Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Włochy » Mediolan
Mediolan

Włochy - Mediolan

Mediolan - drugie co do wielkości miasto we Włoszech, położone w północnej części kraju. Stanowi najważniejszy ośrodek finansowy Włoch. Mediolan nazywany jest światową stolicą mody. Jego historia sięga IV w. p.n.e., kiedy to jedno z celtyckich plemion założyło w tym miejscu osadę. Wzmianki z III w. p.n.e. wskazują, że stacjonowała tu armia rzymska. Na przełomie wieków przechodził z rąk do rąk, by dopiero w 1861 r. zostać włączonym do Królestwa Włoch.

W Mediolanie znajduje się wiele ciekawych obiektów. Mieści się tu jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie - La Scala. Budynek zaprojektowany przez Giuseppe Piermariniego został otwarty w 1778 r. Teatr mieści ponad 3 tys. widzów i pełni rolę centrum sztuki operowej o znaczeniu międzynarodowym.

Pięknym zabytkiem, który znajdziemy w mieście jest Katedra Narodzin św. Marii. Budowa świątyni rozpoczęła się w XIV w., ale ostatnie wykończenia pochodzą z początku XIX w. Katedra została ufundowana przez Gian Galeazzo Viscontiego. Wzniesiono ją w stylu gotyckim. Jest jedną z największych tego typu budowli w Europie. Znajduje się tu największy na świecie zegar słoneczny. Ciekawa jest możliwość zwiedzania dachu katedry. W Mediolanie wznoszą się także inne zabytkowe świątynie, m.in. pochodząca z IV w., wielokrotnie przebudowywana w stylu romańskim Bazylika św. Ambrożego i renesansowy Kościół Santa Maria delle Grazie, w którym znajduje się fresk „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Leonarda da Vinci oraz grób Ojca Pio.

W centrum Mediolanu wznosi się Castello Sforzesco - zamek zbudowany w XV w. Obecnie mieści się w nim muzeum, w którego zbiorach można podziwiać przykłady sztuki włoskiej pochodzącej z różnych epok, m.in. niedokończoną Pietę Rondanini Michała Anioła. Oprócz zamku w mieście znajdują się liczne pałace, w tym Palazzo di Brera z przełomu XVI i XVII w., gdzie zwiedzającym udostępniona jest tzw. Pinakoteka Brera - muzeum, gdzie podziwiać można dzieła największych włoskich malarzy, w tym Canaletta, Rafaela i Caravaggia.

Galeria zdjęć - Włochy (liczba zdjęć: 7096)
Włochy - Zdjęcie Glowny kanal
Włochy - Zdjęcie Capo Vaticano
Włochy - Zdjęcie Chioggia
Włochy - Zdjęcie Weneckie kanaly - nadchodzi burza
Włochy - Zdjęcie Wspomnien czar - I kiedy to bylo?
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.