Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Druskienniki nie tylko na weekend

Druskienniki nie tylko na weekend

Nie każdy wie, że tak blisko Polski znajduje się wyjątkowe miejsce bogate w liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Zaledwie 60 km od Polski znajdziemy największe i najbardziej nowoczesne uzdrowisko litewskie - Druskienniki.
 

Wyjątkowy charakter Druskiennik
Uzdrowisko położone jest w południowej części Litwy, na terenie Puszczy Orańsko-Druskiennickiej. Jest to największy litewski kompleks leśny. O wyjątkowości lokalizacji uzdrowiska, świadczy bogactwo fauny i flory tutejszej puszczy. Jeziora, zarybione rzeki, roślinność i zalesienie są idealnym miejscem dla wędkarzy i osób pragnących ciszy i spokoju. Całe miasto Druskienniki otoczone jest aurą świeżości i nie zniszczoną roślinnością lasów sosnowych. Puszcza wolna jest od ingerencji człowieka, stąd można pokusić się o stwierdzenie, że dziewicza przyroda, a przez to jonizujące powietrze stanowią efektywne miejsce pobytu ludzi o skołatanych nerwach, osób rehabilitujących się, chorych, zmęczonych. Przyjeżdżają tu osoby cierpiące na bóle stawów, kręgosłupa, choroby układu krwionośnego, pokarmowego, nerwowego. Dodatkowym atutem uzdrowiska jest niedalekie położenie od Dzukijskiego Parku Narodowego, w którym znaleźć można liczne trasy rowerowe. Chorzy z problemami endokrynologicznymi czy sercowymi znajdą więc dodatkowy pretekst aby odwiedzić to dobroczynne miejsce.

Rozwój uzdrowiska
Początek uzdrowiska datuje się na wiek XVIII kiedy odkryto tu pierwsze złoża wód mineralnych i jedne z najlepszych w całej Europie złoża borowiny leczniczej. Badania nad składem chemicznym tutejszych wód zawdzięcza się I. Fonbergowi, profesorowi Uniwersytetu Wileńskiego. 2 lata później od rozpoczęcia badań, tj. w roku 1837, car Mikołaj I wydał zezwolenie na budowę uzdrowiska w Druskiennikach. Od tego momentu, do Druskiennik przyjeżdżały liczne masy rosyjskich elit z Petersburga i Moskwy, a od XIX wieku również arystokraci z zachodniej Europy. Pozostałością po ich odwiedzinach są piękne wille, które można zwiedzać.

Druskienniki cały czas rozwijają swoją bazę usługową, powstają nowe sanatoria i lecznice na wysokim europejskim poziomie. Łącznie mogą obsłużyć ponad 6000 osób, a gdy dodamy do nich liczne sanatoria z wypoczynkiem SPA liczba ta znacznie. Oferta wymienionych ośrodków jest imponująca. Szeroki zakres usług obejmuje różne zabiegi z borowiny jak okłady czy kąpiele, kąpiele ziołowe dostępne również w leczniczej wodzie mineralnej, masaże podwodne, masaże lecznicze na bazie wydobytych złóż mineralnych, natryski. 7 źródeł wody mineralnej dostępnych w mieście stanowi podstawę funkcjonowania całej bazy leczniczej uzdrowiska. Ośrodki SPA i wszystkie lecznice posiadają standardowe wyposażenie w basen, siłownię, sale do treningów, gabinety kosmetyczne i urody. A wszystko po to by każdy z przyjeżdżających tu gości mógł znaleźć swoją receptę na lepsze samopoczucie, zdrowie i urodę.

Aquapark w Druskiennikach

Co zwiedzić w Druskiennikach?
Wbrew pozorom, Druskienniki to miejsce, które może zaoferować nie tylko leczniczy pobyt w tutejszych lecznicach czy błogie lenistwo w sanatoriach SPA, ale również wiele atrakcji kulturalnych. Miasto słynie głównie w ciekawych miejsc muzealnych. Najciekawszym Muzeum jest m.in. Muzeum Memorialne Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa - litewskiego malarza, grafika i kompozytora. Druskienniki znane są bowiem z odwiedzin wielu artystów i innych znanych ludzi, którzy gościli tu lub po prostu leczyli swoje schorzenia czy skołatane nerwy. Na ich tle warto wspomnieć o Elizie Orzeszkowej, Władysławie Syrokomlu czy Marszałku Józefie Piłsudskim. W Druskiennikach znajduje się również cenne Muzeum Żydowskie im. J. Lipszitza, Muzeum Pomników Sowieckich „Gruto parkas”. Nie mogło tu zabraknąć Muzeum Leśnictwa „Girios Aidas” i Muzeum Miejskiego. Pobyt w Druskiennikach to również idealny pretekst do odwiedzenia pobliskich ciekawych miejsc, zaczynając od Troków w Wilnie, Kowna czy Parku Grutas.

Największą jednak atrakcją, która przyciąga rzesze turystów spragnionych wypoczynku jest Aquapark - jeden z najbardziej znanych parków wodnej rozrywki. Jest to ogromny kompleks basenowy, który obejmuje wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Strefa rozrywki w idealny sposób pomaga pozbyć się stresu, rozluźnić mięśnie i wyleczyć niektóre schorzenia. Na obszarze 9000 m2 znajduje się ogromna strefa basenów, wśród których wyróżnia się basen z falami morskimi, basen ze skałami, wartką rzekę, jacuzzi, 2 łaźnie, basen z kaskadami wodnymi oraz strefę z wieżą zjeżdżalni, która dzieli się na 6 otwartych i zamkniętych zjeżdżalni. Dla najmłodszych stworzono strefę, która w bezpieczny i edukacyjny sposób pozwala im cieszyć się wodą. Małpie mosty, górska rzeczka prowadząca do jaskiń to tylko niektóre z atrakcji. Aquapark rozwija się również w turystyce konferencyjnej. Specjalnie dla zainteresowanych zainwestował w 4 bardzo dobrze wyposażone sale konferencyjne. Na terenie kompleksu można również skorzystać z centrum Spa, a dla osób pragnących zabawić tu dłużej można wykupić nocleg w Hotelu Aqua.

Druskienniki stanowią idealną bazę wypadową na weekend. Wszyscy Ci, którzy w niedrogi i łatwo dostępny sposób chcieliby wypocząć polecam to przyjazne uzdrowisko. Zbliżając się do uzdrowiska już z góry czuć nieskażone powietrze. Ceny nie są wygórowane, a oferta tutejszych ośrodków jest naprawdę konkurencyjna. Osoby schorowane lub bardzo zestresowane mocno zachęcam do pobytu w litewskich sanatoriach. W większości położone w samym centrum Druskiennik pozwalają w pełni zregenerować siły, a dobroczynne wody mineralne i borowiny naprawdę potrafią zdziałać cuda.

/ kgl, fot. kgl, wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: