Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Dojazd samochodem do Chorwacji

Dojazd samochodem do Chorwacji

Wyjazd do Chorwacji samochodem, ile to kosztuje, którędy jechać? Chorwacja cieszy się niegasnącą popularnością wśród Polaków udających się samochodem na wczasy za granicę. Ten bałkański kraj kusi urokiem malowniczych miast i licznymi kurortami rozciągającymi się wzdłuż nad adriatyckich plaż.
 

Rodzinny wyjazd samochodem daje dużą swobodę w przemieszczaniu się i poznawaniu interesujących nas zakątków tej części Europy. W porównaniu z ofertami wycieczek biur podróży, może stanowić też dużą oszczędność dla portfela. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, które pomogą nam przygotować taki wyjazd.

Trasa, czyli którędy jechać?

Do Chorwacji możemy dojechać mijając po drodze następujące kraje: Czechy, Słowację, Węgry, Austrię i Słowenię. W zależności od tego, z którego miejsca w Polsce wyruszamy i wyznaczonej miejscowości docelowej, oraz turystycznych preferencji, wytyczamy odpowiednią drogę.

Z Warszawy do Zagrzebia prowadzą dwie najpopularniejsze trasy:

 1. Polska (Warszawa, Katowice), Czechy (Ostrava, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor) i Chorwacja (Zagrzeb).
  Łącznie: około 1100 km
 2. Polska (Warszawa, Kraków), Słowacja (Bańska Bystrzyca), Węgry (Budapeszt), Chorwacja (Zagrzeb) Balaton.
  Łącznie: około 1050 km

Obydwie trasy możemy dowolnie korygować w zależności od tego, ile dni możemy poświęcić na zwiedzanie poszczególnych miejscowości. Zarówno w pierwszym jak i drugim wariancie można uwzględnić dodatkowo Bratysławę. Gdy tak zrobimy, zrezygnujemy wówczas prawdopodobnie ze zwiedzania Budapesztu i skorygujemy drugą trasę, tak by przebiegała równolegle do tej pierwszej, tyle że po drugiej stronie granicy. Przemierzając zachodnie Węgry warto zatrzymać się też w Szombathely, by zobaczyć rzymskie ruiny, ratusz i barokowe centrum miasta wraz ze słynną świątynią Izydy. W Mariborze zaś godny uwagi jest położony w samym centrum zamek, w którym to w Uroczystym Hallu koncertował niegdyś sam Franciszek Liszt mając na głową malowidło ukazujące bitwę między chrześcijańskimi a tureckimi żołnierzami. Nie mniejsze wrażenie wywołuje również widok imponujących barokowych schodów.

Na wszelki wypadek warto wziąć także pod uwagę możliwość przejazdu przez Bośnię i Hercegowinę, gdy np. kierujemy się bezpośrednio do Dalmacji z pominięciem północnej Chorwacji.

Czysty przejazd, wliczając krótkie, ale regularne, przerwy, powinien zająć około 15-18 godzin.

Ceny i dostępność paliwa

Benzyna Pb 95 zdecydowanie najtańsza jest w Polsce. Dużo drożej zapłacimy w Austrii i Słowenii, jeszcze więcej na Węgrzech, a najwięcej w Czechach i na Słowacji, gdzie jej cena dochodzi, w przeliczeniu, do 5,5 zł za litr. W samej Chorwacji jest jeszcze stosunkowo tania - nie przekracza 5 zł.

Olej napędowy natomiast tańszy jest tam niż w Polsce, o kilka groszy. Odpowiednio droższy jest natomiast kolejno: w Słowenii, Austrii, na Słowacji, Węgrzech i w Czechach. Cena w tym ostatnim kraju to ponad 60 groszy więcej na litrze niż w Polsce.

Warto zatem zatankować samochód do pełna jeszcze przed wyjazdem z kraju lub w drodze powrotnej w Chorwacji, tak by nie przepłacać zbytnio u naszych południowych sąsiadów.

Jeśli chodzi o samochody zasilane coraz droższym, ale wciąż konkurencyjnym cenowo, autogazem (LPG), to nie powinno być większych problemów ze znalezieniem na trasie odpowiednich dystrybutorów. W Czechach jest on na przykład bardzo rozpowszechniony, zaś w Austrii już jest z tym gorzej, gdyż bardziej dostępny jest gaz ziemny (CNG). W Słowenii natomiast możemy się spotkać ze słabym oznakowaniem punktów sprzedaży. Gaz tankuje się tam samodzielnie. Szukać należy gł. na stacjach Petrolu. W Chorwacji - producenta i eksportera ponad połowy swojego gazu - jest on bardzo rozpowszechniony. Na Słowacji występuje w mniejszym zakresie niż w Czechach, głównie w dużych miastach. Na Węgrzech zaś dystrybutorów jest niewiele. Gazu należy się tam spodziewać zwłaszcza na stacjach Shell lub MOL. Wszędzie też używa się takiej samej końcówki, typu włoskiego, jak w Polsce. Jeśli gdzieś natomiast jest inaczej, na miejscu powinny być dostępne przejściówki. Na wszelki wypadek za kilkadziesiąt złotych można się zaopatrzyć we własną, choć pamiętajmy, że nie jest to bezwzględnie potrzebne.

Ceny LPG, podobnie jak ceny benzyny są silnie zróżnicowane w zależności od kraju, regionu i typu stacji benzynowej. Podobne ceny co w Polsce, choć wyższe, możemy spotkać na Słowacji i Węgrzech. Zdecydowanie drożej zapłacimy w Chorwacji, Czechach i Słowenii. Najdroższy autogaz mają tymczasem Austriacy. Jego średnia obecna cena to trzy i pół złotego za litr.

Należy też pamiętać, że wszystkie powyższe ceny mają charakter wyłącznie orientacyjny, gdyż w ostatnich miesiącach dynamicznie zmieniają się one w czasie. Ich aktualna wysokość zależy od wielu czynników, takich jak: ceny na rynkach paliw, podatki i kurs euro.

Bezpieczeństwo

W czasie podróżowania samochodem za granicą, najlepiej poruszać się po drogach głównych, tych znanych i uczęszczanych. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w nocy. Postoje planujmy w miejscach do tego przeznaczonych, na specjalnie wyznaczonych parkingach.

W czasie jazdy pasażerowie muszą mieć obowiązkowo zapięte pasy. Wymagane są również włączone przez całą dobę światła mijania. Bezwzględnie zabronione jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Na Słowacji i w Czechach bowiem nie ma pojęcia dopuszczalnej jego zawartości we krwi. W Austrii natomiast szczególną wagę przywiązuje się do tego, by samochód był zupełnie sprawny i w pełni wyposażony. Próby negocjowania z policją austriacką rzadko kiedy skutkują, a wykryte ewentualne usterki mogą skutkować wysokimi mandatami, a nawet zatrzymaniem samochodu. Szczególnie istotne wydaje się tu być posiadanie apteczki pierwszej pomocy i kamizelki odblaskowej, co u nas jest jedynie zalecane. Kamizelka odblaskowa wymagana jest także u obu naszych południowych sąsiadów. Naturalnie posiadać należy także gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Dzieci do 12 roku życia lub do 150 cm wzrostu muszą być przewożone w atestowanych fotelikach.

Warto też upewnić się co do posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego, zwana popularnie Zieloną Kartą, obecnie do Chorwacji już potrzebna nie jest, ale należy ją mieć, gdybyśmy na przykład chcieli przejechać przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Poza tym pomyślmy także o innych rodzajach ubezpieczeń, np. wykupieniu pakietu Assistance, nie mówiąc już o zabezpieczeniu się na wypadek komplikacji zdrowotnych.

Przekraczanie granicy

Granicę wewnątrz strefy Schengen przekraczamy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, a granicę z Chorwacją na podstawie paszportu. Jakkolwiek od kilku lat chorwackie prawo pozwala na przekraczanie granicy obywatelom UE jedynie na podstawie dowodu osobistego, w praktyce bez paszportu trudno będzie cokolwiek załatwić np. w banku czy placówce ochrony zdrowia.

Samochody zarejestrowane jako osobowo-ciężarowe (z tzw. kratką) odprawia się na tych przejściach granicznych, które dopuszczają ruch towarowy. Kluczowy jest tu zapis w dowodzie rejestracyjnym. Kierowcy nie przewożący ładunku mogą się ustawić w kolejce na pasie odpraw dla samochodów osobowych. W większości przypadków kratka nie powinna jednak sprawiać kłopotów, bo, gdy nie mamy nic do oclenia, zagraniczni celnicy rzadko kiedy zwracają na nią uwagę.

Opłaty drogowe za przejazd

We wszystkich wspomnianych już krajach, które odwiedzimy udając się na wymarzony urlop obowiązują opłaty drogowe za użytkowanie autostrad i większości dróg szybkiego ruchu. Winiety sprzedawane są głównie na przejściach granicznych, stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych, kioskach oraz w punktach pobierania opłat drogowych. Te obowiązujące w Austrii, Czechach i na Słowacji możemy nabyć jeszcze przed wyjazdem, w złotówkach, w biurach turystycznych PZM Travel (www.pzmtravel.com.pl). Winiety obowiązujące na Węgrzech kupimy wyłącznie w tym kraju. Ich dystrybucją zajmują się placówki konsorcjum autostrad węgierskich, a także stacje benzynowe znajdujące się przy wjazdach na poszczególne autostrady. W słoweńskie naklejki również zaopatrzymy się m.in. na granicy, a także dodatkowo u sąsiadów - w Austrii i na Węgrzech. Inaczej sytuacja wygląda w Chorwacji: płacimy oddzielnie za każdy odcinek przejechanej autostrady, płacąc z góry bądź z dołu, w zależności od przyjętego systemu naliczania opłat.

Oto jakie obowiązują opłaty drogowe za przejazd w poszczególnych krajach dla samochodów osobowych (o masie poniżej 3,5 t) przedstawiają się następująco (na podstawie informacji z www.pzmtravel.com.pl oraz od koncesjonariuszy wybranych autostrad):

Austria
Opłacie podlega przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Jej wysokość zależy od rodzaju pojazdu i czasu pobytu na terytorium Austrii.

 • 10-dniowa - 45 zł
 • 2-miesięczna - 110 zł
Dodatkowym opłatom podlega także przejazd niektórymi tunelami i drogami wysokogórskimi.

Chorwacja
Opłacie podlega przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Jej wysokość zależy od konkretnego odcinka i określonej kategorii pojazdu. Opłat dokonuje się w lokalnej walucie, czasem w euro bądź kartą kredytową. Ceny są bardzo zróżnicowane, zależne od właściciela autostrady i odcinka. Średnio za przejazd 100 km zapłacimy od 25 do 40 kuny (13 - 21 zł).

Czechy
Opłacie podlega przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. Jej wysokość zależy od kategorii pojazdu i czasu pobytu na terytorium Czech.

 • 10-dniowa - 54 zł
 • 30-dniowa - 71,5 zł

Słowacja
Opłacie podlega przejazd autostradami i drogami ekspresowymi: D1, D2, D3, D4, R1 i R6. Jej wysokość zależy od kategorii pojazdu i czasu pobytu na terytorium Słowacji.

 • 7-dniowa - 41 zł
 • 30-dniowa - 71,5 zł
Dodatkowe opłaty za przyczepy campingowe:
 • 7-dniowa - 5 Euro (żółta)
 • 30 dniowa - 10 Euro (pomarańczowa)
01.01.2010 r. wprowadzono elektroniczny system poboru opłat dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3,5 tony.

Słowenia
Opłacie podlega przejazd autostradami. Jej wysokość zależy od kategorii pojazdu i czasu pobytu na terytorium Słowenii.

 • 1-tydzień - 74,50 zł
 • 1-miesięczna - 141,5zł

Węgry
Opłacie podlega przejazd autostradami. Jej wysokość zależy od kategorii pojazdu i czasu pobytu na terytorium Węgier. Od 2008 roku zwykłe winiety zastąpiono e-winietkami, które nabyć można w postaci wydruku potwierdzającego ich zakup. Należy zachować go do ewentualnej kontroli.

 • 4-dniowa - 40,50 zł
 • 10-dniowa - 62 zł
 • 1-miesięczna - 94,50 zł

Podróżowanie ze zwierzętami

Jeśli planujemy zabrać ze sobą w podróż domowego pupila należy koniecznie wyrobić dla niego przed wyjazdem europejski paszport dla zwierząt domowych. Dokument taki może wystawić każdy upoważniony do tego weterynarz. Paszport powinien przede wszystkim zawierać informacje o aktualnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Opłata za wystawienie paszportu to 51 zł i jest pobierana przez lekarza weterynarii od właściciela zwierzęcia. Nie obejmuje kosztów szczepienia przeciw wściekliźnie oraz znakowania mikrochipem bądź ewentualnie tatuażem, który jednak będzie dopuszczalny tylko do 3 lipca 2011 r. W Chorwacji wymagania weterynaryjne są bardzo podobne do tych obowiązujących w Unii Europejskiej. Czasem wystarcza natomiast zwykłe świadectwo weterynaryjne. Jego uzyskanie jest jednak bardzo podobne do wspomnianego już paszportu, który w przypadku tranzytu przez inne kraje UE tak czy inaczej okaże się niezbędny. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy pod adresami: www.vetpol.org.pl oraz www.wetgiw.gov.pl.

/ abi /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA