Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Kiedy jechać na Costa Brava?

Kiedy jechać na Costa Brava?

Kiedy najlepiej pojechać na wakacje na Costa Brava? Hiszpańskie Dzikie Wybrzeże jest piękne o każdej porze roku - wiosną, kiedy rozkwitają kwiaty a temperatura skłania do pieszych i rowerowych wycieczek, jesienią, kiedy wszędzie zmniejszają się kolejki i... ceny, oraz zimą, gdy ośnieżone szczyty Pirenejów zapraszają narciarzy i snowboardzistów.
 

Najbardziej popularnym okresem na podróże na Costa Brava pozostają jednak letnie miesiące, sprzyjające wypoczynkowi na złocistych plażach katalońskiej riwiery.

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Pogodowe koło fortuny
Sezon turystyczny na Costa Brava trwa od maja do połowy października.
W maju termometry w ciągu dnia pokazują ok. 22°C, zaś temperatura wody w morzu wynosi 17°C. Majowe wakacje na Costa Brava są zatem propozycją dla osób, którym nie zależy na morskich kąpielach i opalaniu, ale raczej na zwiedzaniu Katalonii bez upałów i tłumów. Poranki i wieczory są dosyć chłodne, tak więc urlop w tym czasie wymaga zabrania ze sobą ciepłych rzeczy.

W czerwcu jest już odczuwalnie cieplej - temperatury powietrza sięgają nawet 30°C, zaś wody przekraczają 20°C. Wiele osób uważa czerwiec za najlepszy pod względem pogody miesiąc do wypoczynku na Costa Brava. Jednak jeśli nie dopisze nam pogodowe szczęście, w trakcie wypoczynku możemy trafić na deszcz, a nawet burzę.

Lipiec i sierpień gwarantują wspaniałą, słoneczną pogodę - słupek termometru często przekracza 30°C, słońce świeci przez 11 godzin w ciągu dnia, a woda jest bardzo ciepła i zachęca do kąpieli. Także nocną porą nie uświadczymy chłodów, niewielkie jest także burzowe ryzyko. Pogoda w tym czasie sprzyja plażowaniu i morskim kąpielom, nie zachęca natomiast do zwiedzania, którym można szybko się zmęczyć przy tak wysokich temperaturach. W godzinach maksimum temperaturowego warto wzorem Hiszpanów zejść z plaży i urządzić sobie sjestę w hotelowym pokoju, aby uniknąć słonecznego oparzenia.

Wrześniowa pogoda ze względu na mniejsze upały sprzyja rodzinom z dziećmi, osobom starszym i miłośnikom zwiedzania. Temperatury oscylują powyżej 25°C, a woda wciąż jest na tyle nagrzana, że nie zmarzniemy w trakcie kąpieli. Planując wakacje w tym terminie należy pamiętać o zabraniu czegoś ciepłego.

Od połowy października zaczyna doskwierać chłód, słońce chowa się za chmurami, często zdarzają się deszcze a spacery i wycieczki uprzykrzają nieprzyjemne wiatry. Temperatura nie przekracza raczej 18°C. Ponieważ w wielu hotelach na wybrzeżu nie ma ogrzewania, może się zdarzyć, że podczas naszych „słonecznych” wakacji najzwyczajniej w świecie przemarzniemy.

Pogoda dla bogaczy
Wraz ze zmianą pogody zmieniają się ceny. Najwyższe ceny na Costa Brava panują w sierpniu, zaś najtaniej urlop spędzimy na samym początku lub końcu sezonu. Jeśli kupujemy zorganizowany wyjazd w biurze podróży, różnice w cenie mogą wynosić nawet kilkaset złotych! Stracić możemy natomiast na wycieczkach fakultatywnych - zdarza się, że ze względu na mniejszą ilość osób podróżujących poza sezonem, także i ilość chętnych na dodatkowe wyjazdy będzie mniejsza, co automatycznie zwiększy np. koszty transportu, bądź co gorsza sprawi, że nasza wymarzona wycieczka z braku chętnych w ogóle się nie odbędzie.

Gdy podróżujemy na własną rękę, cenowe różnice zauważymy chociażby w restauracjach czy sklepikach. Koniec sezonu to także dobra pora dla miłośników wyprzedaży, których wtedy nie brakuje.

Ucieczka od tłumów
Nie ma chyba osoby, która gustowałaby w zatłoczonych plażach, gdzie nie ma miejsca na rozłożenie ręcznika, duszącym tłoku w dyskotece uniemożliwiającym jakikolwiek ruch i wszechobecnych kolejkach. Tym bardziej dziwi, że większość osób koniecznie chce spędzić swoje wczasy na Costa Brava w najbardziej tłocznym lipcu i sierpniu.

Wybierając się na wypoczynek w maju, czerwcu lub wrześniu unikniemy kolejek do największych atrakcji, zaciętych walk o hotelowe leżaki, a także hałaśliwego towarzystwa - jako że Costa Brava, a szczególnie takie miejscowości jak Lloret de Mar i Blanes stanowią popularny cel zorganizowanych obozów młodzieżowych oraz kolonii, w lipcu i sierpniu wypoczywają tam tłumy młodzieży, w nocy szukające rozrywki w licznych klubach. We wrześniu natomiast prym wiodą studenci. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje z małymi dziećmi lub osobami starszymi, zdecydujmy się zatem na majowy lub czerwcowy wypoczynek. Natomiast jeżeli zależy nam na międzynarodowym towarzystwie i imprezach, a przy tym wszystkim na ominięciu szczytu sezonu, wrzesień będzie najlepszym wyborem.

Fiesta i sjesta
Planując termin urlopu na Costa Brava warto zapoznać się z kalendarzem lokalnych świąt i imprez, które zawsze są znakomita okazją do bliższego zapoznania się z katalońską kulturą... i doświadczenia jednej z najlepszych wakacyjnych atrakcji zupełnie za darmo.

Na przełomie kwietnia i maja w miejscowości Figueres hucznie obchodzi się Fira i Fiestes de Santa Creu, czyli Święto Świętego Krzyża, podczas którego zobaczyć można na własne oczy m. in. jeden z najpopularniejszych katalońskich zwyczajów - Castells, czyli wznoszenie piramid z żywych ludzi. W maju w Gironie organizowane jest Temps de Flors - Święto Kwiatów z licznymi kwiatowymi wystawami. Noc z 23 na 24 czerwca to obchodzona w całej Katalonii Revetla de Sant Joan, czyli Noc Świętojańska. Katalończycy tańczą wtedy wokół ognisk rozpalanych w miasteczkach, a o północy wrzucają w płomienie kartki ze swoimi życzeniami.

Lipiec obfituje w różnorakie imprezy kulturalne. Na początku miesiąca warto zawitać do maleńkiej miejscowości Calella de Palafrugell, gdzie co roku o tej porze odbywają się spotkania muzyków tworzących słynną habanerę. 16 lipca w Llanca, l’Escala i innych nadmorskich miejscowościach odbywa się Festes Mare de Deu del Carme - święto ku czci Matki Boskiej - patronki rybaków. Podczas obchodów odbywa się m. in. spektakularna procesja morskich łodzi. Pod koniec miesiąca mają miejsce fiesty ku czci lokalnych patronów w popularnych kurortach Lloret de Mar i Blanes. 24 - 26 lipca to dni poświęcone świętej Cristinie, opiekunce Lloret. Podczas imprezy zobaczyć można procesję łodzi, pokaz fajerwerków, a także gwóźdź programu - El Ball de ses Almorratxes, czyli tradycyjny, występujący jedynie w Lloret taniec z flakonikiem perfum. Natomiast w Blanes ma miejsce Festa Mejor de Santa Anna, połączona z międzynarodowym konkursem ogni sztucznych. Odbywają się wtedy także pokazy katalońskiego tańca sardana. W sierpniu podobne święta obchodzą mniejsze miasteczka wybrzeża - Sant Feliu de Guixols i Roses.

We wrześniu warto zawitać na Costa Brava ze względu na dwie ważne okazje. 11 września to tzw. La Diada, najważniejsze święto dla całej Katalonii, stanowiące manifestację odrębności narodowej Katalończyków. Między 22 a 24 września swoje święto obchodzi natomiast w spektakularny sposób Barcelona.

/ amr, fot. amr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: