Oferty dnia

Madryt w Hiszpanii

Madryt - stolica i największe miasto Hiszpanii. Jego historia sięga II w. p.n.e., kiedy powstała tu pierwsza osada nad rzeką Manzanares. Prawdziwy ośrodek miejski powstał tu dopiero w X w. Madryt otrzymał prawa miejskie w 1118 r. Rozkwit miasta przypadł na XVI w., kiedy to stało się ważnym ośrodkiem handlowym. Zaczęło także zyskiwać coraz większe znaczenie pod względem politycznym.

W 1561 r. król Filip II przeniósł stolicę państwa z Toledo do Madrytu. Nastąpiła rozbudowa miasta. W okresie wojny domowej był siedzibą sił republikańskich, a w 1939 r. zajęły go wojska generała Franco. Po II wojnie światowej nastąpił szybki wzrost i rozkwit miasta.

Centralnym punktem Madrytu jest Puerta del Sol - plac otoczony XVIII-wiecznymi budynkami Drugim popularnym placem jest Plaza Mayor, który jest pozostałością z XVII w. Znajduje się tu m.in. pomnik Filipa III na koniu.

Jednym z ważniejszym obiektów jest Pałac Królewski. Budowla stanęła w miejscu dawnego zamku obronnego Habsburgów, który spłonął w 1734 r. Został wzniesiony według projektu włoskich architektów: Sacchettiego i Sabatiniego. Wnętrza pałacu kryją Salę Tronową i Salon Kolumnowy, oraz wiele innych pomieszczeń. Budynek otaczają Ogrody Sabatiniego i Campo del Moro, a także Plaza de la Armeria. Obecnie budynek pełni funkcję wyłącznie reprezentacyjną, gdyż rodzina królewska korzysta z innej rezydencji poza miastem.

Ważnym zabytkiem jest również Katedra La Almudena. Budowę świątyni rozpoczęto pod koniec XIX w., a ukończono dopiero w 1992 r. Katedrę wzniesiono w stylu neoklasycznym, jej wnętrza natomiast reprezentują neogotyk. Drugim ważnym kościołem jest San Isidoro. Wybudowano go za czasów Filipa IV według projektu Pedro Sancheza.

Madryt to miasto placów. Najbardziej popularnymi są: Plac Hiszpański z wieżowcami i pomnikiem Cervantesa; Plaza de Cibeles, na którym stoi fontanna z posągiem bogini Kybele oraz gmach Poczty Głównej; Plaza Canovas del Castillo z Fontanną Neptuna; oraz Plac Kolumba z posągiem wielkiego odkrywcy, stanowiący główny węzeł komunikacyjny miasta. Ciekawą atrakcja jest Plaza de Toros de las Ventas - arena do walki byków. Jest to największa tego typu budowla w kraju, gdzie oprócz samych walk odbywają się liczne imprezy i koncerty. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Madrytu jest Gran Via, gdzie znajdziemy wiele sklepów i restauracji. Najbardziej eleganckie butiki znajdują się wzdłuż Calle de Serraco. Wiele ciekawych rzeczy można kupić także na najsłynniejszym targu miasta - El Rasto, który niestety, czynny jest tylko w niedziele.

Kolejnym symbolem Madrytu jest Puerta de Alcala. Budowlę tą wzniesiono z granitu za czasów Karola III. Niegdyś stanowiła wschodnia bramę miasta. Nad rzeką Manzanares wznosi się Templo de Debad - egipska świątynia boga Amona. Budowla zachowała się w bardzo dobrym stanie, można podziwiać tu np. egipskie reliefy.

Charakterystyczna budowlą jest Metropolis - budynek zwieńczony czarna kopuła, z której góruje posąg Wiktorii z rozpostartymi skrzydłami. Innym ciekawym obiektem jest Pałac Kryształowy ze szklanymi murami podtrzymywanymi przez kolumny w stylu jońskim. Oprócz wyżej wymienionych rezydencji, w Madrycie znajdziemy także inne pałace, jak np. Cason del Buen Retiro z XVII w. i Palacio del Senado.

Warto odwiedzić tutejsze liczne muzea i parki, znajdują się tu bowiem przepiękne i wspaniale utrzymane ogrody, np. Parque del Buen Retiro, czy Królewski Ogród Botaniczny. Można przespacerować się Puente de Segovia - najstarszym istniejącym mostem w Madrycie, czy udać się na El Faro de la Moncloa - wysoką wieżę z tarasem widokowym skąd rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.