Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Litwa » Troki
Troki

Litwa - Troki

Troki - niewielka miejscowość na Wileńszczyźnie, dawna stolica Litwy. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na Litwie, głównie dzięki swojemu malowniczemu położeniu. Główną atrakcją jest tutaj średniowieczny zamek wzniesiony na środku jeziora.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z drugiej Połowy XIV w. Tutejszy zamek odgrywał bardzo ważną rolę podczas walk z Krzyżakami. Pod koniec XV w. sprowadzono tu Karaimów z Krymu. Miało to związek z polityką zasiedlania słabo zaludnionych obszarów Księstwa. Troki były pierwszym miejscem osiedlenia się Karaimów na Litwie. W XVI w. miasto zostało spalone i zniszczone po epidemii dżumy.

Warto zwiedzić tu przede wszystkim Zamek na wyspie na jeziorze Galve. Wybudował go książę Witold w miejscu dawnej, drewnianej budowli. Był ulubioną siedzibą księcia. Rezydowali tu także inni Wielcy Książęta. W późniejszych czasach budowla pełniła rolę więzienia politycznego. W XVII wieku w czasie wojen z Moskwą, zamek został zniszczony. Odrestaurowano go w XX w. Jest to jedyny w Europie Wschodniej zamek położony na wyspie.

W Trokach znajdziemy również tzw. „Zamek na półwyspie”. Jest to budowla wzniesiona najprawdopodobniej w XIV w. Zamek podobnie, jak ten na wyspie popadł w ruinę, nie został jednak odbudowany. Dziś można podziwiać jedynie pozostałości po murach i kilka ocalałych baszt.

Po drugiej stronie jeziora mieści się Zespół Pałacowy w Zatroczu. Pałac został wniesiony przez Tyszkiewiczów na przełomie XIX i XX w. Przed pałacem znajduje się taras, z którego rozpościera się wspaniały widok na jezioro i zamek na wyspie.

Będąc w Trokach można zwiedzić również Kościół katolicki pw. Nawiedzenia NMP wybudowany również przez księcia Witolda, XVII-wieczną Kapliczkę św. Jana Nepomucena w centrum miasta, Kenesę i cmentarz karaimski.

Galeria zdjęć - Litwa (liczba zdjęć: 378)
Litwa - Zdjęcie zamek w Trokach
Litwa - Zdjęcie Klaipeda
Litwa - Zdjęcie panorama Wilna
Litwa - Zdjęcie Kowno - Wolna twórczość na opuszczonym budynku, nieopodal spływu dwóch rzek - Niemnu i Neris.
Litwa - Zdjęcie Góra Krzyży - Siauliai
Relacje z wakacji
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.