Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Włochy » Piza
Piza

Włochy - Piza

Piza - miasto położone w północnej części Toskanii, na wybrzeżu Liguryjskim. Piza była ważnym ośrodkiem portowym, dzięki czemu rozwijał się tu handel. Między X a XV w. była silną republiką. Od XVI w. miasto zaczęło podupadać. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, szczyci się obecnością licznych zbytków, w tym najbardziej rozpoznawalnego - Krzywej Wieży.

Krzywa Wieża w Pizie to tak właściwie kampanila wchodząca w skład kompleksu Campo di Miracoli. Jej budowa rozpoczęła się na początku XII w., a zakończyła w II poł. XIII w. Po uwieńczeniu budowli dzwonem przez Tommaso Pisano w XIV w. wieża osiągnęła wysokość 55 m. Niestety, z powodu bagnistego terenu i obsuwaniu się gruntu, na którym ją wzniesiono, konstrukcja wieży poprzez wieki bardzo się pochyliła. Wielokrotnie próbowano wzmacniać jej podstawę oraz osuszać tutejsza ziemię, aby zapobiec jej zawaleniu. Obecnie Krzywa Wieża stanowi największą atrakcję turystyczną Pizy.

W skład kompleksu Campo di Miracoli wchodzą także katedra oraz baptysterium. Wszystkie budowle wzniesiono w jednolitym, ale niezwykłym stylu architektonicznym. Nazwano go stylem romańsko - pizańskim. Znajdziemy tu także cmentarz Campo Santo, który w XIII w. wypełniono ziemią przywiezioną z Golgoty.

Galeria zdjęć - Włochy (liczba zdjęć: 7096)
Włochy - Zdjęcie Glowny kanal
Włochy - Zdjęcie Capo Vaticano
Włochy - Zdjęcie Chioggia
Włochy - Zdjęcie Weneckie kanaly - nadchodzi burza
Włochy - Zdjęcie Wspomnien czar - I kiedy to bylo?
Relacje z wakacji
Włochy - Piza
Włochy - Piza (Listopad 2011)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.