Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, Burgos i okolice - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010
urzekł nas widok

Burgos przez 500 lat było stolicą królestwa Kastylii i Leonu, nazywane jest królewskim miastem. Położone jest nad rzeką Arlanzon.

Świetlany okres w historii miasta odzwierciedla piękną architektura na czele z imponującą katedrą gotycką. Rytm życia wyznaczali i wyznaczają tu pielgrzymi podążający do Santiago de Compostella - przez Burgos przebiega szlak Camino de Santiago.

Stare Burgos znajduje się po przeciwnej stronie rzeki niż dworce kolejowy i autobusowy. Aby dotrzeć na starówkę, należy pokonać rzekę przez Puente de Santa Maria - po drugiej stronie mostu znajduje się brama o tej samej nazwie. Brama ta była najważniejszą bramą w dawnych murach miejskich. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie z 1534-1536. Fasada dodana do bramy przybrała kształt łuku triumfalnego na cześć króla Karola V otoczonego przez najznakomitszych mieszkańców miasta. Dwie najwyżej umieszczone rzeźby przedstawiają Anioła stróża oraz Marię Pannę - patronkę miasta.

Za bramą rozpościera się piękna starówka z katedrą, licznymi kościołami oraz urokliwymi uliczkami. Miasto otaczają średniowieczne mury obronne, zachowała się też twierdza.

Katedra jest najważniejszym zabytkiem wpisanym na Listę UNESCO.

W Burgos znajduje się ważny węzeł kolejowy i drogowy (miasto jest usytuowane na trasie łączącej Francję z Hiszpanią i Portugalią).

Niezwykłe są okoliczne miasteczka - na trasie z Burgos do San Sebastian. Warto zatrzymać się w nich choćby na chwilę i poczuć niezwykłą atmosferę. Tam czas jakby zatrzymał się w miejscu. Spotkać tu można jeszcze domy podciągowe i małe sklepiki, w których właściciele wypiekają przepyszny chleb - ten, który skosztowaliśmy miał niezwykły smak przypominający nam obwarzanki. Spacerując po brukowanych uliczkach czuliśmy się tak jakbyśmy przenieśli się do innej epoki. Życie płynie tu leniwie, spokojnie swoim rytmem.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 56)