Oferty dnia

Sewilla w Hiszpanii

Sewilla - główne miasto Andaluzji, czwarte pod względem wielkości w Hiszpanii. Jego historia sięga II w. p.n.e., kiedy Iberowie założyli tu ośrodek miejski. Miasto przeszło pod panowanie Fenicji, Kartaginy, a następnie Rzymu. Od V w. rządzili tu Wandalowie i Wizygoci. W 712 r. opanowali je Maurowie. Do XIII w. pozostawało w rekach Arabów.

Ogromny rozkwit miasta przypadł na okres po odkryciu Ameryki przez Kolumba. Sewilla stała się ważnym punktem przeładunkowym w handlu z nowym Światem. Po epidemii dżumy w połowie XVII w. miasto zaczęło podupadać, by kolejny rozkwit przeżyć dopiero w XX w.

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Alkazar - dawny pałac królewski. Początkowo zamieszkiwali tu władcy Kalifatu Kordobańskiego. Pałac był przez wieki wielokrotnie przebudowywany na potrzeby kolejnych rządzących. W efekcie tego budynek pałacowy składa się z wielu Sali i komnat. Otaczają go liczne ogrody. Znajdziemy tu bogate zdobienia. Tu także stąpali wielcy świata nowożytnego, m.in. Ferdynard Magellan i Krzysztof Kolumb.

Katedra de Santa Maria jest jednym z największych kościołów gotyckich na świecie. Wzniesiono ja na przestrzeni XV i XVI w. na miejscu dawnego meczetu, z którego zachował się jedynie wysoki na ponad 90 m minaret - Giralda. Zaadoptowanie minaretu jako katedralnej dzwonnicy sprawiło, że budowla ta ma niezwykły charakter łączący w sobie dwa różne style dwóch różnych religii.

Ciekawym miejscem jest Casa de Pilatos - wybudowany w XV w. kompleks pałacowy wzorowany na oryginalnym, jerozolimskim domu Poncjusza Piłata. Pomiędzy pałacem a leżącym nieopodal kościołem Cruz del Campo rozmieszczono stacje drogi krzyżowej. Droga ta ma przypominać o męce Chrystusa, a jej długość ma odpowiadać odległości pomiędzy domem Piłata w Jerozolimie a Golgotą.

Centralnym punktem jest Plac Hiszpański, który choć nowy (wybudowany w latach 20-tych XX w.) łączy w sobie różne style architektoniczne. Wzniesiono tu również dwie, wzorowane na Giraldzie wieże.

W Sewilli znajdziemy wiele przykładów renesansowych budowli, w tym Ratusz z XVI w. oraz budynek giełdy handlowej wybudowany pod koniec XVI w. Atrakcją miasta jest także Arena Walk Byków wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w. Mieści się tu Muzeum Corridy. Oprócz wyżej wymienionych obiektów warto wybrać się do jednego z tutejszych muzeów lub galerii sztuki.