Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Pamiątki z Chorwacji

Pamiątki z Chorwacji

Jakie pamiątki warto przywieźć z Chorwacji, co warto kupić? Chorwacja, jak głosi jedno z haseł reklamowych to „mały kraj na duże wakacje”. I nie ma w tym ani krzty przesady. W Chorwacji dobrze poczują się zarówno miłośnicy plażowania, jak i fani sportów wodnych, pieszych wycieczek, zabytków, wspinaczki, czy smakosze kuchni regionalnej.
 

Niezależnie od upodobań co do sposobu spędzania wolnego czasu większość z nas chce przywieźć z podróży coś, co kojarzy się z odwiedzonym miejscem. Chorwacja to kraj bardzo różnorodny, w którym możemy kupić wiele ciekawych rzeczy. Poniżej przedstawiamy listę typowych chorwackich pamiątek.

Krawat
Mało kto wie, że ten klasyczny element męskiego stroju został wynaleziony właśnie w Chorwacji. Jego pierwowzór stanowiły szerokie szale, które kobiety zawiązywały mężczyznom wybierającym się na wojnę. Później szale te stały się elementem chorwackiego stroju ludowego. Krawaty, bardzo szybko przyjęły się we Francji, gdzie stały się symbolem postępu. W czasie rewolucji krawaty wiązano na znak protestu przeciwko staremu porządkowi. Dziś krawaty są najbardziej charakterystyczną pamiątką z Chorwacji, można je kupić praktycznie wszędzie. Te naprawdę eleganckie i dobre jakościowo potrafią osiągać dość wysokie ceny.

Pióro
Pióro to kolejny chorwacki wynalazek. Jego autorem był Slavoljub Penkala, który w 1906 roku wykonał pierwszy długopis, a rok później pierwsze na świecie pióro. W pierwszej połowie XX wieku Zagrzeb stał się centrum produkcji piór i przyborów do pisania, eksportowanych między innymi do: Londynu, Paryża, Wiednia, Nowego Jorku, Singapuru, Tokio, Lwowa. Dziś każde wykonane w Zagrzebiu pióro posiada swój numer seryjny i certyfikat. Jest to raczej droga i ekskluzywna, ale jednocześnie klasyczna i niepowtarzalna pamiątka.

Biżuteria i wyroby złotnicze
Najbardziej popularna jest tzw. morcić, czyli podobizna głowy w turbanie. Wywodzi się ona z Rijeki, pojawiła się po zwycięstwie nad Turkami w XVI wieku. Można ją znaleźć na kolczykach, wisiorkach, broszkach, pierścionkach i innych ozdobach. Według tradycyjnych wierzeń morcić ma moc ochrony przed złymi mocami. Ponadto w każdym niemal miejscu można kupić mnóstwo wyrobów ze złota, srebra, a także biżuterię z koralowców.

Alkohole
Najsłynniejsza jest oczywiście Rakija, w którą najlepiej zaopatrywać się w prywatnych, przydomowych piwniczkach. Jej ziołową odmiana jest Travarica, podawana zwykle przed posiłkiem razem z suszonymi figami. Niemniej słynny jest likier Maraschino, produkowany od XVI wieku w Zadarze ze specjalnej odmiany wiśni o nazwie maraska, eksportowany do różnych krajów. Jego smakiem i aromatem zachwycali się między innymi: królowa Wiktoria, król Jerzy IV, Napoleon i jego generałowie.

Doskonałą pamiątką są także lawendowe olejki i woreczki zapachowe, przyprawy i zioła: oregano, tymianek, rozmaryn, szałwia oraz oliwa z oliwek i suszone figi.

Warto sięgnąć także po pamiątki charakterystyczne dla różnych regionów:

  • Istria, będąca w przeszłości ośrodkiem przemysłu drzewnego oferuje drewniane figurki oraz znakomitą, owocową Rakiję;
  • Pula kamienne rzeźby ze wzorami rzymskimi;
  • W Rijece najlepiej kupić maszkarony, które są symbolem tamtejszego karnawału. Karnawał w Rijece należy do najciekawszych w europie, nawiązuje do folkloru i mitologii słowiańskiej, jego najważniejszym punktem jest wielka parada przebierańców organizowana w ostatnią niedzielę karnawału;
  • Znakiem rozpoznawczym wyspy Pag są ręcznie haftowane koronki z charakterystycznym wzorem, ozdabiające obrusy, pościel, chusteczki, itp. Spacerując po Pagu można natrafić na mnóstwo sklepów i pracowni hafciarskich, w których na własne oczy można zaobserwować jak powstaje słynny haft. Innym rarytasem z Pagu jest znany na całym świecie ser. Produkuje się go z dodatkiem ziół, ma specyficzny słony smak i niezwykły aromat. Tego znakomitego, domowego sera trzeba koniecznie skosztować!
  • W Dalmacji trzeba za to kupić płyty z muzyką ludową i figurki psów dalmatyńczyków, symboli Dalmacji.

Jak widać z powyższego zestawienia z Chorwacji możemy przywieźć przysłowiowy wór pamiątek i wcale nie musi on zawierać jedynie Rakiji!

/ awo, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


lagatta
2011-07-21


Bardzo przydatny artykuł. Podoba mi się :)

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA