Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chorwacja, Dalmacja - Szybenik, Split, Trogir, Zadar - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2009
Split

Zadar - na uliczkach tego starego miasta panuje śródziemnomorska atmosfera. Jest to miasto rzymskich zabytków. Najbardziej charakterystyczną i najważniejszą budowlą sakralną w Zadarze jest Kościół św. Donata. Do dzisiaj w murach widoczne są fragmenty starych rzeźbień i mozaik. Na uwagę zasługuje też kościół NMP i Cerkiew św. Eliasza - jest to serbska katedra wzniesiona w miejscu, gdzie w czasach rzymskich był kapitol.

Szybenik - Jest to miasto położone w połowie drogi między Rijeką a Dubrownikiem z zabytkową starówką wpisaną na Listę UNESCO, niezwykłą katedrą św. Jakuba. Katedra uważana jest za najwspanialsze dzieło będące przykładem architektury sakralnej w Chorwacji. Miasto jest usytuowane niezwykle malowniczo na okolicznych wzgórzach i nad zatoką.

Trogir -Starówka miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto jest niezwykłe, stanowi przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Zabudowa jest zwarta a uliczki wąskie i kręte. Malowniczego obrazu dopełniają pozostałości potężnych murów obronnych i szeroka promenada wysadzona palmami, przy której cumują statki wycieczkowe. Najważniejszym zabytkiem jest Katedra św. Wawrzyńca z wysoką wieżą - dzwonnicą. Miasto ma niepowtarzalny klimat, zajmuje przybrzeżną wysepkę oddzieloną od stałego lądu Fosą i kanałem Trogirskim od przeciwległej Ciowo. Prowadzą do niej mosty.

Split - nazwa miasta wywodzi się od greckiego słowa „aspalathos” tzn. pachnące ziele obficie porastające okolicę. Główną atrakcją tego miasta jest słynny pałac rzymskiego cesarza Doklecjana, katedra Dujama. Z dzwonnicy katedry rozlega się panorama miasta, Adriatyku z pobliskimi wyspami oraz okolicznych wzgórz. W centrum widać wzgórze - półwysep Marian.

Co warto zwiedzić?

Dalmacja to jedna z najpiękniejszych krain w Europie. Turystów przyciąga tu łagodny klimat, wspaniała przyroda i przepiękne miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego i Przyrodniczego UNESCO.
  • Zadar

  • Park Narodowy Paklenica - dzikie i wspaniałe wąwozy, idealne do wędrówki i wspinaczki.

  • Szybenik

  • Trogir

  • Dubrownik (opisany przez nas jako oddzielna podróż )

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 68)

SZYBENIKUliczka w SzybenikuSZYBENIK