Oferty dnia

Toledo w Hiszpanii

Toledo - miasto w środkowej Hiszpanii, położone w odległości 70 km od Madrytu. Do czasu zdobycia przez Rzymian w 192 r. p.n.e. Toledo było osadą iberyjską. W V w. przeszło pod panowanie Wizygotów, a w okresie VIII-XI w. znajdowało się pod rządami Maurów. Kres arabskiego panowania przypadł na rok 1085, kiedy to miasto zdobył Alfons VI. Toledo stało się stolica Kastylii. Po przeniesieniu stolicy do Madrytu w XVI w. miasto zaczęło tracić na znaczeniu zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym.

Jednym z ważniejszych zabytków Toledo jest wybudowana w latach 1227-1493 Katedra. Budowla została wzniesiona na miejscu poprzedniej świątyni, którą w czasach mauretańskich przerobiono na meczet. Katedra reprezentuje połączenie kilku stylów architektonicznych, głównie gotyku i baroku. Oprócz niej, jest tu wiele innych, zabytkowych kościołów, jak San Roman z XII w., San Tome z XIV w., San Cristo de la Luz z X w., czy XII-wieczny Santa Maria la Blanca.

Oprócz kościołów, warto odwiedzić tutejszy Alkazar. Twierdza została wybudowana w XI w. w najwyższym punkcie miasta. Wielokrotnie była niszczona i odbudowywana. Obecnie mieści się tam muzeum, w którego zbiorach znajdziemy wiele pamiątek z okresu wojny domowej. Alkazar to nie jedyna tego typu budowla w Toledo. Znajduje się tu także średniowieczny zamek Castillo de San Servando.

Oprócz wspomnianych obiektów w Toledo znajdziemy także liczne pałace, jak Galiana Palace z XIII w., czy XV-wieczny Palacio de Fuensalida, wiele muzeów, a także pozostałości z czasów rzymskich.