Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Litwa, Kowno / Druskienniki - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika aknolinka.

Maj 2010
Ratusz Miejski

Kowno - drugie pod względem wielkości miasto Litwy, znajduje się u zbiegu Niemna i Wilii. Miasto malowniczo rozpościera się wokół zbiegu obu rzek, tworząc fascynujące połączenie architektury z historią. Pierwsze wzmianki o Kownie pochodzą już z XIII wieku, kiedy to powstał gród mający za zadanie obronę Litwy przed Krzyżakami. Ruiny zamku z XIII-XVI w., liczne budynki, skupione na małej przestrzeni, ujawniają zróżnicowane style architektoniczne minionych epok. Kościoły Witolda oraz św. Jerzego powstały w XV w. W tym samym okresie zbudowano także obecnie zrekonstruowaną katedrę. Pomiędzy XVI a XVIII w. powstał ratusz, otoczony uroczymi domkami, np. Domem Perkuna.

Ja odniosłam wrażenie, że jest to smutne miasto, raczej zaniedbane. Pomimo dużej liczby mieszkańców - na ulicach świeciły pustki. Zabytki niby są... jednak czegoś mi tam brakowało.

Druskienniki, no cóż, to miasto widziałam tylko z autokaru, ponieważ wycieczka obejmowała jedynie pobyt a Aquaparku w Druskiennikach. Aquapark to rozrywka i odpoczynek na najwyższym poziomie. Rozrywki wodne takie jak baseny (w wewnątrz i na zewnątrz), rzeka z silnymi prądami wodnymi, morskie fale, kaskady, 2 sauny parową i suchą, część wydzielona dla małych dzieci, mini przedszkole z opieką, restauracja, kaskady, jacuzzi i zjeżdżalnie (naprawdę ekstremalne!) to atrakcje, które można zobaczyć w ogólnodostępnej części A. Do wyboru mamy około 8 zjeżdżalni zaczynając od tych łagodnych na mrożących krew w żyłach kończąc. Na 2 z nich zjeżdżamy na pontonach a na kolejnych na plecach. Część B jest bardziej ekskluzywna i nastawiona na odpoczynek. Znajdują się tam m.in. zespół 20 saun urządzonych według tradycji różnych krajów, basen z barem, gdzie serwują alkohole za całego świata, nad barem zawieszona jest scena, na której odbywają się pokazy bielizny, koncerty, taniec brzucha itp. (do części B mają wstęp tylko osoby pełnoletnie).

Aquapark w Druskiennikach znajduje się dość blisko - od granicy Polski tylko 47 km. Cena za wstęp do Aquaparku zależy od wyboru części A lub B. Podaję stronę, na której są ceny wstępu www.akvapark.lt (CENNIK). Po zakupie biletów dostajemy elektroniczny zegarek, którym otwieramy i zamykamy szafki. Pomimo majówki, tłoku tutaj nie było, co niewątpliwie jest zasługą ogromnej powierzchni całej budowli.

Co warto zwiedzić?

Kowno:
 • Ratusz Miejski zwany „Białym Łabędziem”;
 • ruiny zamku;
 • gotycka archikatedra św. Piotra i Pawła;
 • Aleja Wolności - najładniejsza w Kownie;
 • Kościół Witolda, czyli katolicka świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP;
 • Dom Prekuna;
 • Muzeum Diabłów.


Druskienniki mają mało zabytków, jest to raczej miejscowość wypoczynkowa z licznymi sanatoriami. Warto zobaczyć Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej wybudowany w 1934 r. z czerwonej cegły oraz park zdrojowy, który rozciąga się od centrum aż do brzegu Niemna. Druskienniki są jednym z najlepszych uzdrowisk w północno-wschodniej Europie odwiedzanym przez 100 tys. kuracjuszy rocznie. Najczęściej leczy się tam:
 • zaburzenia serca i naczyń krwionośnych;
 • przewodu pokarmowego;
 • aparatu ruchowego;
 • układu nerwowego;
 • ortopedia;
 • oddziaływania promieniowaniem jonizującym.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 22)

Ratusz MiejskiWieża RatuszowaKownoKownoKownoKowno