Oferty dnia

Grenada w Hiszpanii

Grenada - miasto w południowej Hiszpanii, w Andaluzji. Pierwsza osada w tym miejscu powstała za sprawą Iberoceltów w VII w. p.n.e. Przez pewien czas miasto było grecką kolonią. Następnie zostało zdobyte przez Kartagińczyków, a potem przez Rzymian. W VI w. została włączona do Bizancjum, a w okresie VII-VIII w. pozostawała pod panowaniem Wizygotów.

W 711 r. przybyli tu Atabowie. Nastąpił rozkwit Grenady pod panowaniem kolejnych władców muzułmańskich. W latach 1238- 1492 miasto było stolicą niezależnego emiratu Grenady. W owym czasie stało się jednym z największych i najbardziej rozwiniętych miast Półwyspu Iberyjskiego. Kres panowania arabskiego wyznaczyli katoliccy królowie Hiszpanii.

Od XVII w. miasto zaczęło tracić na znaczeniu. Na początku XIX w. Grenada została zdobyta przez wojska napoleońskie. W czasie wojny domowej opowiedziała się za republikanami, w 1936 r. opanowały ją wojska gen. F. Franco. Po II wojnie światowej nastąpił ponowny rozwój miasta, który zawdzięcza się w dużej mierze turystyce.

Najwspanialszym zabytkiem Grenady jest Alhambra - zespół pałacowy wzniesiony w XIII w. przez dynastie Nasrydów. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków muzułmańskich w całej Hiszpanii. Przez wieki służył jako twierdza mauretańskich kalifów.

Pałac zajmuje ogromny obszar. Składa się z wielu dziedzińców, Alkazaby - najstarszej części kompleksu, oraz ogrodów. Liczne, przylegające do dziedzińców sale pełniły różnorakie funkcje. Było to miejsce pracy urzędników, odbywały się tu posiedzenia rządu i sądu królewskiego, znajdowały się tu sale audiencyjne, a także prywatne apartamenty władców.

W skład Alhambry wchodzi również Pałac Karola V z XVI w. Jest to największy obiekt w całym kompleksie. Stanowi on doskonały przykład architektury epoki odrodzenia. Miał on być symbolem zwycięstwa katolickich władców nad muzułmańskimi. Na zboczach Alhambry znajduje się Generalife - zespół ogrodów pełniących niegdyś funkcję letnich rezydencji kalifów. Ze wzniesienia, na którym wybudowana pałac rozpościera się piękny widok na całe miasto. W 1984 r. Alhambrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kolejnym zabytkiem Grenady jest Katedra Santa Maria de la Encarnacion. Została ona wybudowana na przestrzeni XVI - XVIII w. Pięcionawowa budowla reprezentuje połączenie gotyku i renesansu. Składa się z kilku kaplic i ołtarzy. Zakrystia mieści bogata kolekcję malarstwa flamandzkiego. Oprócz wyżej wymienionych obiektów, warto odwiedzic tu kościoły San Pedro y San Pablo oraz Santa Ana, liczne pałace, a także zabytkową dzielnicę o iście mauretańskim charakterze - Albaicin.