Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kiedy jechać na Costa Brava?

Kiedy jechać na Costa Brava?

Kiedy najlepiej pojechać na wakacje na Costa Brava? Hiszpańskie Dzikie Wybrzeże jest piękne o każdej porze roku - wiosną, kiedy rozkwitają kwiaty a temperatura skłania do pieszych i rowerowych wycieczek, jesienią, kiedy wszędzie zmniejszają się kolejki i... ceny, oraz zimą, gdy ośnieżone szczyty Pirenejów zapraszają narciarzy i snowboardzistów.
 

Najbardziej popularnym okresem na podróże na Costa Brava pozostają jednak letnie miesiące, sprzyjające wypoczynkowi na złocistych plażach katalońskiej riwiery.

Pogodowe koło fortuny
Sezon turystyczny na Costa Brava trwa od maja do połowy października.
W maju termometry w ciągu dnia pokazują ok. 22°C, zaś temperatura wody w morzu wynosi 17°C. Majowe wakacje na Costa Brava są zatem propozycją dla osób, którym nie zależy na morskich kąpielach i opalaniu, ale raczej na zwiedzaniu Katalonii bez upałów i tłumów. Poranki i wieczory są dosyć chłodne, tak więc urlop w tym czasie wymaga zabrania ze sobą ciepłych rzeczy.

W czerwcu jest już odczuwalnie cieplej - temperatury powietrza sięgają nawet 30°C, zaś wody przekraczają 20°C. Wiele osób uważa czerwiec za najlepszy pod względem pogody miesiąc do wypoczynku na Costa Brava. Jednak jeśli nie dopisze nam pogodowe szczęście, w trakcie wypoczynku możemy trafić na deszcz, a nawet burzę.

Lipiec i sierpień gwarantują wspaniałą, słoneczną pogodę - słupek termometru często przekracza 30°C, słońce świeci przez 11 godzin w ciągu dnia, a woda jest bardzo ciepła i zachęca do kąpieli. Także nocną porą nie uświadczymy chłodów, niewielkie jest także burzowe ryzyko. Pogoda w tym czasie sprzyja plażowaniu i morskim kąpielom, nie zachęca natomiast do zwiedzania, którym można szybko się zmęczyć przy tak wysokich temperaturach. W godzinach maksimum temperaturowego warto wzorem Hiszpanów zejść z plaży i urządzić sobie sjestę w hotelowym pokoju, aby uniknąć słonecznego oparzenia.

Wrześniowa pogoda ze względu na mniejsze upały sprzyja rodzinom z dziećmi, osobom starszym i miłośnikom zwiedzania. Temperatury oscylują powyżej 25°C, a woda wciąż jest na tyle nagrzana, że nie zmarzniemy w trakcie kąpieli. Planując wakacje w tym terminie należy pamiętać o zabraniu czegoś ciepłego.

Od połowy października zaczyna doskwierać chłód, słońce chowa się za chmurami, często zdarzają się deszcze a spacery i wycieczki uprzykrzają nieprzyjemne wiatry. Temperatura nie przekracza raczej 18°C. Ponieważ w wielu hotelach na wybrzeżu nie ma ogrzewania, może się zdarzyć, że podczas naszych „słonecznych” wakacji najzwyczajniej w świecie przemarzniemy.

Pogoda dla bogaczy
Wraz ze zmianą pogody zmieniają się ceny. Najwyższe ceny na Costa Brava panują w sierpniu, zaś najtaniej urlop spędzimy na samym początku lub końcu sezonu. Jeśli kupujemy zorganizowany wyjazd w biurze podróży, różnice w cenie mogą wynosić nawet kilkaset złotych! Stracić możemy natomiast na wycieczkach fakultatywnych - zdarza się, że ze względu na mniejszą ilość osób podróżujących poza sezonem, także i ilość chętnych na dodatkowe wyjazdy będzie mniejsza, co automatycznie zwiększy np. koszty transportu, bądź co gorsza sprawi, że nasza wymarzona wycieczka z braku chętnych w ogóle się nie odbędzie.

Gdy podróżujemy na własną rękę, cenowe różnice zauważymy chociażby w restauracjach czy sklepikach. Koniec sezonu to także dobra pora dla miłośników wyprzedaży, których wtedy nie brakuje.

Ucieczka od tłumów
Nie ma chyba osoby, która gustowałaby w zatłoczonych plażach, gdzie nie ma miejsca na rozłożenie ręcznika, duszącym tłoku w dyskotece uniemożliwiającym jakikolwiek ruch i wszechobecnych kolejkach. Tym bardziej dziwi, że większość osób koniecznie chce spędzić swoje wczasy na Costa Brava w najbardziej tłocznym lipcu i sierpniu.

Wybierając się na wypoczynek w maju, czerwcu lub wrześniu unikniemy kolejek do największych atrakcji, zaciętych walk o hotelowe leżaki, a także hałaśliwego towarzystwa - jako że Costa Brava, a szczególnie takie miejscowości jak Lloret de Mar i Blanes stanowią popularny cel zorganizowanych obozów młodzieżowych oraz kolonii, w lipcu i sierpniu wypoczywają tam tłumy młodzieży, w nocy szukające rozrywki w licznych klubach. We wrześniu natomiast prym wiodą studenci. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje z małymi dziećmi lub osobami starszymi, zdecydujmy się zatem na majowy lub czerwcowy wypoczynek. Natomiast jeżeli zależy nam na międzynarodowym towarzystwie i imprezach, a przy tym wszystkim na ominięciu szczytu sezonu, wrzesień będzie najlepszym wyborem.

Fiesta i sjesta
Planując termin urlopu na Costa Brava warto zapoznać się z kalendarzem lokalnych świąt i imprez, które zawsze są znakomita okazją do bliższego zapoznania się z katalońską kulturą... i doświadczenia jednej z najlepszych wakacyjnych atrakcji zupełnie za darmo.

Na przełomie kwietnia i maja w miejscowości Figueres hucznie obchodzi się Fira i Fiestes de Santa Creu, czyli Święto Świętego Krzyża, podczas którego zobaczyć można na własne oczy m. in. jeden z najpopularniejszych katalońskich zwyczajów - Castells, czyli wznoszenie piramid z żywych ludzi. W maju w Gironie organizowane jest Temps de Flors - Święto Kwiatów z licznymi kwiatowymi wystawami. Noc z 23 na 24 czerwca to obchodzona w całej Katalonii Revetla de Sant Joan, czyli Noc Świętojańska. Katalończycy tańczą wtedy wokół ognisk rozpalanych w miasteczkach, a o północy wrzucają w płomienie kartki ze swoimi życzeniami.

Lipiec obfituje w różnorakie imprezy kulturalne. Na początku miesiąca warto zawitać do maleńkiej miejscowości Calella de Palafrugell, gdzie co roku o tej porze odbywają się spotkania muzyków tworzących słynną habanerę. 16 lipca w Llanca, l’Escala i innych nadmorskich miejscowościach odbywa się Festes Mare de Deu del Carme - święto ku czci Matki Boskiej - patronki rybaków. Podczas obchodów odbywa się m. in. spektakularna procesja morskich łodzi. Pod koniec miesiąca mają miejsce fiesty ku czci lokalnych patronów w popularnych kurortach Lloret de Mar i Blanes. 24 - 26 lipca to dni poświęcone świętej Cristinie, opiekunce Lloret. Podczas imprezy zobaczyć można procesję łodzi, pokaz fajerwerków, a także gwóźdź programu - El Ball de ses Almorratxes, czyli tradycyjny, występujący jedynie w Lloret taniec z flakonikiem perfum. Natomiast w Blanes ma miejsce Festa Mejor de Santa Anna, połączona z międzynarodowym konkursem ogni sztucznych. Odbywają się wtedy także pokazy katalońskiego tańca sardana. W sierpniu podobne święta obchodzą mniejsze miasteczka wybrzeża - Sant Feliu de Guixols i Roses.

We wrześniu warto zawitać na Costa Brava ze względu na dwie ważne okazje. 11 września to tzw. La Diada, najważniejsze święto dla całej Katalonii, stanowiące manifestację odrębności narodowej Katalończyków. Między 22 a 24 września swoje święto obchodzi natomiast w spektakularny sposób Barcelona.

/ amr, fot. amr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: