Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, San Sebastian - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010
uliczki San Sebastian

San Sebastian (bas. Donostia) - stolica Kraju Basków, miejsce w którym kończymy naszą trzytygodniową wyprawę do Hiszpanii.

Miasto zatłoczone przez samochody, znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Najlepiej od razu szukać miejsca postojowego na jednym z wielu parkingów wielopoziomowych - trzeba jednak liczyć się z dość wysokimi opłatami. Centralna jego część jest zamknięta dla ruchu. Pełno jest tu doskonałych restauracji i tawern serwujących wyśmienite tapas, pinchos, mariscos oraz inne popularne dania kuchni baskijskiej i hiszpańskiej.

San Sebastian leży w północno-wschodniej części Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, tuż przy granicy z Francją. Rozciąga się wzdłuż słynnej plaży Concha, zamkniętej od wschodu wzgórzem Urgull, a od zachodu Igeldo - ze względu na piękne położenie, nazywany jest „perłą oceanu”. Jest jednym z najdroższych kurortów Hiszpanii. Piękno tego miasta doceniła już w przeszłości królowa Izabela II, która przyjeżdżała tu leczyć się i odpoczywać. Obecnie tysiące turystów odwiedza tę najsłynniejszą miejscowość w Kraju Basków.

Miasto to różni się od innych hiszpańskich miast, panuje tu inny klimat, inne obyczaje. Większość napisów informacyjnych i porządkowych jest w języku baskijskim a dopiero później w języku hiszpańskim. Czuliśmy się tu jakbyśmy byli w innym kraju. Tu można spotkać się z paradoksalnymi sytuacjami w kawiarniach i restauracjach - tabliczka na drzwiach lokalu informuje nas np.: „Tu mówi się po hiszpańsku”.

Starówka w San Sebastian spłonęła w całości w 1813 roku podczas pożaru wywołanego przez żołnierzy, którzy mieli wyzwolić miasto. Z pożaru ocalała zaledwie jedna ulica. Nad zabytkową ulicą górują dwa najważniejsze kościoły: surowy gotycki San Vincente oraz bazylika Santa Maria. Nad starówka dominuje wzgórze Urgull, na którego szczycie wznosi się Castillo de Santa Cruz de la Mota oraz olbrzymia figura Chrystusa podobna do tej z Rio de Janeiro. Liczne ścieżki pnące się po zboczu prowadzą na górę, skąd rozpościera się piękny widok na miasto i na otwarte morze.

San Sebastian zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury. To właśnie z miastem z Kraju Basków będzie współpracować Wrocław w 2016.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 46)

plaża - Zatoka Biskajska