rąk Muzułmanów.

Okres rozwoju i rozkwitu miasta przypadł na XV- XVIII w. Na początku XIX w. Walencję zdobyły wojska napoleońskie. W czasie wojny domowej była siedziba rządu republikańskiego. Po II wojnie światowej nastąpił ponowny rozwój i rozbudowa miasta, które następnie bardzo ucierpiało w wyniku powodzi w 1957 r.

Jednym z ważniejszych zabytków jest tu XIII- wieczna katedra. Była ona przez lata rozbudowywana i modernizowana, co w efekcie dało mieszankę różnych stylów: gotyku, baroku, neoklasycyzmu. Znajduje się tu El Micalet - ośmioboczna dzwonnica o wysokości 50 m. Na tyłach budowli stoi barokowy kościół - Basilica de la Virga dels Desampartas.

Nowoczesnym symbolem Walencji jest Miasto Sztuki i Nauki - La Ciudad de las Artes y las Ciencias. Kompleks ten został zaprojektowany przez Santiago Calatravę. Znajdziemy tu Planetarium, kino IMAX, delfinarium, oceanarium, a także gmach teatru, w którym odbywają się różnego rodzaju spektakle i imprezy. Będąc w Walencji warto także odwiedzić tutejszą XV- wieczną La Lonja - giełdę jedwabiu, czy jeden z pięknych parków, jak Jardins de l'Alamada, czy jardins de Monfort.