Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, Segowia - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010

Segowia znajduje się ok. 80 km od Madrytu. Położona jest na skalistym wzgórzu i uważana jest za najpiękniejsze miasto Kastylii. Była siedzibą władców kastylijskich przez setki lat. Słynie ze wspaniałego rzymskiego akweduktu, bogatego zespołu świetnie zachowanych budowli romańskich, pięknej katedry i wspaniałego zamku. Ciepły, żółtaworóżowy kolor kamienia, kręte uliczki, urocze placyki, nie bez powodu przyciągają tu tłumy turystów.

Będąc w samym centrum miasta warto schować przewodnik i powłóczyć się malowniczymi zaułkami, gdyż samo snucie się uliczkami miasta dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jest wiele kafejek, restauracji na każdą kieszeń, w których można przysiąść i zatopić się w atmosferze tergo miasta. Tutaj można zaobserwować wpływy różnych kultur i stylów.

Akwedukt w Segowii, jedno z najbardziej zadziwiających osiągnięć rzymskich budowniczych. Stanowi główną atrakcję miasta i jest symbolem rzymskiej bytności na Półwyspie Iberyjskim. Do naszych czasów dotrwał 800-metrowy odcinek budowli, wspierający się na 165 łukach i dochodzący w najwyższym punkcie do 29 m. Podobno jeszcze sto lat temu płynęła tędy woda z oddalonej o 15 km Sierra de Riofrio i podziemnym kanałem docierała do zamku. Akwedukt został zbudowany z granitowych bloków, w taki sposób ociosanych i pasujących do siebie, że nie było koniecznym użycie zaprawy murarskiej. Jeśli ktoś chce oglądać akwedukt z góry może wspiąć się po schodach na mur obrony , stąd tez można podziwiać piękną panoramę miasta.

Katedra - budowę katedry rozpoczęto w 1525 roku, zakończono 200 lat później. Wewnątrz można podziwiać wspaniały chór ze stallami, krużganki, oraz liczne dzieła sztuki zgromadzone w 23 kaplicach. Na nas nie zrobiła większego wrażenia - zdecydowanie lepiej prezentuje się od zewnątrz.

Alkazar - średniowieczny zamek z mnóstwem okrągłych wieżyczek o spiczastych dachach pokrytych łupkiem przypomina zamek z Baśni z tysiąca i jednej nocy. Warownia stała się pierwowzorem zamku Disneya w Kalifornii. Zbudowany w stylu mudejar, będącym połączeniem elementów muzułmańskich i chrześcijańskich w architekturze i sztuce, ozdobiony jest licznymi, charakterystycznymi dla tego stylu dekoracjami ornamentalnymi. Kolejno odwiedzane sale i komnaty upiększone są kasetonowymi sufitami. Zgromadzono tutaj kolekcję gotyckich i renesansowych mebli, broni, zbroi, gobelinów. Jest także pomieszczenie poświęcone technice oblegania i zdobywania zamków oraz technikom balistycznym. Wycieczkę po alkazarze warto zakończyć wieloschodową wspinaczką na wieżę Torre de Juan II, skąd rozpościera się wspaniały widok na okolice, min. położona w dole rzeczkę Clamores, malownicze doliny o stromych ścianach i kościółek Iglesia de Vera Cruz.

Porady i ważne informacje

Zatrzymaliśmy się na kempingu Acueducto, który z czystym sumieniem możemy polecić.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 52)

uliczki Segowii