Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chorwacja, Wyspa Krk - miasto Krk, Baśka i okolice - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2009
Most Krk

Wyspa Krk jest największą wyspą Adriatyku. Z jednej strony wyspy wznoszą się wysokie góry, z drugiej zaś - gdzie klimat jest łagodniejszy i bardziej wilgotny, są lasy i winnice. Na wyspę wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Opatiji. Jechaliśmy wzdłuż wybrzeża i minęliśmy po drodze: Rjekę, Kostrenę, Bakar, Kraljevice Przez płatny most Krk i dostaliśmy się na wyspę.

Po drodze do Krk mijaliśmy wysoko zamieszczone mosty, trasa była bardzo zróżnicowana, widoki przecudne. Miejscami trzeba było naprawdę zwolnić i jechać bardzo ostrożnie ze względu na bardzo kręte drogi, podczas jazdy adrenalina wzrastała.

Na wyspie zwiedziliśmy miasto o tej samej nazwie (Krk) oraz Baśkę.

Miasto Krk - w czasach rzymskich było ważnym portem, w czasach średniowiecza zostało ufortyfikowane - część murów obronnych nadal można oglądać. Obecnie jest popularną miejscowością wypoczynkową, sporo tu kempingów, hoteli i kwater prywatnych.

Znakiem rozpoznawczym starówki Krku jest niewysoka kamienna dzwonnica zwieńczona kopułą. Dobrze widać ją z nabrzeża przy zatoce. Stąd też przepięknie prezentują się mury obronne. Na stare miasto można wejść przez Vela placa (dawne rzymskie Forum, gdzie stoi czworokątna wieża strażnicza z zegarem. Najważniejsze zabytki skupiają się nieopodal murów obronnych osłaniających miasto od strony morza.

Jednym z ciekawszych zabytków jest Katedra Wniebowzięcia NMP, otwierana tylko podczas mszy, wzniesiona w XII w. Wcześniej w tym miejscu podobno były rzymskie łaźnie. Do świątyni przylega XV-wieczna kaplica, w której pochowano członków rodu Francopanów. Obok katedry stoi kościół św. Kwiryna z przełomu X i XI w. Jest mniejszy, ale to jego wieża góruje nad starówką. Świątynię przekształcono w galerię. Ekspozycja obejmuje sztukę sakralną, przede wszystkim obrazy i naczynia liturgiczne.

Baśka i okolice - dawniej była rybacką wioską, oddzieloną od pozostałej części wyspy wysokimi górami. Szczyci się długą, żwirową plażą - Vela Placa. Dno morskie na terenie kąpieliska jest piaszczyste. Oprócz tej plaży w okolicy jest kilka mniejszych. Baśka jest piękna jednak jeśli ktoś nie lubi tłumów turystów do nie dla niego. Tutaj życie kwitnie do późnych godzin nocnych.

I na koniec ciekawostka - w kościele koło Baśki znaleziono najsłynniejszy zabytek związany z głagolicą - Tablicę z Baśki - obecnie oryginał przechowywany jest w Zagrzebiu.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 57)

Po drodze do KrkPo drodze do KrkPo drodze do KrkPo drodze do KrkPo drodze do KrkPanorama na most Krk