Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Włochy » Watykan
Watykan

Włochy - Watykan

Watykan - niezależne państwo wyznaniowe, którego suwerenem jest papież pełniący funkcje biskupa Rzymu i Najwyższego Kapłana Kościoła Katolickiego. W obecnej formie powstało 11.02.1929 r. Watykan położony jest na prawym brzegu Tybru. Głównym punktem jest tu Bazylika św. Piotra.

Już w 324 r. Konstantyn Wielki nakazał wybudowanie tu potężnej bazyliki, która z biegiem lat była rozbudowywana i wzbogacana o kolejne elementy. Swoje ślady odcisnęli tu najwięksi artyści minionych epok: Bramante, Rafael, Peruzzi, Sangello, Michał Anioł i Bernini. Po środku Placu św. Piotra stoi egipski obelisk, a po jego bokach wznoszą się fontanny Maderny i Berniniego. Fasada Bazyliki ozdobiona jest rzędem 9 balkonów. Wnętrza świątyni kryją słynną Pietę - rzeźbę wykonaną przez Michała Anioła przedstawiającą Chrystusa w ramionach Matki Bożej. Bazylikę wieńczy ogromna kopuła - również dzieło Michała Anioła. Pod budynkiem znajdują się Groty Watykańskie, gdzie mieszczą się groby papieży, w tym niedawno zmarłego Jana Pawła II. Tuż obok Bazyliki stoi wzniesiony przez Sykstusa V Papieski Pałac Apostolski - siedziba papieża z jego apartamentami i salami audiencyjnymi.

Drugim najważniejszym zabytkiem Watykanu jest Kaplica Sykstyńska. Została zaprojektowana przez Giovannino de’Dolci na polecenie Sykstusa IV. Prostokątna sala jest zwieńczona beczkowym sklepieniem. Ściany Kaplicy zostały pokryte freskami autorstwa m.in. Michała Anioła i Botticellego. Sklepienie zostało udekorowane przez Michała Anioła. Najsłynniejszym dziełem jest tu „Stworzenie Adama”. Na ścianie ołtarza przedstawiono Sąd Ostateczny. Do dziś Kaplica Sykstyńska jest miejscem, gdzie odbywa się Konklawe - zgromadzenie biskupów mające na celu wybór nowego papieża.

Galeria zdjęć - Włochy (liczba zdjęć: 7276)
Włochy - Zdjęcie Glowny kanal
Włochy - Zdjęcie Capo Vaticano
Włochy - Zdjęcie Chioggia
Włochy - Zdjęcie Weneckie kanaly - nadchodzi burza
Włochy - Zdjęcie Wspomnien czar - I kiedy to bylo?
Relacje z wakacji
Włochy - Rzym, Watykan
Włochy - Rzym, Watykan (Grudzień 2009)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.