Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Jaką walutę zabrać do Meksyku?

Jaką walutę zabrać do Meksyku?

Jaką walutę wziąć ze sobą do Meksyku? Jadąc na wakacje chcemy jak najlepiej przygotować się do podróży, stąd zastanawiamy się, co zabrać ze sobą, i na co się nastawić. Jednym z najczęściej zadawanych przez turystów pytań, jest to dotyczące pieniędzy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę zabrać ze sobą w podróż do Meksyku i na co zwracać szczególną uwagę, dokonując wymiany i płatności na miejscu.
 

Peso meksykańskie
Oficjalnym środkiem płatniczym obowiązującym w Meksyku jest peso meksykańskie (kod ISO 4217: MXN). 1 peso dzieli się na 100 centavo. Symbolem waluty jest Mex$ lub po prostu $. Ciekawostką jest, iż symbol ten, kojarzący się powszechnie przede wszystkim z dolarami amerykańskimi, został przyjęty przez Meksyk wcześniej niż przez Stany Zjednoczone, bo już w 1770 roku. Używany jest również skrót NP (nuevo peso).

W obiegu występują monety 5, 10, 20, 50 centavo i 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 pesos oraz banknoty 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos. Na awersach banknotów upamiętniono wizerunki ważnych postaci z meksykańskiej historii, rewersy z kolei przedstawiają znane miejsca w Meksyku (z wyjątkiem banknotu o nominale 500 pesos, na którego rewersie widnieje podobizna Fridy Kahlo). Według aktualnego kursu (z dnia 15.1.2013) 1 peso to 0,24 złotego.

Jaką walutę zabrać ze sobą?
W polskich kantorach nie ma możliwości zakupu peso, dlatego też należy zabrać ze sobą inną walutę, najlepiej dolary amerykańskie, i na miejscu wymienić ją na peso. Zgodnie z obowiązującymi w Meksyku przepisami kwota, którą można wwieźć na teren tego kraju bez konieczności składania deklaracji celnej, to 10 tysięcy USD lub jej równowartość w innej walucie.

Wymiany waluty dokonać można w bankach (czynne są z reguły do godziny 17), ponadto w większych miastach znajdują się kantory. Przed dokonaniem transakcji dobrze jest porównać kurs wymiany w różnych placówkach, by znaleźć ten najkorzystniejszy.

W najpopularniejszych ośrodkach turystycznych można również uiszczać płatności dolarami amerykańskimi, jednak często przelicznik takich transakcji nie jest specjalnie korzystny.

Informacje praktyczne
W dużych miastach oraz w popularnych centrach turystycznych akceptowane są płatności kartami kredytowymi. Pamiętać jednak należy, iż karty kredytowe nie są potwierdzeniem posiadania przez turystę odpowiednich środków finansowych, wymaganych na pokrycie kosztów pobytu w Meksyku, przy wjeździe na terytorium kraju (przyjmuje się, że kwota ta wynosi około 100 dolarów na dzień).

Ze względu na stosunkowo duże zagrożenie kradzieżami, należy zachować szczególną ostrożność podczas pobytu, część posiadanych środków pieniężnych dobrze jest trzymać w hotelowym sejfie.

Aby uchronić się przed skutkami utraty karty kredytowej, konieczne jest posiadanie zapisanego jej numeru wraz nazwą wydawcy, numerem konta oraz numerem telefonu do banku, który kartę wydał, by w razie potrzeby móc natychmiast ją zablokować.

Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, iż turyści w dużych kurortach i w okolicach lotnisk często padają również ofiarami przestępstw wyłudzenia pieniędzy, w tym przez cudzoziemców na stałe mieszkających w Meksyku.

Zagraniczni turyści mają możliwość otrzymania zwrot podatku VAT za dokonane zakupy. Podatek ten zwracany jest na lotniskach w mieście Meksyk oraz w Cancún, Guadalajarze, Los Cabos oraz Puerto Vallarta. Aby otrzymać zwrot, niezbędne jest udokumentowanie dokonania zakupów na koszt co najmniej 1200 pesos (łącznie z VAT).

/ mkn /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA