Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Litwa
Litwa

Litwa - przewodnik

Litwa jest krajem położonym w Europie Środkowej, zaliczana jest także do państw Europy Północnej. Leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Od Zachodu Litwa graniczy z Rosją, od Południowego-zachodu z Polską, od Wschodu z Białorusią, a od Północy z Łotwą. Litwa jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Obszar Litwy podzielony został na 10 okręgów: kłajpedzki, kowieński, mariampolski, olicki, poniewieski, szawelski, turoski, telszański, uciański, i wileński.

Powierzchnię kraju, która wynosi 65 200 km2, zajmują głównie porośnięte lasami niziny. Liczba ludności wynosi ok. 3,5 mln ludzi. Litwa stanowi najbardziej jednolite narodowościowo państwo spośród wszystkich państw bałtyckich.

Państwo litewskie powstało w XIII w. W XIV w. po wejściu w związki unijne z Polską Wielkie Księstwo Litewskie było jednym z największych państw na ówczesnej mapie Europy. Od końca XVIII w. do początków XX w. Litwa znajdowała się pod władzą rosyjską. W 1918 r. powstała niepodległa Republika Litewska. W czasie II Wojny Światowej Litwa została włączona do ZSRR i przekształcona w Litewską Socjalistyczną Republikę Radziecką. W 1990 r. Litwa ogłosiła swoją niepodległość.

Litwa to przede wszystkim ładne widoki i wspaniałe zabytki Wilna. Jest chętnie odwiedzanym miejscem w szczególności przez turystów z państw ościennych, w tym z Polski. Warto ją odwiedzić, aby poznać jej historię, tak silnie związaną z naszym krajem.

Gdzie spędzić wakacje?

Litwa nie należy do typowo wypoczynkowych miejsc. Jej chłodny klimat bowiem nie sprzyja rozwojowi masowej turystyki, jaką znamy z krajów Europy Zachodniej. Lato trwa tutaj krótko i nie należy do najgorętszych. Dostęp do morza i ładne wybrzeże dają jednak możliwość wypoczynku na plaży. Powstały tu także miejscowości wypoczynkowe jak Połąga czy Neringa, które chętnie odwiedzane są przez mieszkańców Litwy, a także sąsiednich państw. Miejscowości wypoczynkowe na Litwie mogą zainteresować tych, którzy nie przepadają za tłumami turystów.

Co warto zwiedzić

Bogata historia Litwy i jej wielowiekowa tradycja na pewno przyczyniły się do powstania wielu zabytków. Przyjeżdżając do tego kraju nie można pominąć tutejszych perełek takich jak Wilno, Troki, i Kowno. Odwiedzić warto także inne ciekawe miejsca, jak np. Geograficzne Centrum Europy i Park Centrum Europy, Górę Krzyży, Kierniów, czy Kiejdany.Czas lokalny: GMT + 2 godziny, brak czasu letniego.
Czas przelotu: Warszawa - Wilno - ok. 1 godz. 15 min.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 378)
Litwa - Zdjęcie zamek w Trokach
Litwa - Zdjęcie Klaipeda
Litwa - Zdjęcie panorama Wilna
Litwa - Zdjęcie Kowno - Wolna twórczość na opuszczonym budynku, nieopodal spływu dwóch rzek - Niemnu i Neris.
Litwa - Zdjęcie Góra Krzyży - Siauliai
Relacje z wakacji
Litwa - Kowno, Wilno, Troki
Litwa - Kowno, Wilno, Troki   (Listopad 2011)
Litwa - Wilno
Litwa - Wilno   (Sierpień 2006)
Litwa - Wilno, Troki
Litwa - Wilno, Troki   (Maj 2006)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.