Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chorwacja, Półwysep Peljesac-Ston, Orebic - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2009

Na Półwyspie Peljesac spędziliśmy cztery dni. W miejscowości Ston znaleźliśmy pięknie położony kemping Prapatno, nad samym morzem. Tutaj widoki były fantastyczne - góry, morze z cudnymi odcieniami błękitu i lazuru. Stąd mieliśmy bazę wypadową do Dubrownika (60 km). Przejechaliśmy cały półwysep, co kawałek zatrzymując się na zrobienie fotek i kąpiele w krystalicznie czystej wodzie. Półwysep jest najdłuższym dalmatyńskim półwyspem, pełnym plaż, zatok, fiordów. Słynie także z upraw winorośli.

Jedną z ciekawszych miejscowości położonych na Półwyspie jest Ston, Mały Ston oraz Orebic.

Ston - To tutaj znajduje się najstarsza solina, czyli miejsce pozyskiwania soli morskiej oraz najdłuższy w Europie i drugi co do wielkości po murze chińskim - mur obronny okalający wzgórze królujące nad miastem. Mur zwany jest „europejskim murem chińskim” ze względu na swoje monumentalne wymiary. Mury miejskie w Ston zbudowane w XIV wieku kiedy Peljesac wszedł w skład Rzeczypospolitej Dubrownickiej. Dla jej obrony zbudowano Wielki Mur, było to największe przedsięwzięcie fortyfikacyjno-urbanistyczne ówczesnej Europy. Mury wzmocnione są 40 wieżami i 5 twierdzami. Najpierw zbudowano mur łączący dwa brzegi półwyspu, ufortyfikowano dwa miasta: Ston i Mały Ston. Peljesac został oddzielony od lądu Wielkim Murem o dł. 5,5km. Budowla jest naprawdę imponująca, a widoki z muru zapierają dech w piersiach. Na pierwszym planie miasto, na drugim solanki i wzgórza w tle. Wejście na mur jest bezpłatne, do najwyższej baszty wejście jest dość strome. Dla zwiedzających udostępniona jest tylko część muru. Przejście wąskimi, brukowanymi uliczkami w tym miasteczku też dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Mały Ston słynie z hodowli ostryg i małż - warto zatrzymać się i skosztować tego specjału. Poza ty można na wagę kupić świeżo złowione ostrygi i małże bezpośrednio od hodowców, których tutaj nie brakuje. Tutaj też można spróbować dobrych chorwackich win.

Orebic - położony jest na samym końcu półwyspu. Jest największą miejscowością turystyczną. stąd promem można popłynąć na Korculę. Okolica Orebica porośnięta jest lasami iglastymi i typową roślinnością śródziemnomorską. Intensywność zapachów jest oszałamiająca. Orebic posiada bogatą ofertę turystyczną: hotele, apartamenty, kwatery prywatne, tereny sportowo - rekreacyjne, sprzęt do sportów wodnych.

Dla nas Półwysep Peljestac jest jednym z piękniejszych miejsc w Chorwacji.

Porady i ważne informacje

kemping Prapatno - posiada plażę żwirową, znajduje się przy samym brzegu morza. Na terenie kempingu jest gaj oliwny.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 75)

wido na mur obronnykemping Prapatno w StonMury miejskie Ston