Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Chorwacja, Dubrownik - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2009

Dubrownik zaliczany jest do najpiękniejszych miast na świecie. Położony jest w Dalmacji, blisko granicy z Czarnogórą. Z oddali prezentuje się wyjątkowo imponująco: piękną, jednorodną stylistycznie starówkę otaczają gigantyczne mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce (także w 1991 r.) Starówka niemal w całości powstała z kamienia - kamienne są domy, ulice, zabytki a także mury, po których można obejść miasto dookoła, sycąc oczy jego widokiem z różnych stron.

W obręb murów miejskich wchodzi się przez umocnioną bramę Pile. Za bramą zaczyna się główna ulica Starego Miasta - szeroka, lśniąca wypolerowanym kamieniem (Placa Stradun). Ciągnie się do wieży zegarowej, obok której znajduje się przejście do portu. Tuż za bramą, po lewej stronie ulicy jest furtka, przez którą można wejść na mury otaczające miasto. To jednak najlepiej zostawić sobie na koniec zwiedzania - dachy Dubrownika widziane z murów wyglądają najpiękniej w promieniach słońca chylącego się ku zachodowi. Latem na ulicy jest mnóstwo ludzi, ceny też są tu bardzo wygórowane w porównaniu do innych miast w Chorwacji.

Co warto zwiedzić?

  • Warto obejrzeć miasto z Murów Starego Miasta. Cena biletu normalnego - 50 kun. Obejście murów zajmuje ok. 3 godzin jednak warto. Trzeba pokonać wiele schodów ale widoki są imponujące;
  • Placa Stradun - główna ulica Starego miasta z licznymi zabytkami;
  • Wielka Fontanna Onufrego;
  • Kościół Franciszkanów;
  • wieża zegarowa z połowy XV wieku;
  • Gotycko - renesansowy pałac Sponza - jedna z nielicznych budowli w Dubrowniku, która przetrwała bez większych uszkodzeń trzęsienie ziemi w 1667 r.;
  • klasztor św. Klary.

Porady i ważne informacje

Zatrzymaliśmy się na kempingu Prapratno w miejscowości Ston. (na Półwyspie Peljeśac). Stąd mieliśmy świetną bazę wypadową do Dubrownika, Orebić a także do Bośni i Hercegowiny (Mostar, Madugorje).

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 49)