Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Rejs po Nilu

Rejs po Nilu

Rejs po Nilu w Egipcie w praktyce. Czy warto popłynąć, co można przy okazji zwiedzić? Wycieczki wzdłóż po Nilu proponują mnóstwo atrakcji, dostarczają zapierających dech w piersiach widoków, umożliwiają zwiedzanie świątyń, wiosek i innych zabytków Egiptu. Można połączyć rejs statkiem oraz pobyt w hotelu. A wszystko to nawet w wersji all inclusive.
 

Już sam statek może być wspaniałym centrum rozrywki - restauracja, bar, sklepiki, basen z jacuzzi, telefon, telewizja satelitarna... A to tylko przedsmak tego co czeka turystów w trakcie rejsu po Nilu. W przypadku większości takich wycieczek po przylocie do Egiptu jesteśmy transportowani do Luksoru, gdzie następuje zakwaterowanie, nocleg, a następnie zaokrętowanie na statku. Najczęściej pobyt w hotelu przeznaczony jest na pierwsze i ostatnie dni wycieczki, aby turyści mieli chwilę na odpoczynek. Dowiedzmy się zatem co dokładnie można zwiedzić podczas i rejsu i jak się do niego przygotować.

Wyspa Kitchenera w AsuanieTrochę teorii
Zanim wybierzemy się w niezapomnianą podróż po Nilu, warto wcześniej zapoznać się z kilkoma informacjami na temat samego Nilu i Egiptu. Nil jest najdłuższą rzeką na świecie. To wokół niej niegdyś skupiało się życie starożytnych Egipcjan, było to życiodajne źródło przy którym rozwijała się cywilizacja ludzkości. Wody Nilu przepływają 6695 km, aby w rezultacie połączyć się z Morzem Śródziemnym. Rzeka przepływa przez wszystkie strefy klimatyczne Afryki. Tak naprawdę Nil do dziś jest symbolem życia. Jego znaczenie nie zatraciło się wraz z ubiegiem lat. Obecnie nadal pełni ważne funkcje w gospodarce Egiptu. Przyciąga również mnóstwo turystów, zaciekawionych i rządnych przygód. Rejs Nilem jest często największym marzeniem i pragnieniem niejednego turysty.

Co możemy zobaczyć podczas rejsu po Nilu?
Rejs można, a nawet trzeba połączyć ze zwiedzaniem. Miejsca, których nie można pominąć to m.in.:

Luksor
W mieście można zwiedzić świątynię luksorską, zbudowaną dla boga Amena i jego żony Mut. Znajdziemy w niej m.in. sześć posągów, w tym dwa uosabniające Ramzesa, za panowania którego powstała świątynia. W środku można podziwiać kolumny ozdobione rzeźbami i napisami, perystazy, dziedzińce. W muzeum luksorskim natomiast zobaczymy antyki i skarby Tutanhamona. Kolejne atrakcje turystyczne to świątynie Karnaku, do których zalicza się: Precinct z Amun-Re, Precinct z Montu i Precinct z Mut. Droga do świątyń prowadzi przez Aleję Rams z rzędami figur Amona. Ostatnim punktem programu może być Muzeum Mumifikacji, w którym przedstawiono sposoby mumifikacji ludzi i zwierząt oraz narzędzia służące do tego celu.

Dolina Królów
Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Luksoru. Powstała od XVI do XI w. Znajdują się tu groby 60 faraonów m.in. Ramzesa I, Ramzesa II, Ramzesa III, Ramzesa IV, Seta czy Siptaha. Pierwszy swój grobowiec zbudował Totmes. Są to bogato zdobione kompleksy wykute w skale z licznymi korytarzami i salami. Największy grobowiec - Seti ma ponad 100 metrów długości. Ponieważ wiele z grobowców było w przeszłości okradzionych, mumie były często przenoszone, aby je chronić i zabezpieczyć. Archeolodzy odkryli zaledwie jeden nie splądrowany grobowiec - Tutanchamona. Miejsce to otaczają wydmy i wzgórza.

Asuan
Znajdują się tu tropikalne ogrody i wysepki. Warto zobaczyć ponadto Muzeum Asuańskie, gdzie można podziwiać artefakty z czasów grecko - rzymskich. Inne atrakcje turystyczne to promenada asuańska, słynny targ, świątynia Izydy, pozostałości klasztoru św. Szymona, grobowce kopułowe, mauzoleum Agi Khana, grobowce skalne, wykute w skale świątynie Ramzesa II i Nefertari. Na wyspie Elefantyna znajdują się ruiny świątyni Chnuma, granitowa piramida schodkowa, fragmenty Kalendarza Elefantyńskiego. Wyspa Kitchenera natomiast jest w całości ogrodem botanicznym.

Podczas rejsu po Nilu można zwiedzić Egipt, wypocząć, podziwiać wspaniałą przyrodę i delektować się regionalna kuchnią. W jednym z hoteli powstał nawet kryminał Agaty Christie „Śmierć na Nilu”. Podczas tygodniowego pobytu z pewnością nie można narzekać na nudę. Jeśli nie zwiedzanie, to sklepy, jeśli nie sklepy to restauracje, baseny czy minisiłownie znajdujące się na statkach. Organizatorzy wycieczek proponują dwie opcje rejsu: krótką drewnianą łódką żaglową lub dłuższą luksusowym statkiem wycieczkowym bądź parowcem. Bardzo popularne są także trwające dwa tygodnie wycieczki łączone, podczas których przez część urlopu spędzimy płynąc statkiem po Nilu, a drugą część wypoczywając w hotelu.

/ mku, fot. photoxpress.com, wikimedia.org /

Komentarze:


danutar
2011-04-02


Rejsy po Nilu są super, to pewne. Byłam i wiem. Wszystkim polecam.

maciekart
2011-03-31


Może być super :)

lidonek
2011-03-31


taki rejs to bardzo sympatyczny sposób na zwiedzanie Egiptu na odcinku Luksor-Asuan

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: